Lietuvoje

2020.06.10 15:34

Daugėja falsifikuotų trąšų – gali pakenkti ne tik augalams, bet ir sveikatai

Arneta Matuzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.10 15:34

Šiuo metų laiku vis daugiau ūkininkų pasėlius purškia nuo ligų, kenkėjų ir piktžolių. Didėjant preparatų paklausai, auga ir falsifikuotų trąšų rinka. Neaiškios sudėties purškalai gali pakenkti ne tik derliui, bet ir žmogui. Šiuo metu už nelegalių trąšų naudojimą baudžiami ūkininkai, tačiau siūloma pataisa, už kurią atsakomybė tektų jų platintojams.

Ūkininkų laukuose darbymetis – pasėliai purškiami nuo kenkėjų, ligų bei piktžolių.

„Jeigu siekiant gero, optimalaus derliaus, tai be fungicidų praktiškai neįmanoma išsiversti. Vienas purškimas realiai kainuoja nuo 10 iki 15 eurų. Važiavimas vien, tai kad sutaupyti tų važiavimų, tai ūkininkas deda ir trąšų, ir mikroelementų: dedi fungicidą, jeigu matai, kad turi kažkokių problemų, dedi insekticidą, vabalinį dedi“, – pasakoja ūkininkas Donatas Tumas.

Žinios. Kas trečia naktis apsistojusiems turistams Lietuvoje – nemokama?

Didėjant augalų apsaugos priemonių produktų paklausai, didėja ir šešėlinė jų prekyba. Nesertifikuoti platintojai tokias trąšas pardavinėja pigiau. Pernai Lietuvoje nustatyti 52 nelegalūs produktai – daugiau nei 11 tonų.

„Kontroliuojame įvežamus produktus, bendradarbiaujame su muitinės pareigūnais, atliekame ir kitų produktų, kurie artimi augalų apsaugos produktų kodavimui, patikras – ar tikrai neatsiveža į Lietuvą prisidengdami kitais produktais“, – sako Augalininkystės tarnybos Panevėžio skyriaus vedėjas Vaidas Špokavičius.

Naudojamų preparatų patikros vykdomos ir tiekimo, ir naudojimo, ir įvežimo grandyse, tačiau nustačius pažeidimus baudžiamas tik galutinis vartotojas – žemdirbys.

„Mes nežinome kas juos pagamino, kas juos išpilstė ir iš ko jie pagaminti. Nėra jokios rekomendacijos. Tokiu būdu gali būti apnuodijama gamta, pažeidžiami gyvūnai, gali apsinuodyti ir pats naudotojas, tiek pat nežinoma likutinė jo vertė“, – tikina V. Špokavičius.

Būna atvejų, kad panaudojus tokį produktą žūsta ir visas pasėlis, taigi ūkininkui taupant gali tekti sumokėti keliskart daugiau. Žemės ūkio ministerija Vyriausybei siūlo keisti teisės aktus, pagal kuriuos atsakomybę turėtų prisiimti nelegalių trąšų platintojas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6