Lietuvoje

2015.10.27 10:12

Prezidentė dėl generalinio prokuroro tarsis su Seimo valdyba

ELTA 2015.10.27 10:12

Parlamentui jau du kartus atmetus teiktą generalinio prokuroro kandidatūrą, Prezidentė Dalia Grybauskaitė linkusi dialogui ir šį klausimą kitą savaitę aptars su Seimo valdyba. Apie tai antradienį interviu „Žinių radijui“ sakė Prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė.  

Pasak šalies vadovės atstovo, Prezidentei teikti generalinio prokuroro kandidatūrą įpareigoja Konstitucija, kokios priemonės padėtų užtikrinti stabilų ir kokybišką prokuratūros darbą bei koks generalinis prokuroras įgyvendintų būtinus pokyčius, D. Grybauskaitė praėjusią savaitę aptarė ir su teisės ekspertais.

„Prezidentė tikrai nepalieka tokios situacijos, kokia jinai yra dabar susidariusi, ir nėra taip, kad neieškotų išeičių. (...) Tai tas dialogas yra prasidėjęs, noriu pasakyti, kad tas dialogas neapsiribos tiktai tokio pobūdžio susitikimais. Tikrai ir kitą savaitę laukia susitikimai, jau daugiau politinio lygmens – Prezidentė planuoja susitikti su Seimo valdyba dar kartą, planuojama kalbėtis vėl su frakcijomis atskirai – palaikyti tą dialogą, kad iš tiesų mes nepaliktume tos situacijos, kokia yra susidariusi, dėl įvairių politinių priežasčių ir aspektų negali kentėti prokuratūros sistema“, – kalbėjo M. Lingė.

M. Lingė pabrėžė, kad Prezidentė vadovaujasi jau 12 metų egzistuojančia ir nusistovėjusia stabilia generalinio prokuroro skyrimo tvarka, kuri įtvirtinta pagrindiniame šalies įstatyme, ir priminė, kad pirmojoje šalies nepriklausomybės pusėje tris kartus keitėsi šio pareigūno skyrimo tvarka. Dabartinę Generalinės prokuratūros vadovo skyrimo tvarką Prezidentės patarėjas vidaus politikos klausimais pavadino stabilesne, o bandymus pasinaudojus prokuroro kadencijos pabaigos pretekstu pateikti antikonstitucinius siūlymus – kenksmingais sistemai.

D. Grybauskaitės patarėjas, klausiamas, dėl kokių priežasčių stringa generalinio prokuroro skyrimas, įvardino viešai deklaruojamą paramą kandidatūrai, tačiau balsuojant slaptai – nepritarimą, ir siūlė šį klausimą adresuoti parlamentarams.

„Viešai tribūnose frakcijų vardu matėme kalbėjimus – kas pasakė laisvai balsuosiąs, kas palaikysiąs, ir tų palaikančių būtų tarsi ir užtekę (...) Turbūt jau čia reiktų klausti atskirų Seimo frakcijų, atskirų politikų, nes būtent toje fazėje užstrigo sprendimas“, – sakė M. Lingė.

Eltos žiniomis, D. Grybauskaitės susitikimas su Seimo valdyba Prezidentūroje įvyks po savaitės, lapkričio 3 d.

ELTA primena, kad šių metų rugsėjo 29 d. Seimas nepritarė Prezidentės D. Grybauskaitės pasiūlytai Editos Dambrauskienės kandidatūrai į generalines prokurores. Tai buvo jau antras nesėkmingas bandymas gauti Seimo pritarimą generalinio prokuroro kandidatūrai.

Seimas vasaros pradžioje nepritarė Prezidentės siūlymui Generalinės prokuratūros vadovu skirti Kauno apygardos teismo pirmininką Nerijų Meilutį.

Šių metų birželį baigėsi prokuroro Dariaus Valio įgaliojimai. Šiuo metu generalinio prokuroro pareigas laikinai eina Darius Raulušaitis.

Seime pasigirdo siūlymai keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką. Partijos Tvarka ir teisingumas prezidiumas buvo pasiūlęs rekomenduoti Respublikos Prezidentei teikti parlamentui teisininko, dabartinio Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko kandidatūrą į šalies generalinius prokurorus.

Be to, pasigirdo ir kitas siūlymas – dauguma Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narių bei valdančiųjų socialdemokratų ir „tvarkiečių“ frakcijų seniūnai siūlo keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką. Iš prezidento norima atimti teisę parinkti kandidatą į šį postą ir perduoti ją Vyriausybei.

Šiuo metu numatyta, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Respublikos Prezidentas Seimo pritarimu.

Anot ekspertų, mažiausiai 10 su partijomis susijusių skandalų šiuo metu yra teisėsaugos akiratyje ir dėl to jos yra suinteresuotos turėti sau palankų generalinį prokurorą, kad galėtų užgniaužti ikiteisminius tyrimus ir bylas, o siūlomus keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką vadina antikonstituciniais.