Lietuvoje

2020.06.16 16:12

Nuo kolūkių laikų likę trąšų sandėliai kelia nerimą: kai kurie virto nelegaliais sąvartynais

Rūta Lankininkaitė, Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.16 16:12

Daugiau nei tris dešimtmečius netvarkomi nuo kolūkių laikų likę trąšų sandėliai kelia nerimą gyventojams. Vilkaviškio rajone avarinės būklės sandėlis su trąšų likučiais virto nelegaliu sąvartynu. Rajono savivaldybė žada artimiausiu laiku trąšas sunaikinti. Kiek iš viso apleistų pastatų Lietuvoje, neskaičiuoja nė viena institucija.

Šiaudiniškių kaimo bendruomenės pirmininkė sako, kad ieškodama pagalbos pavargo belstis į valdiškas institucijas. Sandėlis apleistas daugelį metų, trąšų likučiai guli ligi šiol, o atvežamų šiukšlių kaskart daugėja.

„Kalbėjom, kad reikėtų įrengti kamerą, bet nėra lėšų, o bendruomenė tikrai neturim iš ko, tai taip ir stovi, o vasarį rašėm elektroninį laišką, negavom jokio atsakymo“, – sako Šiaudiniškių kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Senkuvienė.

Neapsikentęs, kad į laukus vėjas blaško šalia sandėlio suverstas atliekas, kaimo ūkininkas per karantiną aikštelę išvalė.

Aplinkosaugininkai sako apie apleistą sandėlį tik išgirdę iš LRT žurnalistų, teiravosi specialistų apie trąšų rūšį.

„Šito aš nežinojau ir prie šito sandėlio lankausi pirmą kartą. Vizualiai apžiūrėjus, kaip sakau, tai yra kalio chloridas. Tokių pastatų ir sandėlių yra ne vienas rajone, o iš kitos pusės, kai sukyla bendruomenės, žiniasklaida ir kita, tai manau, kad šitas pastatas bus sutvarkytas vienas pirmesnių“, – tikina Kalvarijos Aplinkos apsaugos inspekcijos atstovas Vitas Bakas.

Kybartų seniūnas Romas Šunokas apie situaciją anksčiau nežinojo, tačiau nebuvo linkęs jos dramatizuoti.

„Aš nepastebėjau, gal nematėm, gal nepasakė. O dabar yra procedūra, sutvarkysim. Aš tame kiekyje nematau problemos, juo labiau, kad specialistai kalba, kad gal tai nėra labai stiprios trąšos, kurios kenkia“, – sako R. Šunokas.

Pasak aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, jeigu teritorijos ypatingai užterštos, tuomet jos turi kreiptis į Aplinkos ministeriją, ministerija įtraukia tai į programą, užterštų teritorijų tvarkymui, ir tokioms priemonėms skiria lėšas.

Tokių apleistų pastatų Vilkaviškio rajone per 200, užlikusių nuo tada, kai kolūkių turtą dalijosi pajininkai. Kiek visoje Lietuvoje, neregistruoja niekas.

Vilkaviškio savivaldybė per porą metų už savo ir ES lėšas daugiau nei 400 tūkstančių eurų jau nugriovė dvi dešimtis avarinės būklės pastatų.

„Šis pastatas nėra pripažintas bešeimininkiu pastatu teismo sprendimu ir neregistruotas nekilnojamojo turto registre, tai mes jo įtraukti į projektą negalim. Tos procedūros, kad pripažinti bešeimininkiu, ilgai užtrunka“, – teigia Vilkaviškio savivaldybės atstovė Jurga Grigaliūnaitė.

ES bešeimininkiams pastatams sutvarkyti per trejus metus yra skyrusi per 100 milijonų eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt