Lietuvoje

2020.05.19 19:08

Oželytę papiktino iškabos apie 60-mečius ir vyresnius žmones: tai yra psichologinis genocidas ir terorizmas

Aida Murauskaitė, Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.05.19 19:08

„Tai yra psichologinis genocidas, psichologinis terorizmas“, – taip portalui LRT.lt signatarė Nijolė Oželytė apibūdino ant „Pegaso“ knygyno durų pakabintą plakatą, kad knygyne nerekomenduojama lankytis vyresniems nei 60 metų žmonėms.

Prekybos vietoje nerekomenduojama lankytis žmonėms, esantiems rizikos grupėje, t.y. vyresniems nei 60-ies metų amžiaus ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis, rašoma knygyno pakabintame plakate.

„Pegaso“ knygyno atstovai paaiškino, kad tokią iškabą jie privalo pasikabinti laikydamiesi operacijų vadovo sprendimo prie įėjimų į prekybos vietas skelbti rekomendaciją nesilankyti asmenims, priklausantiems rizikos grupėms, tarp kurių yra ir vyresnio amžiaus žmonės.

Ragino boikotuoti įmones

„Jei turite žmoniškumo, BOIKOTUOKITE PEGASO KNYGYNUS ir visas įstaigas, kur pamatysite tokius skelbimus, nes tai grubus žmogaus teisių pažeidimas. Stabdykit psichozę, nes toks elgesys nevertas žmogaus vardo“, – savo feisbuko paskyroje rašė N. Oželytė.

Anot jos, tokie iškabinti plakatai rodo rusišką mentalitetą, o Europoje neliktų nei tokio plakato, nei įmonės ar ministro, kuris ragina žmones išskirti pagal amžių.

Ji tvirtino, kad dėl diskriminacijos pagal amžių vertėtų pateikti ir ieškinį, kadangi tokių iškabų atsiranda daug kur.

„Tas idiotizmas jau užkniso juodai – viruso nešiotojai yra jaunimas ir vaikai, gal juos į koncentracijos stovyklas uždarykim?“ – ironizavo N. Oželytė.

Signatarė sakė kviečianti ir jaunus žmones, kurie gerbia savo vyresnius šeimos narius ar mokytojus lankytis kituose knygynuose, nes „cinikai susipranta tik brutaliai trinktelėti“, o moralizavimai jiems nepadės.

„Visiems mandruoliams, kurie čia bando iššifruoti vyresniems nemokšoms žodžių „rizikos grupė” ir „rekomenduojama” reikšmes, patariu susikišti savo mandrumą ten, kur nesueina, nes niekas į filologijas nesigilina ir „rizikos grupė” bei „nerekomenduojama” krenta į žmonių sąmonę kaip „pavojingi”.

Tuo tarpu virusą nešioja ir intensyviai jį platina visai kita žmonių grupė. Sakysit, Veryga bando apsaugoti? Tai ar visiškais nevispročiais ir idiotais suaugusius žmones laiko, kad tokiais va brutaliai primityviais būdais juos nuo užsikrėtimo neva, gina? Verygos kolegos, patikrinkit jo psichinę sveikatą, nes ji nuolat kelia įtarimų“, – rašė N. Oželytė.

Portalui LRT.lt signatarė pasakojo apie pokalbį su savo dukra, gyvenančia Portugalijoje. Anot jos, Portugalijoje už tokius plakatus „sudraskytų ir iš karto nuneštų Vyriausybę“. N. Oželytė tvirtino, kad diskriminacija vyresnių žmonių atžvilgiu ne tik jaučiama – ji reali.

„Įsivaizduojate, kaip psichologiškai veikia tuos žmones? Niekas nesigilina į tą filologinę žodžio reikšmę, kad „rekomenduojama“ arba „rizikos grupės“. Iš karto žiūrima, lyg tu esi tas vaikščiojantis užkratas, tu esi atstumtasis. (...) Tai yra psichologinis genocidas, psichologinis terorizmas“, – LRT.lt sakė N. Oželytė.

Laikosi operacijų vadovo sprendimo

„Pegaso“ knygynų laikinoji generalinė direktorė Rita Račkaitė taip paaiškino situaciją:

„Knygynai – vieni iš daugelio verslų, kurie labai nukentėjo dėl karantino, kai buvo sustabdyta mūsų veikla. Nors šiuo nelengvu metu mums tikrai svarbus kiekvienas lankytojas, užeinantis į knygyną, mes taip pat norime, kad mūsų klientai liktų saugūs, nepriklausomai nuo to, kokiai grupei jie priklauso.

Todėl laikomės visų įstatymų numatytų reikalavimų, vienas iš tokių – Operacijų vadovo sprendimas prie įėjimų į prekybos vietas skelbti rekomendaciją nesilankyti asmenims, priklausantiems rizikos grupėms, tarp kurių yra ir vyresnio amžiaus žmonės. Šis sprendimas yra privalomas visoms prekybos vietoms ir be šių reikalavimų laikymosi nebūtume galėję atnaujinti savo veiklos karantino metu.

Pabrėžiame, kad ši rekomendacija nesilankyti yra tik rekomendacija, o ne draudimas ar ribojimas užeiti į knygynus. Lankytojai patys sprendžia, kur ir kiek jie gali lankytis prekybos vietose. Ir savaime suprantama, kad mes vienodai aptarnaujame visus atėjusius klientus nepriklausomai nuo jų amžiaus, stengiamės, kad jiems apsilankymas pas mus būtų kuo malonesnis, laikomės kitų higienos, atstumų reikalavimų.

Mes vertiname kilusią diskusiją visuomenėje ir suprantame kai kurių žmonių pasipiktinimą, tačiau šiuo konkrečiu atveju verslas viso labo laikosi įstatymų.“

Kreipėsi į Lygių teisių kontrolieriaus tarnybą

Panašiomis iškabomis pasipiktino ir Panevėžio savivaldybės Tarybos narė Gema Umbrasienė. Ji prieš tris savaites kreipėsi į Lygių teisių kontrolieriaus tarnybą.

„Tie, kas kūrė tokią tvarką, praleido progą patylėti. Kai kurie 60-mečiai savo sveikatos būkle, imunitetu galėtų įveikti perpus jaunesnius žmones. Tas amžiaus, konkretaus skaičiaus 60, įrašymas man prilygsta segregacijos pradžiai, o istorija rodo, kad tai anksčiau ar vėliau baigiasi diskriminacija. Tuo gali pasinaudoti ir darbdaviai, pastumti į šoną tuos dar nepensinio amžiaus žmones“, – sakė G. Umbrasienė.

Ji sakė girdėjusi istoriją, kai vienoje Panevėžio kavinėje vyresnio nei 60 metų žmogaus buvo paprašyta išeiti.

„Ir socialiniuose tinkluose matome užrašus, kur parašyta „draudžiama“, – sakė panevėžietė.

Vakar G. Umbrasienė sulaukė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atsakymo. Jame rašoma, kad „ne žmogaus amžius lemia jo pažeidžiamumą pandemijos metu, bet žmogaus sveikatos būklė, jo susirgimai, savijauta. Todėl, Tarnybos nuomone, vyresnio amžiaus žmonės neturėtų būti eliminuojami iš visuomeninio gyvenimo karantino metu ir pasibaigus jam, vyresnių žmonių teisės neturėtų būti apribojamos vien tik dėl amžiaus, su jais pačiais nesitariant, jiems nedalyvaujant, neišklausant jų nuomonės. Kiekvienas žmogus puikiai išmano savo savijautą, sveikatos būklę ir, mūsų nuomone, turėtų pats savarankiškai įvertinti visus rizikos faktorius ir priimti sąmoningus sprendimus. Išties vyresnių žmonių priverstinis izoliavimas pandemijos metu, taip pat sušvelninus karantino sąlygas, gali formuoti šių žmonių ilgalaikę socialinę atskirtį ir formuoti visuomenės stereotipines nuostatas apie vyresnių žmonių ligotumą, pažeidžiamumą bei netinkamumą dalyvauti socialiniame gyvenime.“

Siūlo atsižvelgti į sveikatos būklę, o ne į amžių

Kaip LRT.lt sakė Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, nederėtų žmonių vertinti pagal amžių.

„Kritiškai vertiname rekomendacijas, susijusias su vyresnių asmenų grupe. Siūlytume atsisakyti vertinimo pagal amžių, o labiau kreipti dėmesį į sveikatos būklę“, – sakė kontrolierė.

Populiariausi

Medikų kova su COVID-19

Lietuvoje

2021.01.18 16:30

COVID-19 situacijai gerėjant, ekspertai pristatė keturis karantino švelninimo scenarijus pasiektas lapkričio pradžios lygmuo; atnaujinta 17.43

Filipas Kirkorovas

Lietuvoje

2021.01.19 12:24

Istoriniame posėdyje subsidijas dėl neįvykusių Kirkorovo ir Šufutinskio koncertų vadino „baisia klaida“ atnaujinta 13.10; Skvernelis: CSKA tiesiogiai susijusi su Raudonąja armija – drauskime ir ją?

24