Lietuvoje

2020.05.22 16:05

Seimo rinkimai: siūlo ilginti balsavimą iš anksto ir namuose, leisti daugiau balsavimo vietų

VRK ir politologės komentarai
LRT.lt2020.05.22 16:05

Reaguojant į koronaviruso pandemiją, Teisingumo ministerija siūlo per Seimo rinkimus rudenį prailginti balsavimo iš anksto ir balsavimo namuose laiką, kad visas procedūras būtų galima suderinti su reikalavimais laikytis privalomo socialinio atstumo ir sklandžiai organizuoti demokratinius standartus atitinkančius rinkimus, teigiama ministerijos pranešime.

„Rinkimai į Lietuvos Seimą vyks laikantis būtinų saugumo priemonių ir sudarius kuo palankesnes sąlygas balsuoti, net ir esant ekstremaliajai situacijai“, – pažymi teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, komentuodamas parengtas įstatymo pataisas.

Ministras pažymi, kad šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas pandemijos metu gali kelti rizikų žmonių sveikatai, o tai sulaikytų žmones nuo dalyvavimo rinkimuose ir mažintų pasitikėjimą demokratijos procesais. Įstatymo pataisose numatyta, kad esant ekstremaliajai situacijai ar įvykiui, kai būtina vengti masinių susibūrimų, suteikiama galimybė prireikus ir užtikrinant rinkėjų saugumą padidinti išankstinio balsavimo vietų skaičių. Šiuo metu galima balsuoti tik savivaldybėje.

Taip pat siūloma prailginti balsavimo iš anksto dienų skaičių nuo dviejų iki keturių dienų – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio. Dabar balsavimas iš anksto vyksta tik trečiadienį ir ketvirtadienį.

Balsavimo namuose laikas irgi būtų prailgintas nuo dviejų iki keturių dienų – rinkimų komisijos atstovai pas gyventoją atvyks priešrinkiminę savaitę nuo trečiadienio iki šeštadienio. Dabar namuose leidžiama balsuoti tik paskutinį penktadienį ir šeštadienį iki rinkimų dienos.

Siūloma padidinti balsavimo vietų skaičių rinkimų dieną ir rinkimų apylinkėse, kurių rinkėjų sąrašuose yra daugiau kaip 3 tūkstančiai asmenų. Rinkimai galėtų vykti papildomai parengtose ir balsavimui tinkamose patalpose, balsavimo metu užtikrinant rinkėjų saugumą ir aprūpinant juos asmeninės apsaugos priemonėmis.

„Siūlomas teisinis reguliavimas visiems Lietuvos piliečiams užtikrins saugias sąlygas dalyvauti rinkimuose net ir sudėtingu laiku, galiojant karantino taisyklėms“, – teigia teisingumo ministras E. Jankevičius.

Vyriausiąją rinkimų komisiją valdžia įpareigoja aprūpinti apsaugos priemonėmis kiekvieną einantį balsuoti. Tačiau komisija sako, kad bent kol kas tam neturi pinigų. Jų dar reikės ir komisijos nariams pailginus darbo laiką.

„Rinkimų komisijos nariai turės būti aprūpinti mūsų apsaugos priemonėmis - pirštinėmis, kaukėmis, skysčiu ir panašiai, o rinkėjai, kaip girdime iš TM, turėtų būti aprūpinti taip pat VRK asmens apsaugos priemonėmis, mes suprantame, kad tai būtų tos pačios veido kaukės ir pirštinės, tai kainuotų plius 3 milijonus eurų. VRK savo biudžete tokių pinigėlių, dėl tos priežasties reiktų kreiptis į finansų ministeriją“, – sako VRK vadovė Laura Matjošaitytė.

Balsuoti namuose gali 70-ties metų ir vyresni rinkėjai, neįgalieji, laikinai nedarbingi asmenys, jeigu jie dėl sveikatos būklės patys negali atvykti į rinkimų apylinkę. Svarstyta plėsti šį ratą, įtraukiant priklausančius koronaviruso rizikos grupei, bet pasiūlymui nepritarta.

„Gerai, kad balsavimo namuose bazė neišplėsta, o balsavimas namuose panaudojamas ne pačiais geriausiai būdais, yra piktnaudžiavimo atvejų yra mažai stebėtojų, partijos net susitaria tarpusavyje, kurie namai man, kurie kitai partijai. Jiems pasufleruoja už ką balsuoti“, – teigia politologė Ainė Ramonaitė.

Preliminariais Vyriausiosios rinkimų komisijos paskaičiavimais, pakeitimams įgyvendinti reikės papildomų apie 1 mln. 915 tūkst. eurų, kurie bus skirti naujų balsavimo vietų įrengimui, rinkimų komisijų narių darbo užmokesčiui, bei apie 3 mln. eurų rinkėjų aprūpinimui būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis.