Lietuvoje

2015.11.05 20:02

Šauktiniai bus kviečiami dar ilgai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA, BNS2015.11.05 20:02

Į privalomąją karo tarnybą šauktiniai bus kviečiami ir praėjus penkeriems metams, tai bus daroma mažiausiai dar metus papildomai, ketvirtadienį sutarė Seimo frakcijos.

„Įstatymo projektą mes paruošime ir turbūt iki gruodžio mėnesio priimsime, kad 2020–2021 metais šauktiniai lieka. Seimas patvirtins kartu su principine kariuomenės struktūra“, - po pasitarimo pas Seimo pirmininkę sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas „darbietis“ Artūras Paulauskas.

Valstybės gynimo taryba šiemet yra pasiūliusi penkeriems metams grąžinti šauktinius į Lietuvos kariuomenę

Anot jo, ketinama palikti tą patį – apie 3 tūkst. šauktinių skaičių.

Konservatorės Rasos Juknevičienės tvirtinimu, vienintelis pasitarimo dalyvis – krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas – nepritarė minėtam sumanymui.

Jo teigimu, kariuomenė turi remtis profesionalais, iš jų daugiausia turėtų būti formuojamas ir kariuomenės rezervas.

J. Olekas nesutiko

„Valstybės gynimo tarybos pasiūlymas išspręsti labai opią karinių dalinių užpildymo problemą, laikinai pakviečiant šauktinių, tą problemą iš tikrųjų sprendžia. Manau, kad per penkerius metus mes turėsime pakankamą kiekį vyrų ir moterų, kurie apsispręs tarnauti profesinėje Lietuvos kariuomenėje. Tada lieka kitas klausimas – kaip mes toliau rengiame rezervą. Iš 28 valstybių 23 valstybės tą rezervą rengia išleisdamos į atsargą savo karius profesionalus. Man atrodo, kad turėtume sekti tuo keliu, plius – turėdami galimybę per trumpesnį periodą parengti karius, galėtume vystyti pakartotinius rezervo mokymus“, – žurnalistams sakė J. Olekas.

Be to, anot jo, dabar anksti spręsti, kas bus po penkerių metų.

„Kaip bus po penkerių metų, matysime po dvejų-trejų metų, kai turėsime pagrindą to mūsų rezultato, kada atėjo savanoriai. Manau, kad kryptį, jog ateitų savanoriai, turime palaikyti“, – dėstė ministras.

Buvusi krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė kritikavo J. Oleko požiūrį į rezervo formavimą. Pasak jos, kariuomenę turi sudaryti jauni stiprūs žmonės, tad rezervo sudarymas iš profesionalų nėra teisingas žingsnis.

A. Paulausko teigimu, ir po penkerių metų grėsmės Lietuvai greičiausiai niekur nedings.

„Mes matome, kad tos grėsmės iš Rytų niekur nedings. Rusija tikrai neatrodo, kad pasidabintų kokiais nors taikos balandžiais. Jie agresyvią politiką demonstruoja, ir reikia manyti, kad tos grėsmės išliks“, – sakė jis.

L. Graužinienė: reikėtų palikti šauktinių kariuomenę

Ketvirtadienį pasitarimą dėl šauktinių kariuomenės perspektyvų rengusi Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė asmeniškai yra už tai, kad šauktinių kariuomenė išliktų ir ateityje.

„Mano pozicija yra nuosekli. Aš tikrai esu įsitikinusi, kad geopolitinėje situacijoje niekas kardinaliai nepasikeis, jokių rimtų argumentų dėl to, kad nereikėtų palikti šauktinių kariuomenės, nėra. Galbūt frakcijų vadovai mane įtikins pakeisti nuomonę. Bet aš iš tiesų turiu tą nuomonę, kad būtina palikti ir nuosekliai, nesiblaškant eiti ta linkme. Ne iš vieno NATO pareigūno esu girdėjusi, kad mišri kariuomenė, kada yra profesionalai ir šauktiniai, gynybos atveju yra pati geriausia“, – žurnalistams prieš pasitarimą sakė L. Graužinienė.

Seimas pavasario sesijoje patvirtinęs šaukimą į kariuomenę 2015 ir 2016 metais neapsisprendė, ar šaukimas turėtų būti planuojamas kariuomenės struktūroje 2021 metais. Šaukimo į kariuomenę pratęsimą palaiko Seimo pirmininkė, prezidentė ir kariuomenės vadas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.