Lietuvoje

2013.02.12 10:25

Koalicijos partneriai mano susitarę tautinių mažumų klausimu, LLRA svarsto galimybę trauktis

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2013.02.12 10:25

Valdančiosios koalicijos atstovai pirmadienį Seime susirinko tartis dėl politinę įtampą keliančių klausimų. Dėmesio centre – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) reikalavimai, skalūninės dujos ir energetikos viceministras, „darbietis“ Algimantas Zaremba.  

Valdančiosios koalicijos atstovai pirmadienį Seime susirinko tartis dėl politinę įtampą keliančių klausimų. Dėmesio centre – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) reikalavimai, skalūninės dujos ir energetikos viceministras, „darbietis“ Algimantas Zaremba.

Įtampa dėl LLRA kilo gana netikėtai. Po užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus vizito Varšuvoje ir lenkų tautai išreikšto atsiprašymo LLRA lyderis Valdemaras Tomaševskis pareiškė, kad jo partija svarstys pasitraukimo iš koalicijos galimybę, jei nebus greitai patenkinti jos reikalavimai dėl pavardžių rašybos, dvikalbių užrašų ir valstybinės kalbos egzamino. Prieš koalicijos politinės tarybos susitikimą švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pripažino, kad ieškoma būdų palengvinti egzaminą tautinių mažumų abiturientams, bet nediskriminuoti lietuvių.

V. Tomaševskis: nematau perspektyvos dirbti šioje koalicijoje

LLRA laikosi savo pozicijos: po derybų pareikšta, kad partija nemato galimybių toliau dirbti daugumoje.

„Mes svarstome klausimą, ar trauktis iš koalicijos. Kadangi mums nepavyksta susitarti, dirbant šitoje daugumoje. Tik tiek galiu pasakyti: aš nematau perspektyvos dirbti šioje koalicijoje“, - po derybų pareiškė LLRA lyderis Valdemaras Tomaševskis. Premjeras Algirdas Butkevičius, stovėdamas šalia jo, neslėpė nuostabos. Tokie pareiškimai nuaidėjo netrukus po to, kai valdantieji apsiskelbė radę „gerą sprendimą“.

 A. Butkevičius replikavo, esą dauguma yra stabili ir apie LLRA pasitraukimą negalvojama.

„Tai staigmena tam tikra. Aš manau, kad koalicija dirba stabiliai, jinai stabiliai dirbs ir toliau. Ir jokių, aš manau, skirtumų arba nesutarimų nebus. Tą, ką šiandien svarstėme, aš manau, irgi sutarėme. Radome kompromisus visais klausimais. Jokių nuolaidų nebuvo reikalaujama. (...) Viskas yra sutarta, viskas yra aptarta. Tik staiga išėjus išgirsti...“, – V. Tomaševskio pareiškimu nusistebėjo socdemų lyderis.

V. Tomaševskis patikslino, kad švietimo klausimai LLRA kelia jau ne tiek daug nepasitenkinimo.

„Mūsų netenkina faktas, kad mūsų partneriai ne visada laikosi susitarimų. Pradedant nuo biudžeto tvirtinimo. Mes buvome susitarę, kad investiciniai projektai bus peržiūrėti, bus padaryta korekcija. Bet tai nebuvo padaryta. Ir net kai kuriose vietose buvo atimta dalis lėšų. Mes negalime dirbti tokioje koalicijoje, kur partneriai nesilaiko įsipareigojimų ir duoto žodžio. (...) Visų pirma, aš kalbu apie biudžetą. Dėl tautinių mažumų sprendimų – mes, iš vienos pusės, suprantame, kad jų labai greitai negalima priimti, bet iš kitos pusės – mes irgi suprantame, kad tėvai, abiturientai šiandien yra streso situacijoje. Jie negali būti streso auka. Mes bandome ieškoti susitarimo švietimo klausimu ir beveik jį pasiekėme. Šitame klausime aš, sakysim, labai daug priekaištų neturiu“, - aiškino LLRA lyderis.

Įtampa dėl LLRA kilo gana netikėtai. Po užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus vizito Varšuvoje ir lenkų tautai išreikšto atsiprašymo LLRA lyderis V. Tomaševskis pareiškė, kad jo partija svarstys pasitraukimo iš koalicijos galimybę, jei nebus greitai patenkinti jos reikalavimai dėl pavardžių rašybos, dvikalbių užrašų ir valstybinės kalbos egzamino. Prieš koalicijos politinės tarybos susitikimą švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pripažino, kad ieškoma būdų palengvinti egzaminą tautinių mažumų abiturientams, bet nediskriminuoti lietuvių.

D. Pavalkis: tautinėms mažumoms darysime nuolaidas

Švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis teigė, jog sutarta tautinėms mažumoms palengvinti lietuvių kalbos brandos egzamino sąlygas.

„Sprendimas yra geras, kompromisinis. Mes mažiname žodžių skaičių, kurį turi parašyti mokiniai, kurie laiko valstybinį lietuvių kalbos egzaminą iš tautinių mažumų mokyklų. Antras klausimas – kad jiems leidžiamas didesnis skaičius klaidų tame rašinyje. Ir trečias palengvinimas, kuriuo, manau, džiaugsis ir lietuvių mokyklos – tai, kad mes leisime rinktis ne iš trijų autorių kūrinių, rašant atskirą temą, bet iš septynių“, - vardijo ministras.

Pasak jo, LLRA siūlė apskritai nefiksuoti autorių kiekio, o rinktis iš 35.

Šie sprendimai tenkina LLRA frakcijos Seime seniūnę Ritą Tamašunienę. Sykiu ji žurnalistams teigė, jog egzaminas tautinių mažumų abiturientams liks pasunkintas.

„Nuolaidos – labai normalios ir tinkamos. (...) Mes manome, kad mažesnis žodžių skaičius, galimybė padaryti daugiau klaidų, yra labai normalu“, – sakė R. Tamašunienė.

Anot jos, sutarta tautinių mažumų abiturientams lietuvių kalbos valstybinio egzamino rašinį sutrumpinti nuo 600 iki 400, o mokyklinio egzamino – nuo 500 iki 250.

V. Mazuronis: radome „gerą sprendimą“

Aplinkos ministras, „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis susitikimo eigoje žurnalistams papasakojo apie koalicijos pokalbių progresą. Anot politiko, pavyko rasti „gerą sprendimą“ dėl LLRA reikalavimų.

„Man atrodo, kad sprendimas atrastas. Detales sudėlios švietimo ministras. (...) Sprendimas yra atrastas geras. Visiems bus gerai“, - kalbėjo V. Mazuronis.

Koks šis sprendimas – politikas nedetalizavo.

Skalūnams – nei „taip“, nei „ne“

Antras aistras keliantis faktorius – skalūninės dujos. Premjeras Algirdas Butkevičius aiškinasi, dėl kokių argumentų Seimo Aplinkos apsaugos komitetas nutarė nepritarti amerikiečių kompanijos „Chevron“ planams Lietuvoje ieškoti šių dujų gavybos galimybių. Pats Vyriausybės vadovas skalūninių dujų paieškoms linkęs pritarti.

V. Mazuronio teigimu, skalūnų klausimu ieškoma kompromiso.

„Iš to, kaip vyksta diskusija, aš manau, kad yra labai rimtai svarstomi ir galimi pavojai viso šito proceso, ir antra pozicija – kad tai svarbus dalykas tiek mūsų energetikai, tiek ekonomikai. Nežinau, koks bus priimtas sprendimas, bet manau, kad tokio kieto sprendimo nedelsiant viską uždrausti tikriausiai nebus“, - kalbėjo aplinkos ministras.

Politikas teigė sulaukęs Lietuvos ambasadoriaus JAV skambučio – diplomatas kvietė ministrą vykti į JAV ir pasižiūrėti „kaip yra ne „Youtube“ filmuose, bet reali situacija“ skalūninių dujų gręžiniuose. Ministras teigė esąs linkęs priimti šį kvietimą.

Pirmadienį taip pat paaiškėjo, kad LLRA deleguotas energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius nutarė atsižvelgti į etikos sargų nuomonę ir atleisti „darbietį“ viceministrą A. Zarembą dėl galiojančios nuobaudos už interesų supainiojimą. Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas pripažino, kad A. Zarembos klausimas taip pat svarstomas politinėje taryboje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.