Naujienų srautas

Lietuvoje2015.11.06 16:28

Kražių žudynių įtariamąjį prižiūrėjusi Probacijos tarnyba nenustatė, kad jis keltų pavojų

BNS 2015.11.06 16:28

Prižiūrėti keturių moterų nužudymu Kražiuose įtariamą Rimantą Bekintį teismas buvo įpareigojęs Probacijos tarnybą, jos atstovai tikina nenustatę, kad asmuo gali kelti pavojų aplinkiniams.

Turimais duomenimis, pastaruoju metu buvo atlikti du ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje – Kelmės rajono apylinkės teismas rugpjūčio 24-ąją priėmė nuosprendį skirti devynių mėnesių lygtinę laisvės atėmimo bausmę. Vadovaujantis teismo sprendimu, dar po mėnesio, rugsėjo 21-ąją jis įtrauktas į probuojamų asmenų sąrašą.

Šiaulių apygardos probacijos tarnybos direktorius Regimantas Mikaliūnas BNS patvirtino, kad teismas rugpjūčio pabaigoje R. Bekinčiui skyrė lygtinę laisvės atėmimo bausmę, taip pat teismas uždraudė vartoti psichiką veikiančias medžiagas, išvykti už gyvenamosios vietos rajono ribų be Probacijos tarnybos žinios, įpareigojo dalyvauti specialioje smurtaujantiems asmenims skirtoje programoje.

„Rugsėjo 28-ąją pirmo susitikimo metu asmeniui buvo įteiktas siuntimas į Kelmės rajono Psichikos sveikatos centrą dalyvauti smurtinį elgesį keičiančioje programoje, taip pat buvo asmuo motyvuotas dalyvauti mūsų, Probacijos tarnyboje vykdomoje elgesio keitimo programoje dirbant su priklausomybe nuo psichiką veikiančių medžiagų. Jis sudalyvauti nespėjo“, – sakė jis.

Įtariamasis būdavo blaivus

Pasak R. Mikaliūno, antrąkart pareigūnai į R. Bekinčio namus buvo nuvykę spalio 7 dieną, tačiau tuo metu nenustatė, jog jis būtų neblaivus, – šio susitikimo metu jis įpareigotas prisistatyti į Probacijos tarnybą iki spalio pabaigos.

„Bet jis neatvyko. Tada lapkričio 3 dieną pareigūnai pradėjo jo ieškoti, aiškintis, kodėl jis neatvyko, jis pažadėjo atvykti lapkričio 4 dieną, bet taip pat neatvyko. Šios dienos pabaigoje vėl jam buvo skambinta – jis paaiškino, kad dėl sveikatos problemų neatvyksta ir prisistatys lapkričio 5-ąją. O tada jau žinome, kas buvo“, – sakė jis.

R. Mikaliūnas patvirtino, kad nustačiusi, jog asmuo nevykdo teismo nurodymų, tarnyba gali prašyti teismo griežtinti sąlygas nuteistajam lygtinai ir galiausiai kreiptis dėl jo įkalinimo. Tačiau tokių aplinkybių tarnybos atstovai esą nenustatė.

„Pokalbių metu jis buvo visą laiką blaivus, įtarimų dėl apsvaigimo nebuvo. Mūsų pareigūnai turi ir alkotesterį, gali bet kada patikrinti, bet tokių požymių problemai nesimatė (...). Viskas labai priklauso nuo to, kaip asmuo pasiaiškina, bet šiuo atveju per tą (spalio) mėnesį jis telefonu aiškino, kad turi sveikatos problemų. Prieš tai jis buvo įskaitoje – pernai buvo nuteistas laisvės apribojimo bausme – ten irgi dominavo, kad jis turi sveikatos problemų. Todėl pareigūnai piktnaudžiavimo nebuvo pastebėję, nes jis anksčiau, kai buvo nuteistas laisvės apribojimo bausme, buvo įvykdęs programą, kuri buvo paskirta“, – paaiškino Šiaulių apygardos probacijos tarnybos vadovas.

Nebuvo išklausyta seniūnija

R. Mikaliūnas patikino, kad vien probuojamo asmens parodymais niekada nėra pasitikima – tikrinama ir kaimynų, seniūnijos darbuotojų informacija. Tačiau R. Bekinčio atveju su seniūnijos darbuotojais visą spalio mėnesį iki pat tragedijos bendraujama nebuvo, nes buvo vadovautasi ankstesnių mėnesių informacija, kai įtariamasis nužudymu nebuvo charakterizuotas neigiamai.

„Su seniūnija apie tą asmenį šnekėta nebuvo. Bet dar prieš tai jis buvo nuteistas viešųjų darbų bausme, spėjo mėnesį (iki spalio) atidirbti, tuo metu iš seniūnijos, kuri tiesiogiai kontroliavo bausmės atlikimą, jokių nusiskundimų nebuvo gauta. Žinant šią problemą, kokia išsivystė, mano pasakymas skambės keistai, bet, atsižvelgiant į visą turėtą informaciją, pareigūnai tikrai taikė visas situaciją atitinkančias priemones“, – sakė jis.

Pradėtas tarnybinis patikrinimas

Kalėjimų departamentas, gavęs informacijos, kad Kražių žudynėmis įtariamas asmuo buvo Probacijos tarnybos priežiūroje, pradėjo tarnybinį patikrinimą.

Iš psichologės, probacijos ir imuniteto pareigūnų sudaryta komisija aiškinsis, ar teismo įpareigoti Probacijos tarnybos pareigūnai tinkamai prižiūrėjo įtariamąjį.

Kalėjimo departamento atstovė Karolina Frolovienė sako, kad komisija jau pradėjo rinkti informaciją.

Probacijos tarnyba teigia nenustačiusi, kad 4 moterų nužudymu Kražiuose įtariamas vyriškis galėjo kelti pavojų aplinkiniams.

Spalio 1 dienos duomenimis, Probacijos tarnybų priežiūroje buvo 8633 asmenys, juos prižiūrėjo 235 darbuotojai.

Prezidentė ragino nepamiršti buvusių kalinių

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė Kražiuose pagerbė tragiškai žuvusių miestelio gyventojų Lilijos Galkauskienės, Eugenijos Birgiolaitės, Kazimieros Labanauskienės, Jadvygos Grigulaitės atminimą.

Prezidentė asmeniškai išreiškė užuojautą tragedijos aukų artimiesiems. Jiems ir gedinčiai Kražių bendruomenei palinkėjo stiprybės.

Šalies vadovė kalbėjosi su Kražių miestelio bendruomenės žmonėmis, ką reikėtų daryti, kad būtų užtikrintas gyventojų, socialinių darbuotojų saugumas, kaip įveikti žudynių pasėtą baimę. Labai svarbu stiprinti bendruomeniškumą ir daugiau rūpesčio skirti pažeidžiamiausiems žmonėms, kuriems labiausiai reikia pagalbos. Nė vienas neturėtų likti abejingas, savo aplinkoje matydamas smurto, nusikaltimo grėsmę.

Ir valstybė, ir bendruomenės turėtų daugiau dėmesio skirti asmenims, išėjusiems iš įkalinimo įstaigų, kad ateityje būtų užkirstas kelias naujiems nusikaltimams.

Žudyti pradėjo dar pirmadienį

Trečiadienį Kražiuose apie 14 val. namuose rasta 74 metų negyva moteris su durtinėmis žaizdomis kaklo srityje. Tą pačią dieną, apie 18 val. vos už 900 metrų nuo aukos namų 81 metų senolės namuose aptiktos dar dvi nužudytos moterys: namo šeimininkė ir senolę lankiusi 52 metų socialinė darbuotoja. Vėlų vakarą, apie 22.30 val., tame pačiame kaime aptikta ir ketvirtoji auka – 55-erių moteris su išorinėmis smurto žymėmis.

Tą patį vakarą pareigūnai sulaikė nusikaltimais įtariamą R. Bekintį – manoma, kad jis aukas žudyti pradėjo dar pirmadienį. Teismas ketvirtadienį leido jį suimti trims mėnesiams.

R. Bekintis anksčiau jau buvo teistas 11 kartų. Kelmės rajono apylinkės teismas pastaruoju metu nagrinėjo jo baudžiamąją bylą dėl vagystės, antradienį kaltinamasis į posėdį neatvyko, teisėjas buvo nusprendęs jį atvesdinti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi