Lietuvoje

2015.10.28 20:21

L. Graužinienė: 2016 metais Seimo rinkimų sistemos nekeisime

ELTA2015.10.28 20:21

2016 metais renkant Seimą rinkimų sistema nesikeis.   

Tai trečiadienį sutarė Seimo frakcijų vadovai, diskutavę pas Seimo Pirmininkę Loretą Graužinienę apie Konstitucinio Teismo (KT) nutarimo dėl rinkimų apygardų įgyvendinimą.

„Vieningai sutarėme, kad 2016 metais rinkimų sistemos nekeisime. Bus koreguojamos rinkimų apygardos pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą“, – žurnalistams sakė L. Graužinienė. 

Pasak jos, frakcijoms pasiūlyta padiskutuoti ir dėl 2020 metų galimos rinkimų sistemos pakeitimo.

„Jeigu bus rastas konsensusas, tada kalbėsime apie Seimo rezoliucijos priėmimą arba apie politinių partijų susitarimo pasirašymą“, – sakė parlamento vadovė L. Graužinienė.

Jos teigimu, dar lapkričio mėnesį planuojama priimti KT sprendimą įgyvendinančias Seimo rinkimų įstatymo pataisas. „Komitetas lapkričio 17 d. pažadėjo pabaigti svarstymą, projektas bus įtrauktas į plenarinį posėdį, ir visi sutarėme, kad iš karto vyks priėmimas. Kai bus pataisytas įstatymas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kompetencijoje perbraižyti apygardas“, – projektuojamą įvykių eigą dėstė L. Graužinienė. 

Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Valentinas Bukauskas irgi sakė, kad, atsižvelgiant į KT išaiškinimą, Seimui priėmus įstatymą, VRK atliks apygardų ribų korekciją. 

Mišriai parlamentarų grupei atstovaujanti Seimo narė Rima Baškienė sakė, kad apygardų ribas VRK yra pajėgi perbraižyti naujai. Jos nuomone, taip pat reikia galvoti ir apie ateitį. 

„Reikia galvoti apie ateitį, kuri būtų 2020 metais kur kas labiau atitinkanti žmonių lūkesčius, žmonės nori balsuoti už asmenybes, matyt, bus reikalingi kitokie pakeitimai, o 2016 metams sprendimas surastas“, – žurnalistams sakė R. Baškienė. 

Seimo narė konservatorė Irena Degutienė mano, kad 2016 metais sisteminių pokyčių daryti nereikia, nes likus metams iki Seimo rinkimų sisteminiai pokyčiai nedaromi. 

„Sisteminius pokyčius galima galvoti daryti ne anksčiau kaip 2020 metais. Šiuo metu mes privalome laikytis KT sprendimo, nori ar nenori tos apygardos turi būti keičiamos“, – sakė opozicijai atstovaujanti parlamentarė. I. Degutienės nuomone, iš tikrųjų šiandien yra nenormalu, kai vienos apygardos yra labai didelės ir viršija įstatymo nustatytą ribą.

Seimo nario socialdemokrato Algirdo Syso teigimu, daugelis politikų mano, kad vieni metai yra per trumpas laikas rinkimų sistemos pakeitimui, kad „neužteks mums žodžių rinkėjams ir netgi savo kolegoms paaiškinti, kaip veiks ta sistema“.

„Nutarta, kad einame į 2016 metų rinkimus tokia pačia tvarka – mažoritarine ir proporcine, bet lygiagrečiai galvojame, ką darome 2020 metais. (...) Mažoritarinė sistema likusi tik Lietuvoje ir Baltarusijoje“, – pastebėjo A. Sysas. 

Jeigu būtų sutarta 2020 metais keisti sistemą iš pagrindų, tai lygiagrečiai, anot A. Syso, jau šitoje kadencijoje reikėtų priimti sprendimus. 

VRK pirmininko Zenono Vaigausko teigimu, dabar aišku, kad naują rinkimų apygardų žemėlapį „priklauso piešti VRK ir VRK projektą rengs“. 

Jis prognozuoja, kad dėl rinkimų apygardų ribų bus nemažai diskusijų. „Padaryti rinkimų žemėlapį taip, kad tenkintų visus Seimo narius, yra praktiškai neįmanoma“, – sakė Z. Vaigauskas, remdamasis VRK patirtimi. 

KT pripažino, kad Seimo rinkimų įstatymo nuostata, jog „rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,8 iki 1,2 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus“ tiek, kiek pagal ją leidžiamas iki 20 proc. rinkėjų vienmandatėje rinkimų apygardoje skaičiaus nuokrypis nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus, prieštarauja Konstitucijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.