LRT FAKTAI
Vilniuje surengtos palaikymo eitynės reiškiant solidarumą protestams JAV

Lietuvoje

2020.06.05 19:17

LRT FAKTAI. Kas kurstė konfliktus eisenoje prieš rasizmą?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.06.05 19:17

Akcijos po JAV kilusių protestų dėl George`o Floydo mirties pasiekė ir Lietuvą, tačiau jos sulaukė ne tik palaikytojų, bet ir priešų.

Socialiniuose tinkluose eitynės nuo Katedros iki JAV ambasados, vykusios šiandien, vadintos riaušėmis, buvo ieškoma sąsajų su organizacija „Antifa“, o eisenos metu susirinko būrys jos priešininkų, vienu metu kilo konfliktas. LRT FAKTAI pakalbino eitynių organizatorius.

Sieja su „Antifa“

„Gerb. Prezidente Gitanai Nausėda, tikiuosi, saugumas sustabdys teroristinės organizacijos ANTIFA organizuojamas riaušes Vilniuje“, – „Facebooke“ eisenos išvakarėse rašė Marius Gabrilavičius, dar žinomas kaip Maksimalietis, nurodomas kaip tinklalapio minfo.lt direktorius.

Jis pasidalijo ekrano nuotrauka, kurioje matoma, kad puslapis „Antifa Lietuva“ kviečia prisijungti prie Vilniuje rengiamų eitynių – renginio „March for Black Lives Matter“. LRT FAKTAI jau rašė, kad protestų siejimas su „Antifa“ – pasauliniu kairiuoju judėjimu – yra vienas iš dažniausiai Lietuvoje platinamų melų apie įvykius JAV. Juo besidalijantys socialinių tinklų vartotojai organizaciją sieja su smurto išpuoliais ir riaušių kurstymu.

Plakatą su užrašu „Stop Sorošo teroristinei Antifai“ laikė ir vienas antiprotesto akcijos dalyvių.

Nors puslapis „Antifa Lietuva“ išties kviečia jungtis prie akcijos, kurioje penktadienį per pietus ketino dalyvauti apie 5 tūkstančius „Facebooko“ vartotojų, renginio organizatoriai sako nesantys susiję nei su „Antifa“, nei su kitais judėjimais.

Idėja atsirado „TikTok“

„Nežinojau, kas ta „Antifa“ iki tol, kol prieš kelias dienas apie tai buvo pradėta kalbėti“, – sako renginį „Facebooke“ sukūrusi Marija Gevorkjan, kalbinta prieš pat eisenos pradžią.

Dainininkė ir dainų autorė sako, kad sukurti akciją ją paskatino asmeninė patirtis. Ji sako, kad ji ir jos šeima (M. Gevorkjan tėtis yra iš Armėnijos, o pati ji jau kelerius metus gyvena JAV) ne kartą sulaukė išpuolių dėl to, kad elgiasi ar atrodo kitaip, nei įprasta Lietuvoje.

„Turėjau grįžti dėl koronaviruso, jei būčiau ten [JAV], nueičiau į protestus. Turiu juodaodžių draugų, pati mačiau policijos brutalumą. Tai blogai, čia yra visa sistema, kuri turi pasikeisti“, – M. Gevorkjan pasakoja, kad ją šokiravo, jog JAV rasizmo netgi daugiau nei Lietuvoje, nors manė, kad bus atvirkščiai.

Paprašyta papasakoti, kaip nusprendė suorganizuoti eitynes, ji atskleidė, kad idėja kilo pradėjus dalytis savo nuomone programėlėje „TikTok“, kur atlikėją šiuo metu seka daug jaunų žmonių.

„Daug kas rašė, kad, jei padarysi protestą, tai ateisim, prašė pasakyti, jei jis bus. Pamaniau, kad neturiu ko prarasti“, – sakė ji.

M. Gevorkjan užsiminė, kad sulaukė daug neapykantos kupinų komentarų, daugiausia, anot jos, iš vyresnio amžiaus žmonių.

„Žinau, kad bus daug žmonių, kurie vaikščios, kalbės, puls mus. <...> [prieš eiseną] mes visi organizatoriai susirinksime prie Katedros ir kalbėsime, kas nutiks, kaip bendrauti su žmonėmis“, – M. Gevorkjan sako, kad į provokacijas stengsis nereaguoti.

„Mes tik norime parodyti solidarumą tiems žmonėms, kurie dabar protestuoja už žmogaus teises“, – kalbas apie neva kurstomą įtampą paneigė ji.

Ankstesnė akcija – taiki, atsakas – smurtinis

Pirmąsias akcijas, palaikančias judėjimus JAV, organizavo ir Lietuvos žmogaus teisių centras.

Jis ragino prie JAV ambasados Vilniuje neštis gėlių, plakatus, žinutes. Vėliau žiniasklaidoje nuskambėjo incidentas – plakatus nukabino Astra Astrauskaitė, žinoma kaip mokytoja, įvykdžiusi išpuolį prieš paminklo „Laisvės kalva“ maketą sostinės Lukiškių aikštėje.

„Keista girdėti kažkokius bandymus sieti solidarumo išreiškimą su smurtu, riaušėmis ar kitais smurtiniais veiksmais“, – teigia Lietuvos žmogaus teisių centro atstovė Jūratė Juškaitė.

Ji sakė, kad solidarumo akcija buvo „labai rami“, žmonės buvo raginami paramą žmonėms, patiriantiems rasizmą, išreikšti pagarbia forma – nunešant plakatą ar gėlių, daryti tai ne masiškai, o kiekvienam patogiu laiku.

Ji sako, kad „sunku rimtai reaguoti“ į bandymus susieti akcijas su „Antifa“.

„Susidaro įspūdis, kad asmenys, kurie bando daryti tokias sąsajas, mechaniškai atkartoja užsienio melagienų portaluose perskaitytas klišes ir [bando] jas pritempti prie Lietuvos konteksto. Tiesą pasakius, šie asmenys nerimtai atrodo bandydami Lietuvos žmogaus teisių centrą susieti su „Antifa“. Centrui priklauso įvairių pažiūrų žmonės – nuo visuomenėje žinomų advokatų iki Jungtinių Tautų ekspertų. Turbūt dalis jų prapliuptų juoktis, jei kas nors jiems pasakytų, kad jie turi sąsajų su „Antifa“, – sako J. Juškaitė.

Tuo tarpu Lietuvos policijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis LRT FAKTAMS sakė, kad akcijai rengiamasi kaip ir kiekvienam renginiui, neramumų nesitikima, o kilusias provokacijas ir puolimus policija pasirengusi suvaldyti.

Dezinformacija

Eitynės Vilniuje, priešingai nei teigia M. Gabrilavičius, nebuvo organizuojamos „Antifos“. Protesto organizatorė teigia, kad akciją surengė dėl asmeninių patirčių ir įsitikinimų bei skatins, kad ji būtų taiki, nors kol kas sulaukė daug neigiamų komentarų bei tikisi provokacijų.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt