Lietuvoje

2020.06.11 13:32

Statuto pataisose parlamentarai įžvelgė ir galimą sekimą

Jadvyga Bieliavska, ELTA2020.06.11 13:32

Seimui pritrūko balsų priimti Statuto pataisas, praplečiančias pareigų sąrašą, kurias einant Seimo nariai turėtų gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija.

Buvo siūloma įteisinti, kad leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija būtų privalomas Seimo pirmininko pavaduotojams, Seimo valdybos nariams, komitetų pirmininkams ir jų pavaduotojams, Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos nariams.

Seimo narys Algirdas Sysas pareiškė, kad Statuto pakeitimuose mato galimą visuotinį Seimo narių sekimą. Seimo vicepirmininku, komiteto vadovu dirbęs A. Sysas sakė, kad jam slaptos informacijos dirbant šį darbą neprireikė.

Seimo Žmogaus komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas anketoje, kurią turi pildyti leidimą dirbti su slapta informacija norintis gauti politikas, įžvelgė prieštaravimą europinei asmens duomenų direktyvai.

„Nuo kada bet kuri tarnyba iš manęs gali reikalauti nusižengti ES direktyvai? Neturime teisės dalinti asmens duomenų nei savo uošvių, nei kitų giminių“, – tvirtino jis.

„Kuriame demokratinės valstybės parlamente tautos atstovui reikalingas leidimas dirbti su slapta informacija? Demokratinėje valstybėje to negali būti. (...) Tai būtų žingsnis Šiaurės Korėjos parlamento link, susimąstykime“, – prieš balsavimą perspėjo kolegas Seimo narys Artūras Skardžius.

Tuo tarpu parlamentaras konservatorius Jurgis Razma mano, kad Seimo pirmininkas ir jo pavaduotojai turi turėti teisę dirbti su slapta informacija. Gaunant leidimą dirbti su slapta informacija, anot jo, nepasirašoma už tai, kad tarnybos rinktų informaciją apie politiką.

Statuto pataisų projektu buvo siekiama užtikrinti, kad Seimo nariams, kurie priima arba dalyvauja priimant sprendimus valstybei ypač svarbiais klausimais, organizuoja komitetų ir komisijų veiklą, būtų prieinama visapusiška, tarp jų ir įslaptinta, informacija.

Taip pat buvo siekiama, kad į Seimo komitetų vadovų pareigas, taip pat Seimo valdybos nariais galėtų būti skiriami Seimo nariai, kurių lojalumu ir patikimumu Lietuvos valstybei visuomenėje nekiltų abejonių.

„Turime būti tikri, kad svarbias pareigas užimantys žmonės turėtų pasitikėjimą“, – paremti Statuto pataisas agitavo Seimo narys Vytautas Bakas.

Buvo siūloma, kad Statuto pataisos įsigaliotų 2020 m. naujai išrinktam Seimui susirinkus į pirmąjį posėdį.

Už Statuto pataisas, kurioms nebuvo pritarta, ketvirtadienį balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 6, susilaikė 17 parlamentarų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt