Lietuvoje

2020.06.04 19:15

Artimiausios savaitės orai: Atlanto ciklono ruošiama lietaus dovanėlė ir vis šiltėjančios dienos

LRT RADIJAS, LRT TELEVIZIJA, LRT.lt2020.06.04 19:15

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė, sinoptikė Izolda Marcinonienė LRT RADIJUI ir LRT TELEVIZIJAI sako, kad virš Baltarusijos besisukiojantis bei Atlanto ciklonai ruošia mums lietingą dovanėlę, kuri labiau bus juntama pietiniuose ir rytiniuose šalies rajonuose. Nepaisant to, pirmadienį temperatūros stulpeliai šoktels net iki 27 laipsnių ribos.

Šiaurės Lietuvos, ypač Joniškio krašto, ūkininkai skundžiasi, kad dirva yra labai sausa. Yra bijoma, kad šiais metais nebūtų mažas derlius. Sinoptikė I. Marcinonienė pripažįsta, kad šiaurinė ir šiaurės vakarinė mūsų šalies dalys „nejaučia to lietingo orų periodo, kokį jaučia aukštaičiai“.


Pasak sinoptikės, ciklonas, kuris dabar nuolat sukasi ties Baltarusija, grįžteli vis labiau į Rytų Lietuvą. „Kontrastai yra dideli tiek krituliais, tiek ir terminiu atžvilgiu“, – sako ji.

Birželis yra numatomas, deja, dešimčia procentų sausesnis, negu jam priklausytų, tikina pašnekovė. „Pavasaris buvo taip pat sausesnis, – primena I. Marcinonienė. – Iškrito maždaug 80 proc. kritulių normos. Ypač, pabrėšiu, nuo sausesnių orų kentėjo Vakarų Lietuva.“

Pašnekovė tikina, kad birželis yra numatomas vienu laipsniu šiltesnis. „Jei jo norma yra 15,4 laipsnio vieneto norma, tai šiųmetis birželis turėtų siekti apie 16 laipsnių temperatūrą“, – prognozuoja sinoptikė.

Gegužė buvo dviem laipsniais vėsesnė, tai tikrai galima sakyti, kad buvo šalta, sako I. Marcinonienė. Pasak jos, paskutinis pavasario mėnuo buvo gerokai šaltesnis, nei turėtų būti. Sinoptikė taip pat prognozuoja, kad ir vasarą orai pasižymės ryškiomis permainomis. „Gausime ir saulėtų dienų, ir šiltų dienų, ir lietingų dienų. Geras dalykas bus tas, kad mes nestokosime tos šilumos. Pagaliau, – išsiilgusius karštos vasaros geromis žiniomis džiugina I. Marcinonienė. – Bus drėgna, bet šilta.“

Sinoptikė Edita Gečaitė sako, kad šiandien, ketvirtadienį, mūsų šalyje yra numatomi debesuoti su pragiedruliais orai. „Daugelyje rajonų formuosis trumpalaikio lietaus debesys, kai kur griaudės ir perkūnija, lietus daugiausia slinks per rytinius, pietinius, centrinius šalies rajonus, keli lietaus debesys užklys ir į vakarų Lietuvą, bet ten palis ne visur. Mažiausia lietaus tikimybe – prie jūros, čia palis nebent vakarop“, – šios dienos orus prognozuoja sinoptikė.

Oro temperatūra dieną didžiojoje šalies dalyje kils iki 16–19 laipsnių šilumos. Vakariniuose ir šiauriniuose rajonuose bus šiek tiek šilčiau ir termometrai gali kilti iki 20–21 laipsnio šilumos.

Ketvirtadienį pūs vidurinio stiprumo šiaurės rytų krypties vėjas. Dienos metu vėjas bus besikeičiančios krypties.

Šiluma iš mūsų krašto nesitraukia, atvirkščiai – vis drąsiau atkeliauja į Lietuvą.

Komentuodama artimiausios nakties orus, sinoptikė I. Marcinonienė sako lietaus nematanti, tačiau dėl pakankamos drėgmės gali nusidriekti rūkas. „Oro temperatūra svyruos nuo 6 iki 11 laipsnių šilumos“, – prognozuoja LHMT vyriausioji specialistė.

Penktadienio diena numatoma pora laipsnių šiltesnė, sako sinoptikė. „Šiluma iš mūsų krašto nesitraukia, atvirkščiai – vis drąsiau atkeliauja į Lietuvą, – tikina sinoptikė. – Atsisuka pietų, pietryčių, vidutinio stiprumo vėjas.“

Savaitgalis, deja, sausais ir saulėtais orais mūsų nelepins. „Savaitgalis numatomas lietingas. Lietaus klius visuose Lietuvos rajonuose. Daugiausiai mirks Pietų ir Rytų Lietuva. Ateina šiltasis atmosferos frontas, kuris keliaus šeštadienio naktį ir palaistys visą Lietuvos žemę, – neabejoja I. Marcinonienė. – O dieną tie lietūs iš Pietų ir Pietvakarių Lietuvos trauksis į Šiaurės Rytų Lietuvą, o tai reiškia, kad vėl į Aukštaitiją. Geresni orai turėtų būti Žemaitijoje ir prastesni Aukštaitijoje.“

Sekmadienio naktis pragiedrės ir lietaus beveik nebus numatoma, prognozuoja ji. „Gali iš vakaro šiek tiek palynoti. Oro temperatūra sieks 9-14 laipsnių šilumos“, – sako sinoptikė.

Pasak LHMT vyriausiosios specialistės, sekmadienio dienos oro temperatūra, palyginti su šeštadienio, dar labiau šoktels į viršų. „Jei šeštadienio dieną oro temperatūra svyruos tarp 17-22 laipsnių šilumos, tai sekmadienį, nors jis bus ir lietingas, daugelyje rajonų su perkūnijomis ir stipresniais gūsiais, oro temperatūra kils iki 20-25 laipsnių šilumos, – tikina I. Marcinonienė. – Prie jūros bus kiek vėsiau, mat ten pūs pietvakarių-vakarų vėjas, tad oro įšils tik iki 17-19 laipsnių šilumos.“

Kitos savaitės pradžia turėtų būti lietinga, tačiau šilta, prognozuoja sinoptikė. „Ypač šiltas bus pirmadienis, nors ir klius lietaus. Rudenį sakytume, kad bus grybų lietus, – šypsosi sinoptikė. – Pietvakarinėje šalies dalyje oras įšils net iki 25-27 laipsnių šilumos, tačiau visoje kitoje šalies teritorijoje oras temperatūra sukiosis kiek virš 20 laipsnių ribos.“

Nauja ciklono virš Baltarusijos porcija apsijungs su Atlanto ciklono debesimis, tai tokia lietaus dovanėlė Lietuvai kitos savaitės viduryje atkeliauja gan nemaža.

Sinoptikė primena, kad nepaisant vis šylančio oro, bus lietinga. „Kitos savaitės antradienį ir trečiadienį taip pat teks bendrauti su lietumi. Jo daugiau gaus vėlgi pietiniai ir rytiniai šalies rajonai. Nauja ciklono virš Baltarusijos porcija apsijungs su Atlanto ciklono debesimis, tai tokia lietaus dovanėlė Lietuvai kitos savaitės viduryje atkeliauja gan nemaža.

Tačiau yra ir džiugi naujiena, kad kitos savaitės savaitgalis jau žada mums anticiklono – aukšto slėgio – sritį virš Lietuvos. Tai reiškia saulėtus orus. Naktys dar bus gaivesnės, o dienos bus jaukiai malonios“, – sako LHMT sinoptikė I. Marcinonienė.

Išsamesnė oro prognozė – taip pat ir radijo bei vaizdo įrašuose


Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt