Lietuvoje

2020.05.22 15:25

Nevyriausybininkai baiminasi, kad Finansų ministerijos planas nėra skaidrus ir demokratiškas

LRT.lt2020.05.22 15:25

Reaguodamos į Finansų ministerijos parengtą Ateities ekonomikos DNR planą, nevyriausybinės organizacijos atkreipia dėmesį, kad plano priėmimo procesas neatitinka demokratijos kriterijų ir nėra skaidrus.

Kreipimesi į Finansų ministeriją rašoma, kad sprendimus reikia rasti labai skubiai, nes padėtis yra išskirtinė, tačiau tokia skuba kelia didelį susirūpinimą dėl demokratinių procesų nepaisymo.

Plano įgyvendinimui skiriamos didžiulės lėšos (6,3 mlrd. eurų), kurių didelė dalis bus skolintos, tačiau tuo pat metu neskiriama pakankamai lėšų aštrių socialinių, sveikatos apsaugos, švietimo ir aplinkosaugos problemų sprendimui. Tai akcentuojama ir 2020 m. gegužės 20 d. Europos Komisijos parengtose rekomendacijose Lietuvai.

Teigiama, kad planas turi būti integruotas į visą valstybės pajamų ir išlaidų kontekstą, kuris jau dabar yra radikaliai pasikeitęs nuo 2020 m. patvirtintų biudžetų. Tokios apimties investicijų planas negali būti svarstomas ir priimtas tik Vyriausybės lygmeniu, o turi būti išsamiai aptartas ir priimtas Seime.

„Siūlome plane numatytas priemones integruoti į 2020 m. II pusės biudžeto projektą, sudaryti sąlygas biudžeto pakeitimams, organizuoti plataus masto klausymus ir priimti pataisytą biudžetą Seime.

Remiame Vyriausybės norą aptarti projektą su visuomene ir socialiniais partneriais. Tačiau pasirinktas terminas – 5 darbo dienos – nėra pakankamas. Tai, mūsų manymu, atspindi polinkį priimti sprendimą be konsultacijų su visuomene, o ne ją įtraukti.

Dokumente aptariamos svarbios valstybės veikimo sritys ir priemonės, kurios palies kiekvieną gyventoją. Tokios svarbos siūlymai turi būti nuodugniai diskutuojami ir derinami su socialiniais partneriais, nevyriausybinėmis organizacijomis visuose sprendimų priėmimo etapuose“, – rašoma kreipimesi.

Anot nevyriausybininkų, skelbiamame dokumente pasigendama skaidraus ir aiškaus poveikio vertinimo skaičiavimų, jų prielaidų ir metodų išdėstymo.

Kreipimąsi pasirašo:

Nacionalinė NVO koalicija, vienijanti 13 nacionalinių skėtinių nevyriausybinių organizacijų;

VU FSF Sociologijos ir socialinio darbo instituto mokslininkai;

Aplinkosaugos koalicija, vienijanti 6 organizacijas;

Lietuvos negalios organizacijų forumas, vienija 14 nacionaliniu mastu veikiančias negalios nevyriausybines organizacijas;

Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas, vienijantis 10 organizacijų;

Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjunga, vienijanti 1436 vietos bendruomenes;

Lietuvos žmogaus teisių centras;

Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, vienijantis 51 nevyriausybinę organizaciją;

Nacionalinis švietimo NVO tinklas, vienijantis 12 organizacijų;

NVO vaikams konfederacija, vienijanti 67 organizacijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI