Lietuvoje

2013.02.13 10:42

Popiežius sujaukė žemaičių planus

Daiva Baronienė, „Lietuvos žinios“2013.02.13 10:42

Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejaus proga nukeliauti į Romą ir susitikti su popiežiumi Benediktu XVI sukviesti daugiau kaip 600 žemaičių, išgirdę apie popiežiaus atsistatydinimą, pasijuto it musę kandę, rašo „Lietuvos žinios“.

Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejaus proga nukeliauti į Romą ir susitikti su popiežiumi Benediktu XVI sukviesti daugiau kaip 600 žemaičių, išgirdę apie popiežiaus atsistatydinimą, pasijuto it musę kandę, rašo „Lietuvos žinios“.

Istorija kartojasi. Kai prieš 600 metų 60 jau apsikrikštijusių žemaičių bajorų delegacija pasiryžo prašyti visų žemaičių krikšto, krikščioniškasis pasaulis taip pat neturėjo popiežiaus, mat jis neseniai buvo atsistatydinęs. Dabar, kai žemaičiai susiruošė vykti į Romą padėkoti Kristaus vietininkui už jų žemės krikštą, pasaulis vėl išgirdo apie popiežiaus atsistatydinimą.

Sukėlė sumaištį

Daugiau kaip 600 žemaičių, tarp kurių – ir Telšių vyskupijoje esančių savivaldybių merai, ir administracijų tarnautojai, ir kunigai ar šiaip uolūs tikintieji, kovo 2–7 dienomis rengiasi dalyvauti Romoje bei Vatikane vyksiančiuose renginiuose, skirtuose Žemaičių krikšto 600-osioms metinėms. Į šią kelių dienų kelionę iš įvairių Telšių vyskupijos kampelių žadama vykti net 11 didelių autobusų, keliais mikroautobusais, taip pat skristi lėktuvais.

Žemaičių kelionė į Romą organizuota dar nuo praėjusių metų rudens. Kviečiant keliauti pabrėžta, kad pagrindinis kelionės akcentas – susitikimas su popiežiumi Benediktu XVI, galimybė drauge su juo melstis bei gauti palaiminimą. Kaip padėka už tai, kad žemaičiai prieš 600 metų paskutiniai Europoje buvo priimti į krikščioniškąją šeimą, popiežiui buvo parengta dovana - iš medžio išdrožta vienintelio Lietuvos šventojo – karalaičio Kazimiero skulptūra. Tačiau skulptūros jau nebebus kam įteikti. Mat popiežius Benediktas XVI bus atsisveikinęs su tikinčiaisiais, – tai numatyta vasario 27 dieną.

„Roma – ne vien popiežius“, – tokiais žodžiais piligrimus ramino pagrindinis jubiliejinės žemaičių kelionės į Amžinąjį miestą organizatorius, Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios administratorius kunigas Vilius Viktoravičius. Jis sakė, kad dabartinio popiežiaus atsistatydinimas sujaukė keliautojų planus, kai kurie jų skambina ir klausia, kaip dabar bus. Kunigas neslėpė pokalbiuose su jais ir pajuokaujantis, kad popiežius išsigando tiek atvyksiančių žemaičių, todėl atsistatydino. „O rimtai kalbant, keisis tik viena iš piligriminės kelionės dalių – t. y. nebebus susitikimo su popiežiumi, nes mums nuvykus į Vatikaną naujas popiežius greičiausiai dar nebus išrinktas“, – sakė kunigas V. Viktoravičius. Tačiau jis neabejojo, kad Romoje ir Vatikane žemaičiai tikrai turės ką veikti.

Ne pirmą kartą

Kunigas V. Viktoravičius teigė, kad įvairiomis transporto priemonėmis žemaičiai Amžinąjį miestą turėtų pasiekti šeštadienį, kovo 2-ąją, o Žemaičių krikšto jubiliejui skirtus renginius Romoje numatyta pradėti sekmadienį, kovo 3-iąją. Tądien Šv. Petro bazilikoje numatytos šv. Mišios bei pačios bazilikos lankymas. Kunigas apgailestavo, kad sekmadienio vidudienį bazilikos aikštėje, matyt, nebeteks drauge su popiežiumi sukalbėti Viešpaties Angelo maldos.

Kovo 4-ąją, šv. Kazimiero iškilmių dieną, vienoje Romos bažnyčioje, kurioje palaidotas pirmasis Lietuvos kardinolas Jurgis Radvila, bus aukojamos lietuviškos šv. Mišios. Paskui planuojamas Romos katakombų lankymas, o kovo 6-ąją, kai buvo numatyta popiežiaus audiencija, teks keisti planus. Dvasininkas išreiškė viltį, kad keliauninkai ir tądien turės ką veikti.

V. Viktoravičius priminė, kad žemaičių delegacijai susitikti su popiežiumi nepavyksta nebe pirmą kartą. 1415-aisiais 60 krikštą priėmusių žemaičių bajorų delegacija vyko į Vokietijos miestą Konstancą, kur posėdžiavo popiežiaus Jono XXIII atsistatydinimą priėmęs bažnytinis susirinkimas. Bajorų delegacija susirinkimo tuomet prašė kuo greičiau apkrikštyti visus žemaičius, tikino, kad žmonės tam pasirengę.

Jų prašymas buvo išklausytas, o netrukus įsteigta ir Žemaičių vyskupija. „Istorija kartojasi, o mes, paskutiniai Europos pagonys žemaičiai, ir šįkart vykstame į Romą tvarkytis“, – juokavo V. Viktoravičius. Jo žiniomis, švęsti Žemaičių krikšto jubiliejų Romoje yra pasirengę ir penki Telšių vyskupijoje esančių savivaldybių merai bei 21 daugiau nei šešis šimtus piligrimų palydėsiantis šios vyskupijos dvasininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13