Naujienų srautas

Lietuvoje2015.11.05 14:45

Baltarusijai atsisakius bendradarbiauti, teismas negali nagrinėti genocido bylos

Jūratė Anilionytė, LRT.lt 2015.11.05 14:45

Baltarusijos teisėsaugai atsisakant bendradarbiauti, Kauno apygardos teismas negali pradėti nagrinėti bylos, kurioje buvęs KGB darbuotojas Stasys Šimkus kaltinamas genocidu. Prokurorų duomenimis, 1956 m. jis dalyvavęs suimant vieną iš partizanų vadų – Adolfą Ramanauską-Vanagą ir jo žmoną.

Genocido byla Kauno apygardos teismui perduota beveik prieš metus, tačiau ir šiandien jos nepavyko atversti – nėra jokių žinių apie kaltinamąjį. Prokurorų žiniomis, dabar devyniasdešimtmetis Stasys Šimkus pirmaisiais nepriklausomybės metais išvyko į Baltarusiją.

Prokuroras siūlė bylos imtis S. Šimkui nedalyvaujant – anksčiau šaukimą yra pavykę įteikti buvusiai S. Šimkaus žmonai Baltarusijoje. Tačiau teismas nusprendė, kad nagrinėti bylą be kaltinamojo galima tik tokiu atveju, jei žinoma, kad jis gyvas ir veiksnus. O tokių žinių nėra.

„Išsiųsime dar kartą teisinės pagalbos prašymą, tačiau Baltarusijos Respublikos institucijos iki šiol bendradarbiauti atsisakė, tai didelės sėkmės tikėtis vargu ar galima. Ikiteisminio tyrimo metu buvo daugybę kartų kreiptasi, išlaikytos visos procedūros dėl dokumentų įteikimo, dėl visų ikiteisminio tyrimo veiksmų užbaigimo stadijoje, ir teismas kreipėsi teisminio nagrinėjimo metu“, – sako prokuroras Tomas Stelionis.

S. Šimkaus advokatė sako žiniasklaidai nekomentuosianti, nes neturinti ginamojo sutikimo. S. Šimkus kaltinamas, kad, būdamas KGB operatyviniu įgaliotiniu, 1956 metais dalyvavo sulaikant partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą ir jo žmoną. Po žiaurų kankinimų A. Ramanauskas-Vanagas buvo sušaudytas. Nukentėjusiąja pripažinta A. Ramanausko-Vanago dukra viliasi, kad byla bus išnagrinėta.

„Byloje yra pakankamai medžiagos,matosi nusikaltimo eiga ir tai, kad jis dalyvavo konkrečiai pačioje suėmimo operacijoje. Jo žmona Baltarusijoje vieną kartą yra pasirašiusi tą šaukimą. Jeigu būtų kažkokio pagrindo, kad jo nėra, tai turbūt jie būtų išnaudoję iš karto, kad bylą nutrauktų“, – mano A. Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Kauno apygardos teismas partizanų vado ir jo žmonos sulaikymo operacijoje dalyvavusį KGB darbuotoją Ilją Vorobjovą jau yra nuteisęs dvejų metų laisvės apribojimo bausme, byla dabar  apeliaciniame teisme. Buvusios žvalgės Jadvygos Kuprėnienės byla vis dar nagrinėjama. Buvęs sovietų saugumo pareigūnas Stanislovas Drėlingas, taip pat kaltintas dalyvavęs sulaikant A. Ramanauską-Vanagą, nuteistas penkeriems metams nelaisvės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi