Lietuvoje

2015.11.05 12:06

Premjeras: žudynes Kražiuose lėmė alkoholizmas

BNS 2015.11.05 12:06

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad žudynes Kražiuose lėmė alkoholizmas, ir paragino gyventojus susitelkti sprendžiant šią problemą. Jam pritarė ir vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, teigęs, kad aukų galėjo būti kur kas daugiau.

„Tai yra didžiulis sukrėtimas. Tai yra alkoholizmo pasekmės, kurios turbūt paveikė žmogaus psichiką“, – Žinių radijui ketvirtadienio rytą sakė ministras pirmininkas.

Premjerui pritarė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, teigdamas, kad aukų galėjo būti kur kas daugiau. Pasak jo, tik pareigūnų operatyvaus darbo dėka išvengta dar daugiau aukų. Jis sakė, kad laiku nesureagavus, aukų galėjo būti „ir šešios ar aštuonios“.

„Kaip mane informavo, žmogus, kuris įvykdė keturias žmogžudystes per tris dienas, gėrė nuo Naujųjų metų. Jis taip ir pasakė: „aš geriu nuo Naujųjų metų, aš nežinau, kas man yra, aš nežinau, ar čia sustočiau, jeigu nebūtų nusikaltimas taip išaiškintas per kelias valandas, gal būtų ir penkios, šešios, aštuonios aukos“. Žmogus geria, neturi darbo, kalėjęs, „praėjęs“ gerą universitetą, matyt, nemato perspektyvos“, – Vilniuje vykstančioje Europos Parlamento nario Bronio Ropės bei Europos Parlamento Informacijos biuro visuomenės ir ekspertų diskusijoje „Blaivybė keliuose: realybė ar utopija“ sakė ministras, pridūręs, kad ne ką geresnė padėtis yra ir keliuose, tad leistina alkoholio riba palaipsniui turėtų mažėti iki 0 promilių.

Jis taip pat sakė, kad įtariamasis kartais pas aukas dirbdavo, jas pažinojo, o aukos jį įsileido į namus pačios, nebuvo įsiveržta, kaip įprasta plėšimo atvejais.

Jis taip pat sakė neabejojantis, kad pagrindinė tragedijos priežastis – alkoholio vartojimas bei ragino mažinti jo prieinamumą, plėsti galimybes asmenims gydytis nuo alkoholizmo.

Sakydamas kalbą europarlamentaro Bronio Ropės inicijuotoje diskusijoje apie kovą su alkoholio vartojimu, ministras iškėlė idėją, jog reikėtų pradėti svarstyti net ir specializuotų alkoholio parduotuvių atsiradimą ribojant prekybą alkoholiu kitose vietose, ar svarstyti lengvatų, kompensacijų galimybes prekybos alkoholiu atsisakantiems degalinių tinklams, parduotuvėms.

S. Skvernelis pabrėžė, kad Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis Lietuva išlieka trečioje vietoje Pasaulyje pagal alkoholio suvartojimą. Anot jo, žalingi įpročiai yra perduodami šeimoje, jie plinta dėl socialinės atskirties, nedarbo, tad sprendžiant šias problemas taip pat būtų galima tikėtis sumažinti alkoholizmo problemą ir galbūt išvengti tragedijų.

„Mes tikrai žinome visi, kad yra tokių „vaikščiojančių zombių“, dėl kurių kiekvieną akimirką gali tokia tragedija atsirasti. Nes žmonės yra neadekvatūs – nedirbantys, neturintys iš ko gyventi, besiverčiantys iš padienių darbų arba plėšimų (...). Mes privalome mažinti alkoholio prieinamumą, privalome pradėti diskusija apie specializuotų parduotuvių atsiradimą. Privalome pripažinti – turime problemą“, – sakė ministras.

Jo nuomone, alkoholio prekybos apribojimas nuo 22 val. Lietuvoje pasiteisino, tačiau galbūt reikėtų svarstyti ir dar labiau trumpinti šį laiką. Ministras teigia pritariantis ir kai kurioms anksčiau keltoms idėjoms, pavyzdžiui, dalį akcizo mokesčio skirti švietimo programoms apie alkoholio vartojimo žalą.

S. Skvernelis pripažino, kad dalis buvusių kalinių, ypač teistų pirmą kartą ar kalėjusių dėl nesunkių, netyčinių nusikaltimų sėkmingai gali grįžti į visuomenę – jiems integruotis padeda sukurtos įvairios programos, taip pat ir reabilitacijos nuo alkoholizmo. Tačiau ministras skeptiškai vertino už tyčinius nusikaltimus teistų asmenų, tokių kaip įtariamasis Kražių žudynėmis, reintegraciją.

Apie alkoholizmo žalą užsiminė ir premjeras A. Butkevičius: „Kreipčiausi į Lietuvos žmones, kurie už tam tikrus darbus kaimo vietovėse atsilygina alkoholiu nepagalvodami apie pasekmes (...). Norėčiau, kad būtume neabejingi ir suvoktume alkoholizmo pasekmes.“

Jis žadėjo, kad po šio nusikaltimo bus svarstoma dėl papildomų priemonių apsaugoti kaime gyvenančius vienišus žmones.

Kražiuose radus keturias nužudytas moteris, trečiadienį sulaikytas įtariamasis. Policija nustatė, jog tai 1958 metais gimęs vyras, anksčiau teistas už nužudymą. Policijos duomenimis, įtariamasis greičiausiai veikė vienas, o nusikaltimo motyvai buvo plėšimas. Prokurorai ketina prašyti teismo leidimo įtariamąjį suimti trims mėnesiams.