Lietuvoje

2020.06.06 12:21

„Trys muškietininkai“ susivienijo – Žemaitaitis, Paulauskas ir Zuokas įkūrė partiją „Laisvė ir teisingumas“

pirmininku išrinktas Žemaitaitis; atnaujinta 14.44
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.06.06 12:21

Vilniuje šeštadienį buvusio sostinės mero Artūro Zuoko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) pagrindu įkurta partija „Laisvė ir teisingumas“. Prie jos prisidėjo buvę „tvarkiečiai“ su Remigijumi Žemaitaičiu priešakyje, likvidavęs savo partiją. Jau anksčiau prie Laisvės sąjungos (liberalų) prisidėjo politiko Artūro Paulausko vedamas judėjimas „Pirmyn, Lietuva“.

Partijos steigiamasis suvažiavimas įvyko neįprastai – būsimi politinės jėgos nariai atvyko į parodų rūmų „Litexpo“ automobilių aikštelę ir savo pozicijas išreiškė automobilių garsiniu signalu, patys sėdėdami automobiliuose.

Kaip teigė R. Žemaitaitis, tokį formatą nutarta pasirinkti, atsižvelgiant į koronaviruso grėsmę, siekiant sumažinti žmonių tarpusavio kontaktą.

Suvažiavimo pradžioje, į sceną užlipę A. Paulauskas, A. Zuokas ir R. Žemaitaitis, sukryžiavo špagas, tarsi patvirtindami jiems viešojoje erdvėje klijuojamą „trijų muškietininkų“ etiketę.

Renginio metu buvo oficialiai nuleistos ant stiebų pakabintos partijų „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) vėliavos ir oficialiai pakelta naujos politinės jėgos – „Laisvė ir teisingumas“ – vėliava. Partijos įkūrimui susirinkusieji patvirtino automobilių garsiniais signalais ir griausmingais aplodismentais.

Į partijos pirmininkus pasiūlyti visi trys politinės jėgos lyderiai – R. Žemaitaitis, A. Zuokas ir A. Paulauskas. Tačiau pastarieji du atsisakė kandidatuoti į pirmininkus, pareiškę, kad buvęs „tvarkiečių“ lyderis R. Žemaitaitis yra geriausias kandidatas į naujos politinės jėgos pirmininkus. Galiausiai naujuoju partijos pirmininku išrinktas R. Žemaitaitis.

A. Paulauskas ir A. Zuokas tapo naujai išrinkto pirmininko R. Žemaitaičio pavaduotojais. Partijos pirmininko pavaduotojais taip pat partija taip pat tavo „ArtVilnius“ įkūrėja Diana Stomienė, Seimo narys Kęstutis Bartkevičius, teisininkas Vydūnas Sadauskas.

Teigia būsiantys konservatyvūs liberalai

Žurnalistų kalbintas R. Žemaitaitis teigė, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ nuėjo ilgą ir nelengvą kelią, tačiau, pasikeitus politinėms aplinkybėms, partiją užgulus kaltinimams, buvo privaloma keistis.

„Tvarka ir teisingumas“ nuėjo didelį kelią, startavo 2002 metais, partijos turėjo savo prezidentą Rolandą Paksą, turėjo premjerą, turėjo ir ministrų, Seimo narių, Europos Parlamento narių. Taigi, nueitas kelias yra labai didelis. Deja, teisminiai procesai, gyvenimas, kuris keičiasi, evoliucionuoja, privedė prie to, kad „Tvarka ir teisingumas“ turėjo persitvarkyti“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Jis priminė, kad praėjusių metų gruodį su A. Zuoku ir A. Paulausku sutarė kurti naują partiją – „Laisvė ir teisingumas“.

Jo teigimu, naujos partijos politinė ideologija – konservatyvus liberalizmas.

„Mes teisingai pasirinkome – konservatyvūs liberalai. Tai yra šiek tiek nauja politinė doktrina arba politinė kryptis Lietuvoje, nes mes turime arba liberalus, arba konservatorius, arba kairiuosius. Esminis dalykas šios politinės organizacijos dalykas – žmogus yra laisvas, laisvas reikšti savo mintis ir iš tikrųjų jis gali dalyvauti visuomenės valdyme, bet kartu jis turi paklusti tam tikroms taisyklėms“, – dėstė R. Žemaitaitis.

Jis tikino, kad „Laisvė ir teisingumas“ smerkia griežtų bausmių politiką. Anot R. Žemaitaičio, partija abejoja, ar reikėtų kriminalizuoti lengvųjų narkotikų vartojimą.

„Ar jaunimas, kuriam yra 15-16 metų, kuris klube ar diskotekoje pavartojo, liaudiškai tariant, žolės ir dėl to turėtų gauti baudžiamąjį įsakymą, būti nuteistas? Aš manau, kad ne. Ir mūsų partneriai mano, kad to neturėtų būti“, – dėstė R. Žemaitaitis.

Politikas taip pat pabrėžė, kad „Laisvė ir teisingumas“ pasisako už tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimą Lietuvoje.

Mes kalbame apie tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimą. Kartu, pasak R. Žemaitaičio, partija akcentuoja ir krikščionybės svarbą viešajame gyvenime, šeimos politikos formavime. Jis kartojo, kad partijos „Laisvė ir teisingumas“ programa parengta, partijų „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) ir judėjimo „Pirmyn, Lietuva“ programų pagrindu.

„Kada Seime, po rinkimų, prisieks „Laisvės ir teisingumo“ partijos nariai, kaip Seimo nariai, tada žiūrėsime, kokie bus konkretūs mūsų darbai“, – viltingai kalbėjo R. Žemaitaitis.

Anot jo, kol kas neaišku, kas šiemet Seimo rinkimuose ves partijos kandidatų sąrašą. Sąrašo lyderis, anot R. Žemaitaičio, paaiškės greičiausiai birželį.

Kaip teigė R. Žemaitaitis, naują partija „Laisvė ir teisingumas“ turės apie 5 tūkst. narių. Prie šios politinės jėgos prisidėjo apie 3 tūkst. buvusio A. Zuoko vadovautos partijos Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) narių, apie 500 A. Paulausko vadovauto judėjimo „Pirmyn, Lietuva“ narių, apie 1,7 tūkst. partijos „Tvarkos ir teisingumo“ narių.

A. Zuokas akcentavo V. Adamkaus politikos tęstinumą

Vienas iš naujai įkurtos partijos lyderių A. Zuokas šeštadienį scenoje kalbėjo susirinkusiems, kad „Laisvė ir teisingumas“ yra konservatyvių liberalų partija, atstovaujanti centro-dešiniųjų pažiūrų rinkėjams.

„Individo laisvė mums yra pagrindinė vertybė, tačiau būtina šios laisvės sąlyga yra asmens atsakomybė – ką dažnai kitos partijos neigia – atsakomybė bendruomenei, savo šaliai, taip pat svarbus tvarkos ir teisingumo siekis. Laisvė be teisingumo ir be atsakomybės nėra didelė vertybė“, – dėstė A. Zuokas.

Jis akcentavo, kad naujoji politinė jėga gins asmens privačią nuosavybę, ūkinę veiklą, privačios iniciatyvos teisę. A. Zuokas taip pat akcentavo teisės viršenybės principą bei galimybę žmonėms kuo aktyviau užsiimti verslu.

„Savo deklaracijoje mes pažymime prezidento Valdo Adamkaus politikos tęstinumą“, – akcentavo A. Zuokas.

„Stipri šiuolaikinė valstybė – tai ne stipri valdžia. Tikroji šalies stiprybė remiasi ne valdžios prislėgtų žmonių paklusnumu, bet privačia piliečių iniciatyva, paremta žmonių susitarimu, gebėjimu derinti skirtingus interesus ir įsipareigojimu bendram labui“, – V. Adamkaus mintį citavo A. Zuokas.

Anot jo, partija „Laisvė ir teisingumas“ nebijos žodžio „interesas“, nors, pasak A. Zuoko, šiuo metu dėl interesų esą bandoma persekioti.

„Svarbiausia, kad interesai būtų atviri ir aiškūs, naudingi valstybei ir visuomenei“, – tvirtino politikas.

Po rinkimų tikisi 15-kos vietų Seime

Šeštadienį įkurtos partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininku išrinktas parlamentas R. Žemaitaitis žurnalistams sakė, kad partijos pavaduotojų, bendražygių komanda yra stipri, tad partija bus, anot jo, stipri ir miestuose, ir regionuose.

R. Žemaitaitis teigė tikintis, kad šiemet vyksiančiuose parlamento rinkimuose naujoji partija pasirodys „pakankamai gerai“.

„Mano tikslas yra 15-ka vietų (Seime – LRT.lt)“, – tvirtino partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininkas.

Jis teigė negalintis tiksliai įvardinti, kas bus partijos „Laisvė ir teisingumas“ rinkėjas.

„Manau, kad bus ir miesto rinkėjų. Turime jaunų žmonių, tas pats A. Zuokas Vilniuje yra favoritas. Ne taip, kaip R. Šimašius, kur lentas nuiminėja ir bando sukiršinti tautą. Turime regionus, turime rajonus. Manau, kad rinkėjas bus mišrus, apie 8-10 procentų rinkėjų, tenkantis „Laisvei ir teisingumui“, – aiškino R. Žemaitaitis.

Politikas kartojo dar nežinantis, ar jis pats ves partijos kandidatų į Seimą sąrašą, tačiau pažymėjo, kad tai turėtų daryti partijos narys.

R. Žemaitaitis neslėpė norinti, kad partija „Laisvė ir teisingumas“, jei jai pavyktų gerai pasirodyti Seimo rinkimuose, dalyvautų naujos valdančiosios koalicijos formavime, tačiau apie galimus koalicijos partnerius jis kalbėti nepanoro.

„Šiandien būtų anksti kalbėti, ypatingai, koronaviruso ar šitų draudimų metu, pradedant senjorų ar apskritai vyresnių negu 60-ties metų asmenų ignoravimu viešosiose vietose. Man tai nėra priimtina. Tikiuosi, kad jie savo žodžių atsisakys, kaip ir kartais jiems pavyksta. Stebėkime, kas bus rugsėjo, spalio mėnesiais“, – teigė R. Žemaitaitis, paklaustas, ar „Laisvė ir teisingumas“ galėtų dirbti vienoje koalicijos su „valstiečiais“.

Jis tvirtino, kad, kalbant apie būsimus partnerius, nereikėtų brėžti „raudonų linijų“.

R. Žemaitaitis, kalbėdamas apie tai, kokių postų Seime po rinkimų norėtų, partija „Laisvė ir teisingumas“, neslėpė, kad taikytųsi į Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), taip pat į Kultūros komitetą (KK). Jis tvirtino, kad NSGK pirmininko pareigose galėtų dirbti jo pavaduotojas A. Paulauskas, o KK vadovo pozicijoje – A. Zuokas arba D. Stomienė.

R. Žemaitaitis teigė Seimo rinkimuose pats dalyvaus vienmandatėje Kelmės-Šilalės apygardoje. Jis tvirtino, kad partija savo kandidatus kels ne visose vienmandatėse apygardose, o taikysis į tas, kuriose jie mano esantys stipriausi, galintys iškelti stipriausius kandidatus į Seimą.

„Esu užsibrėžęs tikslą turėti 45 vienmandatininkus ten, kur matau realius šansus, ten, kur matau 2-tą ar 3-čią vietą, ten, kur matau žmogų, kuris geba surinkti balsus“, – komentavo R. Žemaitaitis.

Anot jo, birželio 19 d. vyks partijos „Laisvė ir teisingumas“ tarybos posėdis, kurio metu pirmi 10 vienmandatininkų bus patvirtinti.

„Šiandien turime preliminariai 34 vienmandatininkus, tik reikia su visais susiderinti, į kurią apygardą eis“, – aiškino partijos „Laisvė ir teisingumas“ lyderis.

„Tvarkiečius“ slegia kaltinimai

Panevėžio apygardos teisme šiuo metu nagrinėjama „Tvarkos ir teisingumo“ byla, kurioje partija, kaip juridinis asmuo, kaltinama iš kyšių ar neteisėtai iššvaistyto turto gavusi daugiau nei 350 tūkst. Eur. Teisėsaugos duomenimis, verslininkai įtariami prisidėję prie šių korupcinių schemų.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, partija pinigus panaudojo veiklos viešinimui. Verslininkai įtariami už pagalbą partijai siekus jos poveikio Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijų viešuosiuose pirkimuose. 2013-2014 metais, kai esą padaryti nusikaltimai, šioms ministerijoms vadovavo „tvarkiečių“ deleguoti atstovai.

Anot prokurorų, partijai „Tvarka ir teisingumas“ gresia 1,9 mln. Eur dydžio bauda, fiziniams asmenims – iki aštuonerių metų nelaisvės.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6