Lietuvoje

2020.05.21 09:35

Nausėdos patarėja: menkas atlygis sąlygoja VPT vadovo tuščią kėdę

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.05.21 09:35

„Rasti žmogų, kuris ryžtųsi eiti šias pareigas už menką (2 tūkst. eurų į rankas nesiekiantį – LRT.lt) atlyginimą ir tokį atsakingą, puolamą iš visų pusių pareigybę yra tikrai sudėtinga“, – LRT RADIJUI sako prezidento Gitano Nausėdos patarėja, Teisės grupės vadovė Jūratė Šovienė.

Vis dar tęsiasi teisėjos Sigitos Rudėnaitės istorija. Jos kandidatūrą G. Nausėda teikė į Aukščiausiojo Teismo pirmininkes. Tačiau teisėja ne tik nebuvo paskirta pirmininke, bet dar ir atleista iš šio teismo civilinių bylų skyriaus vadovės pareigų. Ponios Rudėnaitės istorija yra daugiau politikos, negu teisės klausimas, įsitikinusi prezidento vyriausioji patarėja teisės klausimais.

„Dėl jos paskyrimo yra kilęs konstitucinis ginčas. Palaukime jo baigties ir tada bus aiškiau, kaip vertinti visą šitą istoriją“, – sako J. Šovienė.

Seimas kreipėsi į Konstitucinį teismą ir prašo įvertinti, ar prezidento dekretas dėl S. Rudėnaitės bei Seimo nutarimas konstitucijai neprieštarauja. „Mūsų įsitikinimu dekretas konstitucijai neprieštarauja, bet pamatysim – Konstitucinis teismas nuspręs“, – ramiai kalba prezidento patarėja.

Yra tokia patarlė, kad jeigu labai norėsi, juodą katę juodame kambaryje surasi, netgi jei jos tenai ir nebus.

Kyla klausimų dėl dekreto formuluotės. Kai kurie ekspertai sako, kad reikėjo dekretą rašyti taip, kaip jie buvo rašomi iki šiol – iš pradžių reikėjo rašyti, kad S. Rudėnaitė būtų paskirta ir tada, atskiru dekretu, ją atleisti iš esamų pareigų. Kai kurie Seimo nariai netiesiogiai prisipažįsta nelabai supratę, kas tame dekrete parašyta ir dėl ko balsuoja.

„Tai, kad prezidento patarėjai yra nekompetentingi, klaidina patį prezidentą ir visus kitus yra klasikiniai argumentai, dėl kurių nėra prasmės ginčytis, – sako J. Šovienė. – Prezidento dekretas buvo suformuotas vienu sakiniu, kad atleidimas iš vienų pareigų ir paskyrimas į kitas pareigas. Pagal prezidento teikimą, Rudėnaitė galėjo būti atleista tik paskyrus ją į naujas pareigas. Ir tai yra aišku iš dekreto ir jo priėmimo teisinių pagrindų. Su dekretu pateiktas ir Seimo nutarimo projektas.“

Ponios Rudėnaitės istorija yra daugiau politikos, negu teisės klausimas.

Tokiam prezidento dekretui patarimą davė ir teisėjų taryba, tikina J. Šovienė. „Ją sudaro 21 aukščiausios kvalifikacijos teisininkas. Tai yra elementarus dekretas perkelti iš vienų pareigų į kitas. Ką dar galima daugiau ir komentuoti, – sako prezidento patarėja. – Yra tokia patarlė, kad jeigu labai norėsi, juodą katę juodame kambaryje surasi, netgi jei jos tenai ir nebus.“

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) jau apie septynis mėnesius neturi vadovo. Naujo vadovo ieško ir prezidentas, ir premjeras. Pasak J. Šovienės, VPT taip ilgai vadovo neturi todėl, kad nėra rasta tinkamo kandidato, kuris tiktų abejiems jį skiriantiems asmenims.

„Prezidentui yra svarbu, kad jis ar ji būtų politiškai neutralus, principingas ir kompetentingas. Deja su nekonkurencingu atlyginimu rinkoje nėra taip paprasta surasti kandidatą, kuriam yra keliami ypač aukšti reikalavimai. Atsakomybė tenka ir politikams, sprendžiant ne tik dėl VPT vadovo, bet ir kitų nepriklausomų institucijų vadovų atlygio lygio“, – sako J. Šovienė.

Prezidento patarėja taip pat pasidžiaugė, kad tiek laikinoji VPT vadovė, tiek visa tarnyba, puikiai susidoroja su iššūkiais ir dirba sklandžiai ir gerai.

VPT vadovo kėdė yra „karšta“ ir atsakinga sako prezidento patarėja. „Tarnyba kontroliuoja pirkimus, kurių vertė yra per 6 mlrd. eurų, – sako ji. – Tai yra didžiulė atsakomybė. Rasti žmogų, kuris ryžtųsi eiti šias pareigas už menką (2 tūkst. eurų į rankas nesiekiantį – LRT.lt) atlyginimą ir tokį atsakingą, puolamą iš visų pusių pareigybę yra tikrai sudėtinga.“

Deja su nekonkurencingu atlyginimu rinkoje nėra taip paprasta surasti kandidatą, kuriam yra keliami ypač aukšti reikalavimai.

Viešųjų pirkimų įstatymo pataisos, kuriomis siekiama ir paspartinti, ir skaidrinti viešuosius pirkimus, anot J. Šovienės, šiandien bus registruojamos Seimui. „Tikimės, kad artimiausiuose posėdžiuose bus to projekto pateikimas, – sako pašnekovė. – Prezidentas dar rudenį paskelbė apie viešųjų pirkimų reformos poreikį, kas leistų sutaupyti apie pusę milijardo viešuosiuose pirkimuose išleidžiamų lėšų.“

Patarėja teisės klausimais Jūratė Šovienė sako, kad viešųjų pirkimų reformos esmė yra viešųjų pirkimų centralizavimas ir profesionalumas. „Mažos vertės pirkimų supaprastinimas ir, be abejo, gerokai didesnis dėmesys stambiems ir rizikingiems pirkimams. Tai nėra epizodinis įstatymo taisymas, bet, iš tikrųjų, esminis pakeitimas – esminė reforma. Tikimės, kad tai sulauks politinio palaikymo. Viešųjų pirkimų administravimo, organizavimo srityse mes turėsime proveržį“, – viliasi J. Šovienė.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05