Lietuvoje

2015.10.30 16:07

Įpusėjo išskirtinės NATO pratybos

Jevgenijus Bardauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.30 16:07

Su saugumo iššūkiais susiduriantis NATO aljansas įpusėjo didžiausias per dešimtmetį rengiamas karines pratybas. Jose dalyvauja ir Baltijos batalionas - Lietuvos, Latvijos ir Estijos kariai. Kitais metais Aljanso greitojo reagavimo pajėgose pradėsiantis budėti Baltijos bataliono kariai sako besiruošiantys visoms įmanomoms situacijoms.

Saragosa, Ispanija. 300 Belgijos, Italijos ir Jungtinių Valstijų oro desantininkų išsilaipina priešo užimtoje teritorijoje. Tai – tik vienas iš pratybų, kurias NATO planavo net porą metų, scenarijų.

Tokių pajėgų pratyboms NATO nebuvo metęs daugiau nei dešimtmetį. Trys dešimtys šalių atsiuntė per 36 tūkst. karių, kurie savo veiksmus šlifuoja ore, jūroje ir sausumoje. Nauji saugumo iššūkiai - Rusijos agresija Ukrainoje, Krymo aneksija - privertė NATO rimtai susirūpinti savo narių saugumu.

„Šios pratybos rodo, kad NATO gali eiti bet kur, kur ji yra reikalinga. Bet kur, kur esame reikalingi mes“,– pabrėžė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Labiausiai nerimą NATO kelia šalia Rusijos esančios narės ir jų apsauga. Praėjusiais metais Baltijos šalyse ir Lenkijoje aljansas sustiprino oro apsaugą, Jungtinės Valstijos atsiuntė rotuojamas karių kuopas. Planuose Rytų Europoje dislokuoti sunkiąją ginkluotę prabilta ir apie 4 tūkst. karių nuolatinį dislokavimą šiose šalyse, taip pat nuspręsta stiprinti ir aljanso greitojo reagavimo pajėgas, kurias, kilus grėsmei, būtų galima greitai permesti į bet kokią šalį.

Kitais metais NATO greitojo reagavimo pajėgose pradeda budėti ir Baltijos batalionas. Lietuvos, Latvijos ir Estijos batalione – tūkstantis karių, 250 karinės technikos vienetų.

„Tai yra treniruotės apgyvendintoje teritorijoje, kai miestelyje yra civilių. Taip pat yra gynybinės ir puolamosios operacijos, tai ruošiamės vykdyti plataus spektro operacijas ir nuo 2016 m. mes turime būti pasiruošę visoms įmanomoms situacijoms“,– pabrėžė Baltijos bataliono karys kpt. Raimundas Jareckas.

 „Keletą pastarųjų dienų mūsų kariai studijavo šių pratybų veiksmų lauką, mūsų vairuotojai mokėsi manevruoti kalnų keliais su taktinėmis transporto priemonėmis. O Ispanijos kariai mokosi evakuoti bataliono karinius automobilius tam atvejui, jei mes susidurtumėme su techninėmis problemomis“,– pasakojo Baltijos bataliono vadas ltn. plk. Andrus Merilo

NATO pabrėžia, kad šios pratybos nėra nukreiptos nė prieš vieną šalį. Jos truks iki lapkričio 6 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.