Lietuvoje

2020.05.15 18:03

Su koronaviruso pandemija kovojanti medikė labiausiai pasiilgo gyvo artimųjų apkabinimo

Tomas Loiba, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.05.15 18:03

Tęsiame pokalbius su kovos su koronavirusu priešakinėse linijose dirbančiais gydytojais. Gydytoja Ligita Jančorienė, vadovaujanti Vilniaus Santaros klinikų Infekcinių ligų centro gydytojų komandai, LRT RADIJUI sako, kad šiuo metu darbo tiek, kad nelieka laiko bijoti koronaviruso. Juolab, infekcinės ligos jau trisdešimt metų yra jos kasdienybė.

Didžiuojasi komanda

Vilniaus Santaros klinikų infekcinių ligų centro vedėja L. Jančorienė šiuo laikotarpiu darbo valandų neskaičiuoja. Dieną ji pradeda ankstyvą rytą, o baiga vėlyvą vakarą. Medikė dirba net nebūdama klinikose, kai per virtualius susirinkimus su kolegomis aptaria viruso gydymo aktualijas.

„Kiekvieną dieną, iš ryto ir vakare, nesvarbu, ar tai šeštadienis, ar sekmadienis, ar Velykų pirma, ar antra diena, mes susijungiame nuotoliniu būdu. Ligoniai to nemato, nežino ir negirdi, tačiau, turiu pasakyti, kad tai yra tokia mobilizacija, dėl to, kad tu žinai, jog ateina tas vakarinio aptarimo laikas ir tu turi būti pasiruošęs, apgalvojęs, tam skyręs laiko. Turi atsisakyti visų kitų dalykų“, – pasakojimą pradeda L. Jančorienė.

Daktarė L. Jančorienė teigia, kad po kasdieninių virtualiųjų pasitarimų su kolegomis didžiuojasi savo komanda. Anot jos, kiekvienas medikas savo įžvalgomis ir sunkiu darbu prisideda prie bendro tikso – išgydyti kuo daugiau pacientų.

Buvo didelis sąmyšis, kaip elgtis, ką daryti, kam ruoštis.

„Man visada smalsu ir žingeidu, tik kartais vien dėl nuovargio jau būna sunku dar kažką surasti, perskaityti, – sako gydytoja. – O kai susijungia ir kiti žmonės, kurie taip pat domisi, skaito ir dalinasi informacija, tai tas labai padeda.“

Darbo valandų neskaičiavo

Pasak gydytojos L. Jančorienės, šiuo metu Santaros infekcinių ligų centre medikams dirbti lengviau, negu prieš kelias savaites, kai pandemija Lietuvoje įsismarkavo. Visą skyrių anuomet reikėjo reorganizuoti ir paruošti pacientų antplūdžiui, todėl didelė atsakomybė krito ant L. Jančorienės pečių.

„Žmonės plūdo į vienintelę vietą Vilniuje, kur buvo galima atlikti tyrimus. Teko iškelti visus ligonius, kurie buvo gydomi dėl kitų infekcinių ligų, kurios buvo įprastos, – prisimena medikė. – Tuo metu dar ir gripo protrūkis buvo – gana daug pacientų sirgo vidutinio sunkumo ir sunkiu gripu. Taip pat netrūko pacientų su plaučių uždegimu, kitomis komplikacijomis. Buvo didelis sąmyšis, kaip elgtis, ką daryti, kam ruoštis.“

Nebuvo taip, kad pasižiūri į laikrodį, tavo darbo valandos baigėsi ir eini sau namo.

Pašnekovė tikina, kad darbo buvo tiek daug, kad medikai neturėjo laiko jausti nei baimės, nei streso. O po keliolikos valandų trukusių pamainų suimdavo didelis nuovargis. „Nebuvo taip, kad pasižiūri į laikrodį, tavo darbo valandos baigėsi ir eini sau namo. Labai gražiai viena jauna rezidentė pasakė: profesore, ar jums dabar neatrodo, kad dabar yra toks laikas, kada mes turime neskaičiuoti savo darbo valandų. Buvo žmonių, kurie seniai pasibaigus darbo grafikui vis tiek dirbdavo, padėdavo kitiems, nes tiesiog neįmanoma buvo išeiti“, – nelengvą mediko paveikslą piešia L. Jančorienė.

Labiausiai pasimetė jauni specialistai

Nors darbo vis dar daug, gydytoja L. Jančorienė teigia, kad jos vadovaujamas infekcinių ligų skyrius per pastarąsias savaites gerokai patobulėjo. Medikė jau trisdešimt metų dirba infekcinių ligų srityje, todėl į pandemiją žvelgia profesionaliai.

Labiau sutrikę buvo kitų specialybių gydytojai, kurie su tomis problemomis kasdieniniame darbe nesusidūrė, kurie net niekada nebuvo apsirengę viso apsaugos priemonių komplekto.

„Prieš metus buvo tymų protrūkis. Žinome, kad tymai yra nepaprastai laki infekcija, plinta pastato viduje. Jei esi tame pastate, gali užsikrėsti. Vaikystėje esu persirgusi tymais, tai baimės tuomet visai nejutau, – pasakoja gydytoja. – Kasmet būna ir gripo protrūkiai. Prieš 10 metų buvo gripo pandemija, matėme kaip tai atrodo. Mes tą suprantame. Labiau sutrikę buvo kitų specialybių gydytojai, kurie su tomis problemomis kasdieniniame darbe nesusidūrė, kurie net niekada nebuvo apsirengę viso apsaugos priemonių komplekto. Kaip žinome, vėliau dar svarbiau jį teisingai nusirengti.“

Gydytoja L. Jančorienė buvo viena pirmųjų nepriklausomos Lietuvos rezidenčių. Tačiau studijuojant mediciną infekcinių ligų sritis nebuvo jos pirmasis pasirinkimas. „Kuomet baigiau mediciną, buvo pirmieji metai, kuomet atsirado rezidentūra. Tai buvo dar visai nesuprantamas, naujas reiškinys, tačiau nusprendžiau, kad man reikia į ją stoti, – pasakoja medikė. – Buvome pirmieji septyni rezidentai Lietuvoje.“

Moteris sako pabaigusi žarnyno ir virškinamojo trakto studijų programą, tačiau vėliau pradėjo dirbti su virusiniais hepatitais. „Tuomet buvo daug jais sergančiųjų, pats sergamumo pakilimas. Aš ir disertaciją savo rengiau ir gyniausi apie virusinių hepatitų gydymą. Tokiu būdu atsidūriau infekcinių ligų srityje“, – sako Santaros klinikose dirbanti gydytoja.

Tapo virtualia močiute

Laisvalaikį daktarė L. Jančorienė įprastai leidžia su draugais ir šeima. Jai patinka aktyvus poilsis – pasivažinėjimas dviračiu ir kelionės. Tačiau suprantama, kad per pandemiją laisvalaikio įpročiai pasikeitė.

„Dirbu (koronaviruso – LRT.lt) židinyje, tad nuo pandemijos pradžios nebuvau susitikusi nei su vaikais, anūkais, nei su vyro tėvais. Turim brangiausius žmones apsaugoti. Tokia yra karantino kaina, – pripažįsta moteris. – Tas pats atsitiko ir su draugais – visi esame izoliuoti. Pradėjome daryti savaitgalio vakaro konferencijas – bent jau ekrane, nuotoliniu būdu, susitinkame ir pasikalbame.“

Vyresnysis anūkas labai veržiasi aplankyti senelius, tačiau jau keli mėnesiai to padaryti negalime. Tie keli mėnesiai...brangi kaina.

Gydytoja juokauja, kad per karantiną ji tapo virtualia močiute. Tačiau net ištisos valandos, praleistos kalbant telefonu, neatstoja realių susitikimų, pokalbių ir apsikabinimų. Su anūkėliais galiu pasimatyti tik ekrane, tikina L. Jančorienė. „Labai gaila, kad negaliu jų apkabinti, panešioti, pažaisti su jais. Vyresnysis anūkas labai veržiasi aplankyti senelius, tačiau jau keli mėnesiai to padaryti negalime. Tie keli mėnesiai...brangi kaina“, – sako Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė prof. L. Jančorienė

Daktarė L. Jančorienė yra viena iš daugelio medikų, dirbančių kovos su COVID-19 priešakinėse linijose. Jie kasdien rizikuoja savo sveikata ir neskaičiuodami valandų dirba tam, kad visi būtume sveiki. Padėkime medikams saugodami save ir vieni kitus.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt