Lietuvoje

2015.11.03 10:11

Kurios ligos prie vairo kelia didžiulę riziką

LRT TELEVIZIJOS laida „Keliai. Mašinos. Žmonės“, LRT.lt2015.11.03 10:11

Vairuotojai iki 55 metų sveikatą privalo tikrintis tik kartą per dešimt metų. Ne paslaptis, kad per tiek laiko sveikata gali gerokai pablogėti, tačiau ar apie tai vairuotojai sąžiningai įspėja gydytojus?

Vairuoti lemta ne kiekvienam – net patyręs vairuotojas negali sėsti prie vairo, kol neturi sveikatos patikrinimo pažymos, kuri liudija apie tinkamą sveikatą valdyti automobilį. Per apžiūrą vairuotojams tikrinama rega, klausa, kraujospūdis, nustatomas reakcijos lygis, širdies tonai, klausomi plaučiai, atliekamas bendras kraujo tyrimas, kartais – elektrokardiograma. Taip pat reikalinga ir psichiatro apžiūra.

„Kiekvienas pretendentas į vairuotojus yra tikrinamas psichiatro, kuris turi užtikrinti, kad būtų duomenys apie narkologinę įskaitą“, – sako Aldona Jankavičienė, Vilniaus centro poliklinikos Darbo medicinos klinikos vedėja.

Vairuotojams lankytis pas medikus reikia ne taip ir dažnai. Iki 55 metų sveikatą būtina tikrintis kartą per 10 metų, iki 69 – kartą per penkerius metus, nuo 70 iki 79 metų amžiaus senjorai medicininę pažymą privalo gauti kas dvejus metus, o nuo 80-ies – kasmet. Kai kurie vairuotojai, gavę medicininę pažymą, apie ją pamiršta – juk ji galioja 10 metų, o į pablogėjusios sveikatos signalus dažnas nekreipia jokio dėmesio.

„Situacija dažnai yra tokia: žmogus gauna vairuotojo pažymėjimą būdamas sveikas, o vėliau suserga ir kartais savo būklę vertina visiškai neadekvačiai. Jis nesupranta, kad atėjo ta diena, kai vairuoti nebegali, bet ir toliau vairuoja“, – pastebi A. Jankavičienė.

Plačiau žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Keliai. Mašinos. Žmonės“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.