Lietuvoje

2020.05.20 13:05

Veryga karantino pabaigos nežada, bet ramina: tuoj neliks to, kas būtų draudžiama

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.05.20 13:05

Nors premjeras Saulius Skvernelis užsiminė apie galimą karantino pabaigą, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apie tai kalba atsargiau. Anot ministro, nors pats žodis „karantinas“ žmones veikia neigiamai, tokio režimo atsisakymas gali atnešti ir neigiamų pasekmių.

Dar antradienį premjeras S. Skvernelis žurnalistams sakė, kad jei būtų užtikrintas visuomenės saugumas, būtų galima nutraukti karantino režimą Lietuvoje, o liks galioti paskelbta ekstremali situacija.

„Reikia pažiūrėti, nes daug kas, kas yra šiandien susiję su tam tikros ūkinės veiklos ribojimais, yra pagrįsta užkrečiamųjų ligų įstatymu ir ten yra forma karantino šalies mastu arba tam tikroje teritorijoje. Tai yra dabar teisiniai dalykai“, – antradienį komentavo S. Skvernelis.

Visgi sveikatos apsaugos ministras, operacijų vadovas A. Veryga apie karantino pabaigą dar nekalba. Nors jis ramina, kad karantinas netruks amžinai, kada gali būti paskutinė jo diena, taip pat nepasako.

„Karantinas, skirtingai nuo valstybės ekstremalios situacijos, yra specifinė infekcijų kontrolei ir valdymui skirta, sukurta priemonė, tam tikras teisinis režimas. Šiandien COVID-19 komitete kaip tik apie tai diskutavome. Kažkokio galutinio sprendimo kol kas nėra priimta“, – sakė A. Veryga.

Pasak ministro, karantinas yra svarbus, jei norima taikyti tam tikras iš kitų šalių atvykstančių ar grįžtančių asmenų izoliacijos priemones, įgyvendinti kitus svarbius sprendimus, kurie yra susiję su renginiais, jų organizavimu ir t.t.

„Dalykiškai diskutuojame. Lietuva tokiomis aplinkybėmis nėra gyvenusi. Nėra lengva ir teisininkams pasakyti, kai kurie įstatymai buvo visiškai šviežiai Seime keisti. Galvojame, kaip išlaikyti galimybę Lietuvai saugotis tiek nuo įvežtinių atvejų, tiek efektyviai valdyti ir kontroliuoti židinius.

Jeigu būtų atšauktas karantinas, kiekvieną židinį, kiekvieną vietą – namus, miestelius ar kažkokias įstaigas – reikėtų atskirai skelbti židiniais ir tada, supraskime, kad tas mechanizmas taptų labai griozdišku. Vis dėlto, kviesčiau nebijoti to paties žodžio, nors suprantu, kad jis erzina“, – trečiadienį kalbėjo A. Veryga.

Pasak jo, karantino sąlygos nuolat švelninamos ir greitu metu neliks dalykų, kurie, anot ministro, būtų labai smarkiai ribojami. A. Veryga sakė, kad kone visas viešas gyvenimas grįžta į savo vėžes, bet karantinas labai svarbus vykdyti infekcijų kontrolę.

„Svarbu, kad vėl neprisivežtumėm atvejų arba neleistumėm jiems išplisti šalies viduje“, – teigė ministras.

Karantinas Lietuvoje paskelbtas nuo kovo 16-osios, jis jau buvo keletą kartų pratęstas ir numatyta, kad truks bent iki gegužės 31-osios.