Lietuvoje

2020.06.10 13:36

Vyriausybės sprendimas – karantinas nutraukiamas nuo birželio 17 dienos

papildyta Skvernelio komentaru; atnaujinta 15.58
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.06.10 13:36

Ministrų kabinetas trečiadienį nutarė – Lietuva karantino režimu gyvens dar savaitę, o nuo birželio 17-osios dienos jis bus nutraukiamas. Šalyje liks galioti ekstremalioji padėtis, paskelbta šių metų vasario pabaigoje.

Nutraukti karantiną pasiūlė Valstybės ekstremalių situacijų komisija. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga anksčiau šią savaitę sakė, kad atšaukus karantiną vis dar išliks ribojimai masiniams renginiams, sveikatos priežiūros įstaigų darbui, taip pat liks pasienio kontrolė.

Vyriausybė nusprendė – nuo birželio 17 dienos Lietuvoje karantinas nutraukiamas

Šalyje atšaukus karantiną kai kurie buvę ribojimai tampa rekomendacijomis, vienas tokių – apsauginių priemonių, tokių kaip kaukės, dėvėjimas. Kaukių dėvėjimo reikalavimai sušvelninti jau anksčiau, jų leista nedevėti lauke, bet iki karantino nutraukimo jų dėvėjimas patalpose yra privalomas.

„Reikėtų paminėti, kad Lietuvoje jau nuo 17-os šių metų kalendorinės savaitės yra stebima sergamumo mažėjimo tendencija, ji ypatingai pagerėjo nuo 22 savaitės“, – sakė A. Veryga.

Jis pridūrė, kad dalyje savivaldybių jau kurį laiką nėra nustatoma naujų koronaviruso atvejų, taip pat stacionare gydoma ne daug pacientų ir tai rodo, kad situacija gerėja, o karantiną nutraukti saugu. Ministrų kabinetas karantino nutraukimui pritarė vienbalsiai.

Premjeras Saulius Skvernelis Vyriausybės posėdyje juokavo, kad toks sprendimas parodo, kad visi tie, kurie kūrė sąmokslo teorijas, jog A. Veryga niekada nesiūlys nutraukti karantino, buvo neteisūs.

Portalas LRT.lt primena, kad karantinas Lietuvoje dėl koronaviruso grėsmės paskelbtas nuo kovo 16-osios dienos. Birželio 10-osios duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyti 1733 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, iš viso pasveikę laikomi 1369 žmonės, o 74 asmenys mirė.

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį po ministrų kabineto posėdžio žurnalistams kalbėjo, kad įstatymais ekstremalios situacijos trukmė nėra apribota ir ji gali keistis priklausomai nuo to, kokia epidemiologinė situacija bus šalyje.

Anot ministro pirmininko, jos metu išlikę suvaržymai gali keistis: „Jeigu ta situacija neblogės, o gerės – vienareikšmiškai. Jūs ir šiandien jei atkreipėte dėmesį, yra sprendimai dėl masinių renginių, žiūrovų skaičiaus padidinimo. Tai nėra galutiniai sprendimai, jie gali kisti.“

S. Skvernelis: rizikos susirgti koronavirusu amžius vėlinamas įvertinus šalies statistiką

Rizikos susirgti koronavirusu amžius nuo buvusio 60 iki 65-erių vėlinamas įvertinus šalies sergamumo COVID-19 ir mirtingumo statistiką, sakė premjeras Saulius Skvernelis.

„Tai yra susiję su jau sergamumo ir mirtingumo bei pasekmių statistine situacija šalyje: jei anksčiau rėmėmės kitų šalių praktika, Pasaulio sveikatos organizacijos, šie duomenys yra jau pagrįsti Lietuvos praktika“, – trečiadienį žurnalistams Vyriausybėje teigė premjeras.

Anot jo, Vyriausybės patvirtintame koronaviruso valdymo strategijos priemonių plane atsisakoma ir formuluotės „rizikos grupė“, įvardijant juos kaip riziką susirgti patiriančius asmenis.

Kokie ribojimai lieka?

Kaip po posėdžio žurnalistams sakė premjeras Saulius Skvernelis, apsaugines kaukes ir toliau rekomenduojama dėvėti viešajame transporte, masinio susibūrimo vietose.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė Vyriausybės posėdyje vardijo, kokie punktai galioja nutraukus karantiną, bet palikus ekstremalią situaciją. Jos pristatytame nutarime nurodoma, kad iki birželio 30-osios renginiai atvirose erdvėse gali vykti, jei dalyvauja iki 700 žiūrovų, o uždaroje erdvėje, jei dalyvauja iki 150 žiūrovų. Nuo liepos 1-osios atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose galės dalyvauti iki 1000 žiūrovų, o uždarose iki 200.

Nurodoma, kad nuo birželio 17-osios iki liepos 16-osios ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas bei neformalusis vaikų švietimas gali būti vykdomi mokyklose ir kitose švietimo įstaigose, jei užtikrinamos nustatytos būtinos sveikatos saugos, higienos ir apsirūpinimo asmens apsaugos priemonėmis, nuostatos. Jei to užtikrinti nepavyksta, mokymas tęsiamas nuotoliniu būdu.

Sauga turi būti užtikrinama ir lankantis stacionariose sveikatos priežiūros įstaigose, skirtose senyvo amžiaus ir neįgaliems žmonėms, taip pat lankantis grupinio gyvenimo namuose, vaikų globos namuose ir pan. Tokios pačios sąlygos galioja ir teikiant dienos ir trumpalaikės socialinės globos ar socialinės priežiūros paslaugas senyvo amžiaus asmenims.

„T eikiant ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, prioritetas teikiamas nuotoliniam asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo būdui. Tiesioginio kontakto su pacientu asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik tuomet, kai sveikatos priežiūros paslaugos pacientui neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu dėl paciento sveikatos būklės ar esant išsamesnio ištyrimo poreikiui“, – nutarimą citavo R. Tamašunienė.

Prezidentas: gali tekti ir grąžinti ribojimus

Apie karantino atšaukimą nuomonę išsakė ir šalies vadovas Gitanas Nausėda.

„Karantino, ribojimų požiūriu mes nuėjome nemažą kelio dalią. Tačiau neturėtume pasiduoti iliuzijai, kad tai automatinis procesas, kai kiekvieną savaitę dar ką nors atpalaiduosime. Tai gali bet kuriuo metu sukelti tam tikrą viruso paūmėjimą, nebūtinai šalies mastu, galbūt kažkokių terotorijų ar miestų.

Gitanas Nausėda: yra variantas, kad Vaičiūnas liktų vadovauti dviem ministerijoms

Tokiems židiniams turime būti pasiruošę. Tai nėra vienos krypties kelias. Tai nereikš, kad atpalaiduosime visus suvaržymus. Nes yra ir antros bangos pavojus“, – po vizito Akmenėje kalbėjo prezidentas.

Anot jo, gali tekti ir grąžinti griežtus ribojimus ar įvesti net dar griežtesnius tiek atskirų savivaldybių mastu, tiek net šalies mastu.

„Bet tai hipotetinė situacija, nes šiandieninė situacija yra palanki, kas rodo, kad labai neblogai susitvarkėme su koronaviruso protrūkio krize“, – sakė prezidentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt