Lietuvoje

2020.06.04 21:17

Adamkui – kaimyninės Lenkijos įvertinimas: už indėlį į užsienio politiką skirtas „Prometėjo“ apdovanojimas

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.04 21:17

Kadenciją baigusiam prezidentui Valdui Adamkui Lenkijos įvertinimas – lėktuvo katastrofoje žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio garbei įsteigtas Prometėjaus apdovanojimas. Jį Adamkui už indėlį į užsienio politiką skyrė Lecho Kaczynskio brolis dvynys Jaroslavas Kaczynskis. Pernai apdovanojimas skirtas dabartiniam Lenkijos prezidentui A. Dudai.

Pasak buvusios Lenkijos užsienio reikalų ministrės, glaudus prezidentų L. Kaczynskio ir Valdo Adamkaus bendradarbiavimas savo laiku sustiprino visą Vidurio Rytų Europą.

2008-ieji. Tuometinis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis – Trakuose.

Tuo metu turistams iš Lenkijos jį pamatyti daugiau progų buvo Lietuvoje nei gimtinėje. Tai antras jo vizitas per vieną mėnesį.

Atvyko jis pas tuometinį prezidentą Valdą Adamkų suderinti Lietuvos ir Lenkijos pozicijų prieš Europos Sąjungos lyderių susitikimą Briuselyje. Europinėse derybose Lenkija ir Lietuva tuo metu stengdavosi sujungti jėgas.

„Mūsų artimas bendravimas, tikslų suderinimas ir gynymas vienų ir tų pačių pozicijų net išryškėjo kitų Europos valstybių tarpe kaip solidaus, regioninio atstovavimo“, – prisimena kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.

Ne mažiau dažnas svečias Lietuvoje buvo ir pareigas dvi kadencijas prieš tai ėjęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kvasnevskis. Eidami pareigas, V. Adamkus ir A. Kvasnevskis buvo susitikę 32 kartus – reta, kad dviejų valstybių vadovai susitiktų taip dažnai.

A. Kvasnevskis V. Adamkų Vilniuje aplankydavo ir abiem palikus postą, tačiau politiniai šalių santykiai pasikeitė kardinaliai.

Tarp 2010-ųjų ir 2018-ųjų pareigas einantys Lenkijos vadovai į Lietuvą neatvyko nė karto.

Šiandien Europą dar purto ir Europos Sąjungos bei Varšuvos konfliktas dėl teisės viršenybės Lenkijoje. Tačiau V. Adamkus sako: tokie nesutarimai – ne pirmas kartas.

Ir atsimena Lenkijos ir Vakarų valstybių konfliktą Europos Vadovų tarybos derybose dėl valstybių balsavimo svorio.

V. Adamkus sako, kad Angela Merkel paprašė jo tarpininkauti konflikte tarp Lenkijos ir Vakarų valstybių vadovų. Liftu tarp skirtinguose aukštuose įsikūrusių delegacijų V. Adamkus pasakoja važinėjęs iki trečios ar ketvirtos valandos nakties, kol Lenkija ir Vakarai galiausiai rado sutarimą.

Ir šiandien, stebėdamas Lenkijos valdžios ir Europos Sąjungos konfliktą dėl demokratijos principų, V. Adamkus sako nemanantis, kad tikra reali demokratijai Lenkijoje egzistuoja.

Buvusi Lenkijos užsienio reikalų ministrė, dirbusi prezidento Lecho Kaczynskio laikais, sako nė negalinti suskaičiuoti, kiek kartų tuo metu lankėsi Lietuvoje.

Vėlesnis Lietuvos ir Lenkijos santykių atšalimas kainavo daug, sako politologai.

Vamzdžiai į Lietuvą strategiškai svarbiam dujotiekiui tarp Lenkijos ir Lietuvos pradėtI vežti tik šiemet, nors šis projektas planuotas nuo 1992 metų.

Panorama. Valdui Adamkui – Lenkijos įvertinimas: už indėlį į užsienio politiką skirtas „Prometėjo“ apdovanojimas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.