Naujienų srautas

Lietuvoje2015.11.05 10:32

Balsas už valdančiuosius – balsas už dabartinius ministrus?

Valdančiųjų partijų rinkėjai gali tikėtis tokio paties ministrų kabineto, koks yra dabar, jei šios partijos sudarytų koaliciją po artėjančių Seimo rinkimų. Nei prieštaringai vertinami kai kurių ministrų veiksmai, nei nepalanki visuomenės nuomonė neskatina LRT.lt kalbintų politikų bent jau užsiminti apie jų trūkumus ir paminėti kitus, galbūt geresnius kandidatus į dabartinių ministrų postus.

Lietuvos socialdemokratų partija turi septynias ministerijas: Finansų, Susisiekimo, Ūkio, Krašto apsaugos, Sveikatos apsaugos, Užsienio reikalų ir Teisingumo. Darbo partijai, pagal pasirašytą susitarimą formuoti valdančiąją koaliciją, buvo numatytos penkios ministerijos – Žemės ūkio, Energetikos, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo ir Kultūros ministerija. „Tvarkai ir teisingumui“ teko Aplinkos ir Vidaus reikalų ministerijos.

V. Mazuronis: tai – ne garantija visam gyvenimui

Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis mano, kad jo partijos ministrai dirba gerai ir aktyviai.

„Vertinant šiandien, ministrai dirba efektyviai. Kuo toliau, tuo labiau įsibėgėja, pakankamai greitai į vėžes atsistojo švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė. Ar galima dirbti geriau? Negaliu sakyti, kad tai jau yra gerumo viršūnė ir nėra kur tobulėti. [...] Šiandien jų darbą vertinu teigiamai, o kas bus po metų, kai bus formuojama nauja koalicija ir mums reikės deleguoti žmones, šiandien tvirtai negaliu pasakyti, nes spręstų ir partijos taryba“, – portalui LRT.lt kalbėjo V. Mazuronis.

Politiko pasiteiravus, ar jis pats siūlytų į šias ministerijas tuos pačius žmones, V. Mazuronis kalbėjo: „Manau, kad tai galėtų būti vieni rimčiausių kandidatų užimti toms pareigoms, jei DP turėtų deleguoti žmones. Tai – rimti žmonės su patirtimi. Šiandien jie dirba gerai, bet nereiškia, jog tai – garantija visam gyvenimui. Ministrų darbas turi būti vertinamas nuolat.“

E. Gustas ir J. Bernatonis – nematomi, bet geri

Socialdemokratų centrinio rinkimų štabo vadovu 2016 metų Seimo rinkimams paskirtas Algirdas Sysas sako, kad premjeras ir partiečiai visuomet nori kuo geresnių rezultatų iš ministrų ir akivaizdesnių pokyčių žmonių gyvenime. Pasak A. Syso, idealių ministrų sunku surasti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

A. Sysas labai gerai vertina užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, kuris esą gerai vertinamas ir užsienyje. L. Linkevičius, pasak politiko, daug prisidėjo Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos Tarybai. Tuo metu ūkio ministrui Evaldui Gustui, anot A. Syso, trūksta matomumo, nors jis valdo gan didelius europinius pinigus. „Nežinau, gal čia vieno ar kito ministro savybė nelįsti į ekranus, o padaryti darbus? [...] Panašiai ir su J. Bernatoniu, nors jis teikia pakankamai daug pataisų, siūlymų. Kažkokių didelių pastabų teisingumo ministerijai ir ministrui tikrai nėra“, – vertino A. Sysas.

Puikiai su savo funkcijomis esą susitvarko finansų ministras Rimantas Šadžius. „Šis ministras – iždas, portfelis. Man gali nepatikti vienas ar kitas jo požiūris į mokesčių sistemą ar mokesčius, bet jis puikiai susitvarko su savo funkcijomis. Jis suvaldė tas problemas, kurios buvo mums atėjus į valdžią. Kai skola nedidėja, o pradeda mažėti, negali reikšti pretenzijų. Vadovavimas ES parodė, kad jis vertinamas gerai“, – tęsė A. Sysas.

Jis neturi priekaištų ir krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui, kurio patirtis ir pažintys NATO bei ES tarp krašto apsaugos ministrų esą duoda rezultatų.

„Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius valdo labai sunkią sritį. Nors jo adresu buvo ir prezidentės pastabų dėl europinių lėšų įsisavinimo, manau, jo komanda sugeba paskirstyti darbų frontą taip, kaip reikia. Jau yra geležinkelio linija iki Lenkijos, pagal planą vykdomi kiti projektai“, – susisiekimo ministrą gyrė A. Sysas.

Pasak socialdemokratų rinkimų štabo vadovo, kiek sunkiau įsivažiuoti sekėsi sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei, mat ji atėjo į naują sritį.

„Naujoje srityje žmogui reikia pakankamai laiko pajausti pulsą. Kiekvienas Lietuvos gyventojas geriausiai išmano sveikatos klausimus, todėl dirbti šioje srityje nėra lengva. Tačiau paskutiniu metu jos sprendimai, pasisakymai tiek medikų, tiek visuomenės vertinami teigiamai. Žinoma, yra neišspręstų problemų, bet tai priklauso ir nuo mūsų mokesčių sistemos. Vyteniui Andriukaičiui šioje ministerijoje, žinoma, sekėsi geriau, nes jis buvo medikas, kūrė bazinius sveikatos įstatymus. Jam nereikėjo mokytis – jis galėjo įgyvendinti tai, ką buvo surašęs įstatymo pavidalu. Jo užmačios buvo kur kas platesnės, bet starto pozicijos jo ir R. Šalaševičiūtės yra ne vienodos“, – LRT.lt kalbėjo A. Sysas.

Rinkimų štabo vadovo pasiteiravus, kiek tų pačių ministrų partija skirtų, A. Sysas atsakė, kad galbūt net ir visus septynis – tai priklausytų ir nuo būsimo premjero. „Dar metai iki rinkimų. Pirmiausia reikia juos laimėti. Besididžiuodami savo gerais darbais galime užmigti ant laurų, o juos nuskins kažkas kitas. Mes tuomet liksime su šluota“, – aiškino A. Sysas.

„Tvarkiečiai“ neturi priekaištų K. Trečiokui ir V. Skverneliui

Savo ruožtu partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime vadovas Petras Gražulis teigė neatmetantis galimybės, kad būtų paskirti tie patys ministrai į aplinkos ir vidaus reikalų ministerijas – Kęstutis Trečiokas ir Saulius Skvernelis. „Šie ministrai tikrai neblogai atlieka savo pareigas. Kiekvienas, net ir Seimo narys, gali dar geriau atlikti pareigas, bet kažkokių priekaištų šiems ministrams nėra išsakyta. Manau, jie turėtų dar didesnę patirtį ir būtų darbų tęstinumas“, – LRT.lt komentavo P. Gražulis.

Portalas LRT.lt primena, jog prieš savaitę buvęs aplinkos ministras ir Rolando Pakso bendražygis „Tvarkos ir teisingumo“ partijoje V. Mazuronis pažėrė kritikos dabartiniam AM ministrui K. Trečiokui dėl nelegalių statybų Kauno rajone ir kitų dalykų.

Politologas: iš širdies kalbėtų kitaip 

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas politologas V. Dumbliauskas sako, jog naivu tikėtis, kad likus metams iki Seimo rinkimų politikai kritikuos savus ministrus: „Iš širdies jie kalbėtų kitaip, tačiau viešai negali kritikuoti savo ministrų. Socialdemokratus dabar purto vienas po kito skandalas. Jų taktika teisinga – nenori užsiimti savikritika.“

Politologas savų ministrų liaupsinimą lygina su šeimos gyvenimu – viešumoje viskas tik gerai. „Viešai jie turi rodyti, kad viskas yra gerai, šypsotis. Rinkėjams vis dėlto reikia įkalti į galvą, kad viską daro gerai. Partija negali pritarti kritiškoms pastaboms, nes kitu atveju pripažintų, kad kažkas negerai, į postus parinko blogus žmones. Ypač socialdemokratai, kuriems dabar – nesėkmių ruožas“, – LRT.lt komentavo V. Dumbliauskas.

Ryšių su visuomene specialistas Liutauras Ulevičius teigia, kad bet koks suabejojimas savo ministrais ar priekaištų išsakymas gali būti vidinės sumaišties įnešimo požymis, ar situacija, kai vadovas taip pripažįsta, jog partijoje yra nesklandumų.

„Iš kitos pusės, sakant, kad partijoje viskas yra idealu, kritikams atsiveria erdvė viską vertinti aštriau. Pavyzdžiui, jei „darbiečių“ ar kitos partijos ministras dėl kelių klausimų yra nuolat kritikuojamas, o partijos vadovas sako, kad viskas yra gerai, tuomet partija prisiima tos ministerijos problematiką, o ministerijos ydos tampa ir partijos ydomis“, – portalui LRT.lt kalbėjo L. Ulevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi