Lietuvoje

2020.05.20 09:51

Valstybė šiemet finansuos per 20 tūkst. pirmakursių mokslą profesinėse mokyklose

atnaujinta 11.20
Augustas Stankevičius, BNS2020.05.20 09:51

Trečiadienį prasidėjo priėmimas į profesinio mokymo įstaigas, į valstybės finansuojamas vietas planuojama priimti 20 tūkst. 610 asmenų, pranešė Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO).

Nuo trečiadienio galima teikti prašymus LAMA BPO Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje (BPIS).

„Yra tam tikros naujovės. Pagrindinė žinia – bus priimami ne tik visi norintys į visas profesinio ugdymo programas, (...) bet bus priimami ir gimnazijų mokiniai“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė švietimo, mokslo ir sporto viceministras Arūnas Plikšnys.

Anot viceministro, priėmime į profesinio mokymo įstaigas šiemet gali dalyvauti ne tik norintieji įgyti kvalifikaciją pagal visą profesinio mokymo programą į jas įstojant, kaip buvo įprasta iki šiol, bet ir pirmų–ketvirtų gimnazijos klasių ir 9–10 bendrojo ugdymo mokyklų klasių mokiniai, norintys mokytis pagal atskirus profesinio mokymo modulius.

Šie mokiniai tuo pačiu metu galės mokytis ir savo bendrojo ugdymo mokyklose, siekdami vidurinio išsilavinimo, ir profesinio mokymo įstaigose. Baigę modulius jie gaus kompetenciją patvirtinantį pažymėjimą.

„Pagrindinė problema buvo tai, kad jei nori mokytis profesijos, tai būtinai turi įstoti į profesinę mokyklą. Mokaisi profesijos ir tuo pačiu gali įgyti pagrindinį ar vidurinį išsilavinimą“, – teigė A. Plikšnys.

„Šiuo metu ta galimybė išlieka, bet mes kviečiame gimnazistus ir 9–10 klasių mokinius mokytis savo mokykloje pagrindinio ugdymo dalykų, o pagal suderintą grafiką irgi mokytis profesijos“, – pridūrė jis.

Anot viceministro, šie mokiniai galės rinktis ne tik modulius, bet ir visą programą, tačiau skirtingų klasių mokiniams bus taikomi tam tikri apribojimai, atsižvelgiant į jų įgytas žinias.

Be kita ko, mokiniams reikės suderinti profesinės ir bendrojo ugdymo mokyklų grafikus.

„Profesinio ugdymo programa kartu su bendrojo ugdymo programa neturi viršyti 35 valandų per savaitę“, – kalbėjo A. Plikšnys.

„Finansavimo dalykai yra irgi išspręsti. Nuo to nenukenčia bendrojo ugdymo mokykla, ji gauna savo krepšelį, o profesinė mokykla finansuoja profesijos mokymą. Dar daugiau – profesinių mokyklų mokiniai gali gauti stipendijas, nėra jos didelės, bet jas galės gauti ir gimnazistai“, – sakė viceministras.

Pasak jo, ugdymas profesinėse mokyklose bus finansuojamas visiems.

„Yra viena sąlyga – valstybė finansuoja dvi profesines kvalifikacijas. (...) Nesvarbu, ar gimnazistas, ar kitas žmogus. Jei yra įgijęs dvi, tada jam reikia pačiam susimokėti“, – teigė A. Plikšnys.

Pagrindinio priėmimo vasaros etapo prašymus stojantieji galės teikti iki rugpjūčio 7-osios, o vidurinį išsilavinimą turintys asmenys – iki rugpjūčio 12-osios.

Šiame etape stojantysis gali nurodyti ne daugiau kaip tris pageidavimus.

Pagrindiniame priėmime mokymo programas stojantiesiems siūlys per 60 profesinio mokymo įstaigų.

Kvietimai mokytis asmenims, turintiems pagrindinį išsilavinimą ar jo neturintiems, bus paskelbti rugpjūčio 10-ąją, vidurinį išsilavinimą turintys asmenys kvietimus gaus rugpjūčio 14-ąją.

Mokymo sutarčių su pakviestaisiais mokytis sudarymas profesinio mokymo įstaigose vyks rugpjūčio 12–17 dienomis.

Nuo rugpjūčio 15-osios iki rugpjūčio 26-osios vyks papildomas priėmimas.

Pernai į profesinio mokymo įstaigas priimta per 19,4 tūkst. mokinių, tai yra 2,2 tūkst., arba 13 proc., daugiau nei 2018 metais. Daugiausiai vietų teko inžinerijos ir inžinerinių profesijų, paslaugų asmenims, architektūros ir statybos švietimo sritims.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt