Lietuvoje

2020.06.17 09:06

Nesulaukę palaikymo iš prezidentūros KT pirmininko klausimu, valdantieji nesiruošia jo apleisti

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.06.17 09:06

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė sako, kad valdančiųjų kreipimasis į prezidentą dėl Dainiaus Žalimo pareigų Konstituciniame Teisme buvo motyvuotas siekio ne nušalinti jį nuo pareigų, tačiau išsiaiškinti esamos situacijos atitiktį Konstitucijai, o taip pat išjudinti įstrigusį KT teisėjų rotacijos klausimą. Nors prezidentūra valdančiųjų iškeltas abejones pavadino neatsakingu stūmimu į konstitucinę krizę, pasak A. Širinskienės, šis klausimas nebus atidedamas į šalį.

„Raginame imtis prezidento konstitucinės lyderystės ir teikti teisėjus tiek į Aukščiausiąjį Teismą, tiek į Konstitucinį Teismą. (...) Mes tikrai neprašėme poną Žalimą nušalinti nuo pareigų, mes tik klausėme, kaip yra su 14-u Konstitucinio Teismo įstatymo straipsniu. (...) Manau, kad greičiausiai bus bandoma kreiptis į Konstitucinį Teismą keliant konsititucinės justicijos bylą, tiesiog siekiant išsiaiškinti to 14-o straipsnio atitikimą Konstitucijai“, – trečiadienį LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ sakė A. Širinskienė.

LRT.lt primena, kad antradienį Seimo valdantieji kreipėsi į Gitaną Nausėdą teigdami, kad KT pirmininko Dainiaus Žalimo įgaliojimai negalėjo būti pratęsti pasibaigus kadencijai, jis turėjo paskirti kitą teisėją pirmininkauti teismui. Tačiau anksčiau pats Seimas nepatvirtino naujų kandidatūrų į KT, todėl pats D. Žalimas atsako, kad jo įgaliojimai nėra nutrūkę. Taip mano ir teisininkas, vienas iš Konstitucijos kūrėjų ir Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius, taip pat Vilniaus universiteto teisės profesorius Egidijus Šileikis.

Pasak A. Širinskienės, Seimas turėjo svarių priežasčių atmesti visas tris kandidatūras į KT, kurios balandį buvo pasiūlytos G. Nausėdos, Seimo pirmininko V. Pranckiečio ir tuometės laikinosios Aukščiausiojo Teismo pirmininkės.

„Nemanau, kad Seimo kaltė, nes Seimas turėjo priežastis, kodėl jis nepritarė. Taip yra buvę ir anksčiau. Jeigu prisiminsime ponios Birmontienės atvejį, kada Adamkaus teikimui nebuvo pritarta – labai gerai atsimenu, nes tuo metu buvau vienos iš partijų visuomenine patarėja – tai vyko didžiulės konsultacijos Adamkaus patarėjų su Seimu, su frakcijomis, siekiant surasti konsensusą ir kuo greičiau nominuoti dar kartą tą pačią kandidatę į teisėjus. Kas įvyko per mėnesį ar net trumpiau – tas sutarimas buvo rastas“, – LRT RADIJUI trečiadienį sakė A. Širinskienė.

Pasak jos, šiuo metu jokio sutarimo neieškoma, be to, jai įtarimų dėl teisėjo etikos ir nešališkumo kelia esą užkulisinis D. Žalimo ir konservatorių frakcijos bendravimas.

„Valstiečių“ politikė sako, kad iškeltos abejonės dėl D. Žalimo niekaip nesusijusios su tuo, kad KT praėjusią savaitę paskelbė, kad A. Širinskienės vadovauta laikinoji tyrimo komisija, tyrusi galimą poveikį sprendimų priėmėjams ir politiniams procesams, sudaryta pažeidžiant Konstituciją, todėl jos išvados neturi teisinės galios. Po šio KT išaiškinimo konservatoriai paragino A. Širinskienę trauktis iš Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės pareigų.

„Lygiai taip pat logiška būtų klausti, ar ponas Kubilius nesiruošia trauktis iš politikos, prisiimdamas atsakomybę už 2008-2009 metus, kai tie sprendimai buvo antikonstituciniai. Kitas dalykas, kuris yra žinotinas, tai visi tie nutarimai buvo priimti Seimo balsavimu, vadinasi, buvo Seimo daugumą, kuri apsisprendė, kad reikia kurti komisiją, sudaryti ją tokios sudėties, kuri sudaryta“, – aiškino A. Širinskienė.

Pranckietis: bandymai abejoti Konstitucinio Teismo darbu diskredituoja sistemą

Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio teigimu, valdantiesiems nepavyks subrandinti konstitucinės krizės abejojant Konstitucinio Teismo (KT) savarankiškumu ir teismo pirmininko Dainiaus Žalimo prasitęsusio darbo teisėtumu.

Pasak V. Pranckiečio, visiems aišku, kodėl D. Žalimas tęsia darbą, o tokie valdančiųjų pareiškimai tiesiog diskredituoja sistemą.

„Manau, kad, norintiems subrandinti ją (konstitucinę krizę – ELTA), nepavyks to padaryti. Mūsų teisinė sistema yra gana stabili ir užtikrinta Konstitucijos. (...) Nereikia galvoti, kad imsime keisti sistemą. Sistema veikia, užtikrintai dirba ir mes vis tiek turėtume priimti tuos sprendimus, išrinkti naujus teisėjus. Kai nauji teisėjai neišrenkami, esami tęsia darbus“, – paaiškino V. Pranckietis. Anot jo, bandymai kurti konstitucinę krizę ir asmeninį įvaizdį sudaro įspūdį „kai prilipusi kerpė prie ąžuolo ima galvoti, kad ji yra ąžuolas“.

V. Pranckiečio tvirtinimu, politikams aišku, kodėl KT pirmininkas tęsia darbą.

„Iš šios padėties jokios išeities nereikia. Visiems yra aišku, neaišku tik dviem žmonėms, kurie kuria tas situacijas ir kurie bando diskredituoti sistemą“, – pridūrė V. Pranckietis.

Savo planų rinkimams nekomentuoja

A. Širinskienė nekonkretizavo, ar rudenį dalyvaus Seimo rinkimuose, tik užsiminė, kad partija yra iškėlusi jos kandidatūrą daugiamandatėje apygardoje.

„Man visada labai keistai pasirodo, kada politikai sako, kad jie labai nori į Seimą, nes, švelniai tariant, kiekvienas žmogus gali susirasti kitus darbus. (...) Aš tikrai į tą klausimą niekada neatsakinėsiu, noriu aš ar nenoriu, nes, visų pirma, buvimas Seime ar kitoje vietoje yra rinkėjų valia“, – sakė politikė.

Ji visgi įvertino buvusio bendražygio, Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio rinkimų planus. Kaip paskelbta antradienį, kandidatuoti po partijos vėliava jam pasiūlė Liberalų sąjūdis.

„Seimo pirmininkas prieš mėnesį svarstė galimybę eiti su Dagio krikščionių partija, kuri yra radikaliai konservatyvi ir kuri visiškai kitas vertybes turi. Tai kada politikas vieną mėnesį svarsto galimybes būti krikščioniu ultraradikaliu ir pakankamai konservatyviu, kitą mėnesį jis susigalvoja, kad yra liberalas, kuriam ir gėjų partnerystė yra viskas tvarkoje ir siektina, tai iš tiesų kyla klausimas, kokios yra jo vertybės ir ar tai nėra tiesiog postas arba vieta daugiamandatėje apygardoje“, – svarstė A. Širinskienė.

Pats V. Pranckietis antradienį padėkojo už pasiūlymą ir sakė dar nesantis apsisprendęs.

Parengė Ronaldas Galinis.