Lietuvoje

2020.06.02 18:35

Varėnos ligoninė neįsileido motinos su tinstančiu kūdikiu ant rankų – per karantiną vaikų negydo

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.06.02 18:35

Vilnietė Eglė po vizito į Varėnos ligoninę buvo šokiruota: kūdikio veidas ir kaklas dėl prasidėjusios staigios alerginės reakcijos tinsta, o ligoninė nė per slenkstį nepriima – neturi licencijos vaikams gydyti. Ligoninės vadovas sako, kad vaikų skyrius per karantiną paaukotas karščiuojantiems pacientams ir tokia tvarka liks iki karantino pabaigos. 

Vilnietė Eglė su dviem vaikais gegužės pabaigoje ilsėjosi pas uošvius Varėnoje. 25 dienos pavakare jos dukrai, šešių mėnesių kūdikiui, įgėlė vabzdys ir vaikas pradėjo tinti akyse. Atidžiau kūdikį apžiūrėjusi mama pamatė, kad jo kakta išmušta raudonomis dėmėmis, netrukus violetine spalva užsidegė ir vaiko žandai, o ant tinstančio smakro – įgėlimo žymė.

„Aš išsigandau“, – pasakojo Eglė, kuri su tokio lygio alergine reakcija iki tol nebuvo susidūrusi. – „Čia toks pirmas atvejis, kai dukrai įkando. Uošvienė pasiūlė važiuoti į ligoninę. Įsodinau dukrą į kėdutę, kitą ketverių metų vaiką palikau su seneliais, ir mes dviese su dukra išvažiavome automobiliu į ligoninę. Varėna nėra didelė, ten kelio automobiliu – pora minučių“.

Pirmadienio vakarą, apie 18 val., atvykusi su tinstančiu kūdikiu ant rankų moteris dėl taikomo karantino ribojimų į ligoninės priimamąjį įeiti negalėjo. Jai teko skambinti prie durų nurodytu telefonu.

„Paskambinau, atsiliepusi moteris pasiteiravo, kas nutiko. Aš be panikos, sukaupusi jėgas ramiu balsu išdėsčiau visą situaciją kaip įmanoma tiksliau. O ji taip ramiai: Hm... net nežinau, ką dabar jums pasakyti, bet mūsų gydytoja tai baigė jau darbą.

Galit įsivaizduoti? Čia yra ligoninės priimamasis! Klausiu, kaip baigė darbą? Sakau, priimkit, nes vaikas tinsta. O man sako, kad nelabai yra kam apžiūrėti, reikės važiuoti į Alytų. Sakau, tegul gydytojas priima ir apžiūri, ar aš turiu laiko važiuoti – vaikas tinsta! Kalbėdama matau, kad vaikui pradeda tinti kaklas link smakro, jis tiesiog susilygino su smakru. Aš jai sakau, kad vaikas uždusti gali, o ji man – niekas negali apžiūrėti, nes yra tik suaugusiųjų gydytojas, o jis neturi licencijos apžiūrėti vaikus“, – prisimena Eglė.

Moteriai nieko kito neliko, kaip tik sėsti atgal į automobilį, vis baugščiai besidairant į kūdikį – ar nepradės dusti. Grįžo abi pas uošvius – kadangi reikės važiuoti į Alytų, bent piniginę pasiims.

„Klausiu uošvio, kiek kelio iki to Alytaus? O jis man sako, apie 50 km“, – Eglė, tokį atsakymą išgirdusi, apstulbo. Negana to, kad jos su alergijos ištiktu vaiku nė pro priėmimo duris nepriėmė, dar pasiuntė ligoninės ieškoti už pusės šimto kilometrų.

„Aš tada supratau, kad nieko gero nebus. Dar kartą įvertinau, ar vaiko kvėpavimas nesutrikęs. Vaikas išsižiojęs, ištinęs, bet regis nedūsta. Tai pasiėmiau pagrindinius daiktus, vyresnį vaiką palikau pas senelius ir mes su dukra išvažiavome į Vilnių.

Pakeliui susiskambinau su viena privačia klinika, nes supratau, kad su valstybinėmis įstaigomis nieko gero nebus, turint omenyje dabartinę situaciją. Klinika nuramino, kad šeimos gydytoja, nors ir baigusi darbą, mūsų palauks, paklausė, koks vaiko svoris, kad galėtų pasiruošti vaistus. Kai atvykome, gydytoja mūsų laukė prie registratūros, vaiką apžiūrėjo, tuojau pat suleido vaistus nuo tinimo, ir nuo alergijos“, – pasakojo Eglė.

Ligoninė: nebuvo būtinosios pagalbos poreikio

Po vaistų injekcijos mergaitei dingo dėmės nuo kaktos, tačiau veido ir kaklo srities tinimas dar laikėsi geras pora valandų. Eglė su dukra tą naktį pas uošvius negrįžo, nusprendė su dukra likti nakvoti namuose Vilniuje, jei vaikui pablogėtų. Moteris tikina buvusi šokiruota tokio Varėnos medikų aplaidumo.

„Aš aprašiau savo „Facebook“ paskyroje situaciją ir prikabinau Varėnos merą, kartu jam išsiunčiau ir elektroninį laišką“, – sakė Eglė.

Kitą dieną Varėnos rajono meras Algis Kašėta Eglę informavo, kad dėl įvykio bus kreiptasi į Varėnos ligoninės direktorių Algirdą Miklyčių, o kiek vėliau ji sulaukė ir pastarojo laiško.

„Laba diena, atsakydamas į jūsų laišką informuoju, kad karantino laikotarpiu Varėnos ligoninėje vaikų ligų skyrius, kaip ir daugelyje kitų rajoninių ligoninių, yra laikinai uždarytas, todėl karantino laikotarpiu Varėnos ligoninėje vaikų ligų gydytojas nebudi.

Priėmimo skyriaus slaugytoja, kaip ir numatyta teisės aktuose, įvertinusi, kad pacientei nėra būtinosios pagalbos poreikio, pasiūlė kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą, kurioje teikiamos vaikų ligų gydytojo paslaugos. Apgailestaujame dėl jūsų patirtų išgyvenimų ir atsiprašome už nepatogumus“, – teigiama direktoriaus pasirašytame rašte.

Raštas pribloškė moterį – prie priėmimo durų slaugytoja telefonu įvertino, kad jos tinstančiam kūdikiui skubi pagalba nebuvo reikalinga.

„Įvertinti pirmosios pagalbos nebuvimą telefonu yra tiesiog juokinga ir nelogiška. Aš sakiau, kad vaikas gali uždusti, nes tino kaklas. Žodis dusti turėtų reikšti būtinąją pagalbą. Aš paprašiau raštu man atsakyti, kokiais teisės aktais remiantis akivaizdus alerginis tinimas veido ir kaklo srityje nėra būtinoji pagalba. Taip pat jeigu kelionės metu link Alytaus vaiką būtų ištikęs anafilaksinis šokas, kas būtų prisiėmęs atsakomybę? Man atrašė, kad Varėnos rajono ligoninė savo veiklą vykdo vadovaudamasi teisės aktais ir nėra įgaliota jų komentuoti“, – apmaudo neslėpė Eglė.

Šokiruota šeima šio atvejo taip palikti neketina – planuoja skųstis atsakingoms institucijos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM). Jų nuomone, tokia situacija negali pasikartoti, už konkretų atvejį kažkas privalo prisiimti atsakomybę, net jei pasekmės nesibaigė tragiškai. Juo labiau kad pačioje Varėnoje gyvena vaikų, kuriems gali prireikti skubios pagalbos.

Ligoninės direktorius: vaikų laikinai negydo kas antra ligoninė

Varėnos ligoninės direktorius A. Miklyčius naujienų portalui LRT.lt patvirtino, kad kol šalyje galioja karantinas, jo vadovaujama įstaiga vaikams gydymo paslaugų neteikia.

„Šitas paslaugas teikia Pirminės sveikatos priežiūros centras. Mes per karantiną pagal operacijų vadovo sprendimą perorganizavom savo veiklą ir vaikų ligų skyrių panaudojame karščiuojančių priėmimui, dėl to laikinai sustabdėme licenciją dėl vaikų ligų. Mes pagal naują tvarką tiesiog turėjome įkurti naują padalinį, kuriam reikia tiek personalo, tiek patalpų. Ten dabar yra karščiuojančių pacientų priėmimo skyrius“, – tikino A. Miklyčius.

Jo tvirtinimu, panašiai pasielgti buvo priverstos ir kitos šalies rajono ligoninės.

„Kiek aš žinau vos ne kas antra rajoninė ligoninė taip yra pasielgusi, kuriai pritrūko patalpų ir personalo. Dabar va toks įtemptas laikotarpis ir truputį yra kitokie pacientų sortiravimo principai. Dėl vaikų pagalbos mes už, kad ji būtų, bet dabar darbą turime organizuoti kitaip“, – sakė A. Miklyčius.

Kas Varėnos rajone gyvenantiems vaikams per karantiną teikia gydymo paslaugas, jis atsakyti negalėjo, tai esą nuspręsti turi Pirminės sveikatos priežiūros centras prie rajono savivaldybės. O būtinąją pagalbą esą visuomet teikia poliklinikoje dirbantys šeimos gydytojai. Tiesa, poliklinikos, kitaip nei ligoninės, darbo laikas yra ribojamas ir atvykus 18 val. vakaro čia nerasi nė vieno dirbančio gydytojo.

„Kaip elgtis? Skambinate 112 ir greitoji medicinos pagalba greičiausiu būdu pristato pacientą į reikiamą gydymo įstaigą. Ji žino, kur kas dirba ir kur reikia kokį pacientą vežti. Nes vaikas yra tik vienas iš galimų variantų. Yra ir kitų, todėl mes visą laiką ir akcentuojame, kad žmonės ne patys važiuotų, ieškotų ir laiką gaištų, o skambintų 112 ir tikrai gaus kvalifikuotus nurodymus ir pagalbą“, – sakė A. Miklyčius.

Ligoninės direktoriaus tikinimu, pirmadienio vakarą motinos su tinstančiu kūdikiu nepriėmusi slaugytoja ligoninėje nustatytos tvarkos nepažeidė ir dėl atvejo nėra pradėto jokio vidinio patikrinimo. Paprašytas pakomentuoti, kaip galima nematant vaiko įvertinti, kad jo būklė nėra kritinė ir kad jam nereikia skubiai alergiją slopinančių vaistų, ligoninės vadovas tai daryti atsisakė.

„Įstatymo numatyta tvarka mes negalime komentuoti gydymo su bet kuo ir tuo labiau telefonu. Tai kalbant apie konkretų atvejį, yra teisinė valstybė, pacientų žalos įstatymas ir panašiai – yra institucijos, kurios užsiima tyrimu. Tai jeigu žmogus turi kažkokių priekaištų, rašo tada ligoninei užklausimą ir mes aiškinamės. Mes negalime apie pacientą kalbėti „Facebook“ lygmenyje. Yra tvarkos ir mes nieko neslepiame“, – tikino ligoninės direktorius.

Veryga: pagalbą vaikui gali suteikti ir šeimos gydytojai

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga konkretaus atvejo tikino negalintis komentuoti. Jis primena, kad būtiną pagalbą šalyje vaikams gali suteikti ne tik ligoninės, bet ir šeimos gydytojai.

„Sunku nuspręsti, kiek vaiko būklė buvo sunki ar sudėtinga. Jeigu tai būtų buvusi mirtina grėsmė vaikui ir būtų reikėję čia pat gelbėti, tai net neabejoju, kad medikai būtų tą pagalbą suteikę. Dar daugiau, tokią pagalbą, kai nereikia vežti į stacionarą, anafilaksinių situacijų, šoko metu, kurios gali pasireikšti ir paskiepijus vaiką ar kažkokioms kitoms aplinkybėms, įkandus kažkam, tai turėtų mokėti ir turėtų suteikti tie patys šeimos gydytojai. Tam nereikia važiuoti 50 ar kažkiek kilometrų. Nežinau, kodėl nebuvo kreiptasi pagalbos į tuos specialistus“, – sakė A. Veryga.

Dėl ko Varėnos rajono savivaldybė nusprendė karščiavimo kliniką įrengti vaikų ligų skyriuje, jis pasiūlė klausti pačios savivaldybės. Mat sprendimus dėl to, kaip veikia įstaigos karantino metu, priima jų steigėjas, šiuo atveju – Varėnos rajono savivaldybė.

Varėnos meras apgailestauja dėl susidariusios situacijos

Varėnos rajono meras A. Kašėta naujienų portalui teigė, kad ligoninėje pertvarka padaryta atsižvelgiant į prioritetus karantino metu. Šiuo atveju prioritetas buvo vengiant koronaviruso plitimo atskirti karščiuojančių pacientų srautus. Dėl to Varėnos rajono vaikus laikinai gydo pirminės sveikatos priežiūros centre dirbantys vaikų ligų ir šeimos gydytojai.

Esant reikalui jie stacionariam gydymui nukreipiami į Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninę ar kitas gydymo įstaigas. Varėnos ligoninė stacionarių vaikų ligų gydymo paslaugų licenciją laikinai sustabdė laikydamasi šalyje galiojančių teisės aktų reikalavimų ir vykdydama Valstybės operacijų centro vadovo A. Verygos sprendimus dėl paslaugų perorganizavimo.

Tiesa, meras pripažįsta, kad susidariusi situacija nėra normali.

„Deja, turėjome vykdyti Valstybės operacijų centro sprendimus – įkurti priėmimo skyrių karščiuojantiems pacientams. Karantino laikotarpiu Varėnos ligoninėje vaikų ligų skyrius, kaip ir daugelyje kitų rajoninių ligoninių, yra uždarytas laikinai“, – tikino A. Kašėta.

Dėl konkretaus atvejo, kai mama su tinstančiu dėl alerginės reakcijos kūdikiu buvo palikta už ligoninės durų, A. Kašėta sakė apgailestaujantis.

„Pasak ligoninės vadovo, vaiko mama neapibūdino situacijos kaip kritinės, todėl ir buvo nukreipta į Alytų. Deja, Varėnos ligoninėje šiuo metu vaikų ligų gydytojas nedirba, todėl artimiausia gydymo įstaiga, kurioje budi vaikų ligų gydytojas, yra Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė. Belieka apgailestauti, kad tokia situacija susidarė.

Pasikviečiau Varėnos ligoninės vadovą, su kuriuo aptarėme šį įvykį. Primygtinai paraginau, kad jis įstaigos darbuotojams nurodytų, jog ateityje panašiai situacijai iškilti nesusidarytų jokios prielaidos. Ligoninės darbuotojai privalo dėti visas pastangas, jog besikreipiantys pacientai sulauktų visapusiškos ir išsamios informacijos bei pagalbos. Šiuo atveju vaiko mama ir budinti slaugytoja pateikė skirtingas įvykio versijas“, – sakė A. Kašėta.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59
Skiepijimas nuo COVID-19 Marijampolėje
6

Lietuvoje

2021.04.14 14:25

Vyriausybė siūlo abiturientus susigrąžinti į mokyklas nuo gegužės, svarstomas naujas testavimo būdas darželiuose

nuo balandžio 26 dienos pradinukai blogesnės padėties savivaldybėse testuosis, atnaujinta 15.54
6