Lietuvoje

2015.11.03 10:51

Lapkričio 3-ioji: V. Adamkui – 89-eri

LRT.lt2015.11.03 10:51

1926 m. lapkričio 3 d. Kaune gimė Lietuvos Respublikos prezidentas, aplinkosaugininkas, JAV lietuvių visuomenės veikėjas Valdas Adamkus.

LRT.lt mediateka portalo lankytojus kviečia kartu paminėti kadenciją baigusio prezidento V. Adamkaus sukaktį.

Prezidentas V. Adamkus

Pirmojoje filmo dalyje kūrybinė grupė lydi prezidentą svarbiausiose jam vietose: į vaikystės namus Kaune, pirmąją Adamkų rezidenciją Čikagoje, V. Adamkaus darbovietę – JAV aplinkos apsaugos agentūrą. Filme kalba artimiausi V. Adamkaus vaikystės ir viso gyvenimo draugai, sporto bendražygiai, artimiausi išeivijos lietuviai. Scenarijaus autorius Arnas Ališauskas, režisierė Edita Kabaraitė.

Istorijos detektyvai

1941-ųjų ruduo. Lietuva okupuota nacių. Jų suorganizuotose skerdynėse jau buvo nužudyti tūkstančiai žydų. Lietuviai supranta, kad vokiečiai – jokie išvaduotojai iš Stalino režimo. Tai tiesiog nauja okupacija. Ir Kaune trys paaugliai nusprendžia imtis pogrindinės veiklos. Jie leidžia laikraštėlį, kuriame pateikiamos svarbiausios žinios, nugirstos per BBC, antinacinio pogrindžio atsišaukimai. Jie taip pat ginkluojasi, mokosi šaudyti. Nors ir laikėsi konspiracijos, tačiau vėliau jais susidomėjo gestapas. Kas gi buvo tie trys romantiškai naivūs paaugliai? Kaip su tuo susijęs tarpukario Lietuvos prezidentas Kazys Grinius bei prezidentas V. Adamkus? Kaip susipynė šių dviejų prezidentų likimai ir kokias pamokas iš trečiojo šalies vadovo gavo V. Adamkus?

Mūsų laisvės metai – 2001

2001-ieji. Lietuva pradėjo naujus metus, naują dešimtmetį, naują amžių ir naują tūkstantmetį. 3 483 972 – tokį gyventojų skaičių nustatė pirmasis gyventojų surašymas. Tais metais daugybė įvykių Lietuvoje buvo vadinami rezonansiniais. Tuo metu JAV buvo ir prezidentas V. Adamkus, laiką leidęs ne Baltuosiuose rūmuose, o JAV specialiųjų pajėgų saugumo bunkeryje.

„Esu džiugiai nusiteikęs, nes ligą pavyko įveikti. Labai dėkingas puikiems mūsų gydytojams.Veržiuosi dažniau bendrauti su žmonėmis. Daktarai mane dar pristabdo, nors kartais jau nuvykstu į susitikimus, tik tenka apsiriboti pora valandų. Mat po sudėtingo gydymo kol kas greičiau pavargstu“,– „Lietuvos rytui“ yra sakęs V. Adamkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.