Lietuvoje

2015.11.04 17:25

Prezidentė: korupcijos šešėlis menkina pasitikėjimą šalies politine sistema

Valdančiąją socialdemokratų partiją krečiantys skandalai ir korupcijos šešėlis, kritęs ir ant premjero, socialdemokratų vadovo Algirdo Butkevičiaus aplinkos, menkina pasitikėjimą šalies politine sistema, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Didžiausią populiarumą turinčią politinę partiją vienas po kito krečiantys skandalai ir net prie premjero aplinkos priartėjęs korupcijos šešėlis menkina žmonių pasitikėjimą šalies politine sistema. Tai aiškus signalas visoms politinėms jėgoms, kad negali būti jokio pateisinimo piktnaudžiavimui tarnybine padėtimi, nepotizmui, protekcionizmui ar nomenklatūrinėms privilegijoms“, – Rumunijoje viešinčios prezidentės poziciją BNS trečiadienį perdavė jos Spaudos tarnyba.

Antradienį Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pranešė, kad tiriant galimą Utenos rajono savivaldybės mero socialdemokrato Alvydo Katino kyšininkavimą, politikas teismo sprendimu dviem mėnesiams nušalintas nuo pareigų.

STT šioje korupcijos byloje įtarimus yra pareiškusi A. Katinui, taip pat – ministro pirmininko sekretoriato vadovei Džiuljetai Žiugždienei. Pastaroji pirmadienį pasitraukė iš pareigų. BNS žiniomis, Utenos meras iš vienos bendrovės įtariamas reikalavęs kyšio D. Žiugždienės naudai.

Ministras pirmininkas socialdemokratų lyderis A. Butkevičius sako patenkinęs teisėsaugos įtarimų sulaukusios sekretoriato vadovės D. Žiugždienės prašymą trauktis iš pareigų, kad nebūtų metamas šešėlis ant vyriausybės.

STT taip pat atlieką tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo Druskininkų savivaldybės įmonėje „Aqua“. Įtariant piktnaudžiavimu neseniai buvo sulaikytas šio centro vadovas Edmundas Antanaitis. Bendrovės vadovas, kaip įtariama, kartais pasitelkdamas kai kuriuos Druskininkų savivaldybės darbuotojus organizuodavo žmonių apgyvendinimą viešbutyje „Aqua“ be jokios buhalterinės apskaitos, taip pat būdavo dalinamos įvairios dovanos – leidimai nemokamai pasinaudoti centro paslaugomis.

Druskininkų meras socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas Ričardas Malinauskas šią savaitę neigė, kad savivaldybės įsteigtoje įmonėje „Aqua“ aukšti politikai ilsisi nemokamai. Merui taip pat nekliūna, kad įmonėje dirba keliolika savivaldybės vadovų artimųjų, tarp jų – mero dukra ir pirmoji žmona: Evelina Malinauskaitė, Daiva Malinauskienė, Druskininkų mero pavaduotojo Lino Urmanavičiaus žmona Vilija Urmanavičienė, sūnus Tomas Urmanavičius, Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Jurgelevičienės sūnus Gytis Jurgelevičius, Druskininkų savivaldybės tarybos narė Inga Šinkonienė, Druskininkų savivaldybės tarybos nario Virgaudo Taletavičiaus žmona Giedrė Taletavičienė, „Aqua“ centro valdybos pirmininko Algirdo Svirsko pusbrolis Gintaras Svirskas.

LRT laidoje „Dėmesio centre“ paklaustas, ar jam nekyla įtarimas, jog tai yra nepotizmas, t.y. savų protegavimas, meras atsakė: „Kol rezultatai geri – neturiu jokių pretenzijų“.

Seime praėjusią savaitę daugiausiai valdančiųjų balsais blokuotas tyrimas dėl galimos korupcijos Druskininkų vandens parke. Socialdemokratai pareiškė, kad STT atlieka ikiteisminį tyrimą dėl Druskininkų, todėl klausimo svarstymas komisijoje esą galėtų būti suprastas kaip poveikis pareigūnams.

Seimas po pateikimo yra pritaręs siūlymui pradėti parlamentinį tyrimą dėl premjero žento buvusio verslo skaidrumo, bet parlamente nebuvo galutinio balsavimo.

Premjerui pastarosiomis savaitėmis teko atsakyti į klausimus dėl teisingumo ministro socialdemokrato Juozo Bernatonio namo statybų aplinkybių.

Komentuodamas prezidentės pareiškimą, kad ant jo aplinkos kritęs šešėlis menkina pasitikėjimą šalies politine sistema, premjeras Algirdas Butkevičius kartojo, kad į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratį patekusi dabar jau buvusi jo sekretoriato vadovė Džiuljeta Žiugždienė nėra socialdemokratų partijos narė.

Apie tai trečiadienį po vyriausybės posėdžio paklaustas premjeras A. Butkevičius akivaizdžiai susinervino: „Ir tikrai galėčiau vardinti kai kuriuos konservatorius, kaip kad Radviliškio meras, kuris irgi išrinktas tiesiogiai, dalyvaujančius teisminiuose procesuose, ir nenorėčiau išskirti, kad krečia tik socialdemokratus.

Kol kas matau, kad tik vieno Utenos mero veikla yra dviem mėnesiams suspenduota. Daugiau aš nematau socialdemokratų, kuriuos krėstų kažkokie netikėtumai arba teisėsaugos institucijos. Manau, kad reikėtų elgtis su žodžiais atsargiau“, – sakė A. Butkevičius.

„Jeigu kiekvienoje savivaldybėje, kiekvienoje įmonėje ir būtų nustatyta, kad įvyksta kažkokie pažeidimai, nereiškia, kad meras (A. Butkevičius ištarė meras, bet tikriausiai turėjo galvoje premjeras, – red. past.) turi atsakyti už visas savivaldybes. Aš nenorėčiau šio klausimo komentuoti, reikia netrukdyti teisėsaugos institucijoms atlikti savo darbo ir mes tikrai žinosime, ar yra kas nors kaltas, ar ne“, – kalbėjo ministras pirmininkas.