Lietuvoje

2015.10.30 00:56

E. receptą nuo lapkričio priims 70 proc. šalies vaistinių

ELTA2015.10.30 00:56

Nuo lapkričio 2 dienos pradėsiančia veikti elektroninio recepto (e.recepto) išrašymo paslauga galės naudotis per 170 gydymo įstaigų, taip pat daugiau kaip 70 procentų vaistinių visoje šalyje. Valstybinių ligonių kasų (VLK) laikinasis vadovas Gintaras Kacevičius pabrėžia, kad e.receptas nepakeis nei vaistų kainų, nei jų kompensavimo tvarkos.

Netrukus startuosianti e.recepto sistema suteiks galimybę gydytojams receptinius vaistus skirti elektroniniu būdu, o vaistininkai receptą galės peržiūrėti prisijungę prie e.recepto internetinio puslapio arba per vidinę vaistinės sistemą, jei ji yra integruota su e.recepto sistema. Anot sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, naujoji tvarka palengvins vaistų skyrimą, receptai taps aiškesni ir lengvai įskaitomi, be to, medikai galės bet kada patikrinti, ar pacientas yra išpirkęs visus vaistus, ar tik jų dalį.

„Pacientams nereikės turėti popierinio recepto – gydytojas išrašo e. receptą, vaistininkas, kai pacientas užeina į bet kurią iš vaistinių (...), mato receptą, mato, koks vaistas išrašytas, kokia veiklioji medžiaga išrašyta, kaip reikia vartoti vaistą“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė R. Šalaševičiūtė.

Prisijungti prie e.recepto sistemos bus galima naudojantis elektronine bankininkyste arba elektroniniu parašu, o vaistus atsiimti pateikus asmens tapatybę įrodantį dokumentą.

Nuo lapkričio 2 d. e.receptą galės išrašyti daugiau kaip 170 gydymo įstaigų (iš maždaug 550), o elektroninius receptus galės priimti apie 70 proc. vaistinių visoje šalyje. Kaip sako Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) e.sveikatos koordinavimo ir įgyvendinimo skyriaus vedėjas Normantas Dučinskas, nauja sistema šiuo metu galės naudotis tos įstaigos, kurios vykdė projektus 2009–2015 m. finansiniu laikotarpiu.

„Nuo kitų metų bus sudarytos sąlygos visoms įstaigoms integruoti savo sistemas į e. recepto paslaugą, arba ja naudotis per sistemos internetinę svetainę“, – teigė N. Dučinskas.

SAM kol kas neprognozuoja, kaip aktyviai gydymo įstaigos naudosis e.recepto sistema, todėl sprendimas dėl privalomo elektroninio recepto išdavimo bus priimtas įvertinus visos elektroninės sistemos veikimą.

E.receptų išrašymo sistema Lietuvoje pradėta kurti dar 2012 m., tačiau 2014 m. lapkritį turėjusios startuoti paslaugos baigiamieji darbai buvo nukelti į 2015 metus. Gydytojams ir visuomenei e.receptų išdavimo sistema buvo pristatyta šių metų birželio pabaigoje. Planuojama, kad visoje šalyje e.receptas ir kitos elektroninės paslaugos bus visiškai įdiegtos iki 2018 m. kovo 1 dienos.

Nuo lapkričio 2 d. elektronine sistema bus galima užpildyti iš viso 12-os formų dokumentus – siuntimus, epikrizes, apsilankymo aprašymus, receptus, tyrimų aprašymus ir kitus, taip pat 8-ių formų medicinines pažymas – sveikatos pažymas moksleiviams, vairuotojams, šaunamojo ginklo turėtojams, gimimo ir mirties pažymas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.