Lietuvoje

2020.05.25 20:39

COVID-19 užsikrėtę medikai – sutrikę: į kompensacijas pretenduoja, bet ar jas gautų – mįslė net teisininkams

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.25 20:39

Lietuva patenka tarp šalių, kuriose fiksuojamas didžiausias medikų užsikrėtimas koronavirusu. Kai kuriuose židiniuose - Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje bei Santaros klinikose – medikai COVID-19 užsikrečia beveik kasdien.

Nors koronaviruso infekcija įtraukta į ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų sąrašą ir užsikrėtę medikai gali pretenduoti į kompensaciją, sveikatos apsaugos ministras teigia, kad ją vis tik gaus ne visi susirgusieji.

Lietuvoje skaičiuojami 327 koronavirusu užsikrėtę medicinos darbuotojai. Tačiau kone kasdien, daugiausia židiniuose, fiksuojami nauji medikų susirgimai.

„Santaros klinikose šiuo metu registruota 18 darbuotojų ir pacientų susirgimai, darbuotojai penki darbuotojai infekciniame centre, vienas reanimacijoje, siejamas su Klinikine ligonine, nes čia dirba, kiti 12 atvejų arba darbuotojai arba pacientai, pacientų – trys, visi kiti darbuotojai“, – spaudos konferencijoje skelbė NVSC atstovė Rolanda Lingienė.

Dar viename epidemiologų įvardijamame židinyje- Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje - serga 20 darbuotojų. Kovą COVI-19 įtraukta į ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų sąrašą, tai medikams suteikia papildomų socialinių garantijų, draudimą, susirgus šimtu procentu kompensuojamas nedarbingumo laikotarpis.

„Medikams, jei atsitiktų, kad užsikrėtė ir žūtų, artimiesiems išmokama labai didelė kompensacija ir tokiu atveju jei apsikrėstų ir netelktų darbingumo nuo 12 iki 60 darbo užmokesčio suma, teisiniai mechanizmai sukurti, aišku ne kiekvienas, kuriam nustatoma infekcija gali pretenduoti į išmoką“, – sako ministras A. Veryga.

Sirgę medikai kol kas jokių kompensacijų nėra gavę ir kaip teigia Santaros klinikų profsąjungos vadovas, neaišku ir kaip tai būtų daroma.

„Kreipėmės ir dėl socialinių garantijų gydytojams, kurie dėl rizikingo kontakto su COVID-19 pacientu turi saviizoliuotis, negali dirbti, atitinkamai turi gauti nedarbingumo lapelį, kaip žinote Lietuvoje nedarbingumo lapeliai apmokami toli gražu ne 100 proc.“, – sako Santaros klinikų gydytojų profsąjungos pirmininkas Valdas Pečeliūnas.

Kaip teigia ministras, ne visi užsikrėtę medikai galės pretenduoti į kompensacijas, tačiau tai nereiškia, kad jokios negaus. Yra dar vienas kelias - jos išsireikalauti teisiniu būdu. Visgi advokatas Vilius Mačiulaitis teigia, kad ir šis kelias nebūtų lengvas.

„Visada reikia pradėti nuo kalbėjimo su pačiu darbdaviu ir darbdavys turėtų vertinti savo veiksmus, turėtų vertinti aplinkybes ir turėtų įsivertinti, kiek yra kaltės jo veiksmuose. Ir aišku šitame kontekste vėl klausimas, o kokia kilo žala iš to, nes viena vertus vienaip atrodytų situacija su sunkia simptomatika, su sunkia ligos eiga, kita vertus, jeigu yra visiškai priešingai“, – argumentus pateikia teisininkas.

Teisininkų pagalbos gali prireikti ir gydymo įstaigose koronavirusu užsikrėtusiems pacientams bei mirusiųjų artimiesiems. Jie jau dabar dėl kompensacijų gali kreiptis į sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją.

„Yra atlyginamoji turtinė, jeigu ji buvo patirta, tai yra įvairios išlaidos, negautos pajamos, bet irgi už tam tikrus laikotarpius tiktai, yra visa tai numatyta vyriausybės nutarime. taip pat yra neturtinė žala“, – sako SAM atstovė.

Kol kas nei pacientai, nei medikai dėl žalos atlyginimo nesikreipė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.