Lietuvoje

2015.11.06 15:09

JAV pasiūlė šarvuočius Lietuvai: kaina šokiruoja, bet sąlygos nudžiugins?

Dar spalio pabaigoje krašto apsaugos ministras Juozas Olekas gyrėsi, kad Lietuva pastaruoju metu sulaukė geresnių pasiūlymų pirkti šarvuočius, todėl jų bus galima įsigyti daugiau arba už mažesnę kainą.

Aiškėja, kad geresniu pasiūlymu gali tapti JAV Valstybės departamento sprendimas leisti Lietuvai parduoti 84 šarvuočius „Stryker“ už įspūdingą 599 mln. dolerių (551 mln. eurų) sumą.

Tai gerokai viršija anksčiau įvardytas sumas, jei į šį sandėrį įtraukti tiek patys šarvuočiai, tiek Lietuvos pasirenkama ginkluotė – norimas 30 mm pabūklo bokštelis.

Vis dėlto, skirtingai nei kai kurie kiti Lietuvos kariuomenės Pėstininkų kovos mašinų (PKM) konkurse dalyvaujantys šarvuočiai, JAV siūloma nauja Lietuvoje jau nesyk matytų šarvuočių „Stryker“ versija – geriau šarvuota ir ginkluota dar nėra sukurta – tėra keli eksperimentiniai modeliai.

Formaliai JAV Valstybės departamento sprendimas leisti Lietuvai parduoti šarvuočius tėra biurokratinis žingsnis ir nereiškia, kad Lietuva įsigys būtent amerikietiškus šarvuočius, nors Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas spalio pabaigoje tvirtino, kad vieno rimto Lietuvos partnerio (kaip spėjama – JAV) pasiūlymas yra rimtas ir jo nevertinti negalima.

Šaltinių duomenimis JAV pasiūlymas yra brangus ne tik todėl, kad pats reikalavimus atitinkantis šarvuotis dar nėra gamyboje, todėl aukštesnę kainą lemia investicijos.

Kita priežastis – papildomos sąlygos, kurios tiesiogiai nebūtų susijusios su šarvuočių įsigijimu. Šaltinių teigimu, tai galbūt reikštų papildomos ir itin reikalingos ginkluotės tiekimą Lietuvai bei JAV pajėgumų dislokavimą.

Krašto apsaugos ministras sako, kad Lietuva laukia galutinio JAV pasiūlymo dėl pėstininkų kovos mašinų „Stryker“ pardavimo. Pasak J. Oleko, tam dar turi pritarti Kongresas.

„Amerikiečių valstybės departamentas perdavė leidimo parduoti pėstininkų mašinas Kongresui. Mes turime laukti Kongreso pritarimo, tada galėsime turėti konkretų pasiūlymą“, – sako J. Olekas.