Lietuvoje

2015.11.06 15:40

J. Olekas: JAV pasiūlymas dėl „Stryker“ bus vertinamas kartu su kitais pasiūlymais

ELTA2015.11.06 15:40

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas patikslina, kad galutinio JAV pasiūlymo dėl šarvuočių „Stryker“ pirkimo teks palaukti dar apie dvi savaites. Anot ministro, Vašingtono siūlymas bus vertinamas kartu su visais kitais ir galutinio sprendimo dėl pėstininkų kovos mašinų Lietuva nėra priėmusi.

Pasak J. Oleko, JAV Gynybos departamento Gynybos ir saugumo bendradarbiavimo agentūros išplatinta informacija yra dalis biurokratinės procedūros, kad Vašingtonas Lietuvai galėtų pateikti oficialų siūlymą dėl pėstininkų kovos mašinų.

„Kol kas galutinio pasiūlymo neturime, bet ta informacija, kuri šiandien yra pateikta, yra proceso dalis (...)Tada pasiūlymą palyginsime su kitais, kuriuos turime“, – penktadienį Krašto apsaugos ministerijoje žurnalistams sakė J. Olekas.

Ministras pabrėžė, kad visi šarvuočių pasiūlymai bus pristatyti Valstybės gynimo tarybai, kuri suteiks leidimą derėtis su konkrečiu tiekėju ir gamintoju.

JAV Gynybos departamento Gynybos ir saugumo bendradarbiavimo agentūros išplatintoje informacijoje teigiama, kad Vašingtonas yra pasirengęs leisti parduoti Lietuvai 84 „Stryker“ šarvuotas pėstininkų kovos mašinas už 599 mln. JAV dolerių.

Anot agentūros, Lietuva šarvuočių pageidauja su trimis galimais 30 mm patrankos bokštelio variantais, taip pat 84 sunkiaisiais kulkosvaidžiais „M2 Browning“.

Į prašymą, anot amerikiečių, taip pat įtraukta logistinė parama, aprūpinimas atsarginėmis dalimis, amunicija ir mokymais. Pranešime pažymima, kad pagrindinis šarvuočių tiekėjas kol kas nežinomas, taip pat kol kas nenumatoma jokių antrinių sutarčių Lietuvos įmonėms. Agentūra pažymi, kad šis pranešimas paskelbtas vadovaujantis JAV teisės aktais, tačiau jis nereiškia, kad pirkimas yra įvykęs ar įvyks.

Spalio pabaigoje sprendimas dėl pėstininkų kovos mašinų pirkimo buvo atidėtas, krašto apsaugos ministras J. Olekas pripažino, kad tai padaryta, gavus du naujus vyriausybinius pasiūlymus: iš JAV – pirkti „Stryker“, o iš Lenkijos – pirkti „Rosomak“.

Anot Krašto apsaugos ministerijos, iki lapkričio pabaigos bus apsvarstyti 10 šarvuočių platformų ir 2 ugnies bokštelių pasiūlymai.

Kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas viešai yra minėjęs, kad kariškių poreikius geriausiai tenkintų vokiškas „Boxer“ šarvuotis, Lietuvai siūlomas su 30 mm automatiniu „Puma“ bokšteliu ir integruotomis „Javelin“ prieštankinėmis raketomis.