Lietuvoje

2015.10.28 19:44

Bus ieškoma būdų, kaip ištaisyti padarytą žalą Kamšos draustinyje

ELTA2015.10.28 19:44

Aplinkos ministro Kęstučio Trečioko sudaryta komisija pateikė išvadas apie Kamšos botaniniame-zoologiniame draustinyje, Noreikiškėse (Kauno r.), padarytus pažeidimus.  

„Teks gydyti dar vieną paveldėtą skaudulį – pažeidimus Kamšos botaniniame-zoologiniame draustinyje. Gamta nukentėjo ten pristačius namų, tačiau turime rasti būdą, kaip ištaisyti jai padarytą skriaudą“, – sakė aplinkos ministras K. Trečiokas, susipažinęs su komisijos pažeidimams šiame draustinyje nustatyti išvadomis.

Komisijos teigimu, užstačius Kamšos botaniniame-zoologiniame draustinyje esančius žemės sklypus gyvenamaisiais namais, o jų yra pastatyta 14, labai stipriai pažeisti jo gamtiniai elementai. Tokie pat pažeidimai gresia ir tuo atveju, jeigu statybos bus pradėtos dar neužstatytuose žemės sklypuose, kur suplanuoti 7 namai. Šiame draustinyje aptinkama mažiausiai 17 saugomų augalų, gyvūnų ir grybų rūšių, yra 3 tipų natūralios buveinės. Joms saugoti 1960 m. ir buvo įsteigtas šis draustinis.

Pasak Aplinkos ministerijos pranešimo, pažeidimų komisija aptiko ir už minėtų sklypų ribų – valstybiniame miške. Ten aiškiai matyti žmogaus veiklos ženklai: pastatyta lauko šviestuvų, vaikų žaidimo ir sporto įrenginių, šašlykinių, sukrautos malkos, yra atvirų laužaviečių.

Pirmuosius leidimus gyvenamiesiems namams šiame draustinyje statyti išdavė Kauno rajono savivaldybės administracija 2011 m., neatsižvelgusi į informaciją apie draustinį ir jo ribas.

Pažeidimus Kamšos botaniniame-zoologiniame draustinyje nustatė Kauno marių regioninio parko direkcija, nors šiam parkui jis ir nepriklauso, – tai atskiras valstybinis draustinis. Parko darbuotojai nuolat atlieka šiame draustinyje saugomos rūšies vabalo monitoringą keliose fiksuotose vietose. Jo direkcija šių metų birželį kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą ir paprašė įvertinti, ar draustinyje statybos nepažeidžia viešojo intereso. 

Prasidėjęs teisinis situacijos nagrinėjimas, aplinkos ministro žodžiais, yra gana sudėtingas, ir galutinį žodį tars teisėsaugos institucijos. 

Kokių aplinkosauginių priemonių reikia imtis padėčiai Kamšos botaniniame-zoologiniame draustinyje taisyti, ministras spręs įvertinęs Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir Valstybinės miškų tarnybos, kurioms pavedė tęsti tyrimą ir išsiaiškinti, ar šiame draustinyje nėra daugiau pažeidimų, išvadas. Taip pat bus aiškinamasi, kodėl tuo metu, kai buvo išduodami leidimai statyboms, tam neprieštaravo atsakingos aplinkosaugos institucijos. Draustinio ribų pakeitimo klausimas kol kas nėra nagrinėjamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.