Lietuvoje

2015.10.27 10:09

Prezidentės patarėjas: KT sprendimas dėl vienmandačių apygardų yra teisingas

ELTA2015.10.27 10:09

Prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė teigia, kad Konstitucinio Teismo sprendimas dėl vienmandačių apygardų rinkėjų skaičiaus yra teisingas, ir pabrėžia būtinybę apygardas suvienodinti.  

„Konstitucinio Teismo sprendimas yra teisingas, turime suvienodinti vienmandates apygardas (...) Dabartinėje sistemoje 21 apygarda yra per maža, 21 – per didelė ir tik apie 30 apygardų atitinka reikalavimus“, – „Žinių radijui“ sakė M. Lingė.

Pasak Prezidentės patarėjo, daugumoje Europos Sąjungos (ES) valstybių vyrauja proporcinės rinkimų sistemos, mišrią rinkimų sistemą, panašią į Lietuvos, turi tik keturios valstybės.

Anot M. Lingės, svarbu rasti tokią sistemą, kuri didintų gyventojų pasitikėjimą Seimu.

Eurobarometro duomenimis, Lietuvoje parlamentu pasitiki maždaug 16 proc. gyventojų, kai Skandinavijoje – ne mažiau kaip 60 proc.

„Vis dėlto reikia suprasti, kad rinkimų sistema tėra viena politinės sistemos detalė, net pasirinkę idealią, jei tai būtų įmanoma, iš karto Seimo reitingų nepadidinsime. Tai – politinės kultūros dalykai“, – sakė M. Lingė.

ELTA primena, kad pirmadienį Prezidentė teigė esanti atvira diskusijoms dėl Seimo rinkimų reformos, tačiau pabrėžė, kad bet kuri naujai siūloma sistema neturėtų mažinti demokratijos kokybės Lietuvoje.

Praėjusį antradienį Konstitucinis Teismas pripažino, kad Seimo rinkimų įstatymo nuostata, jog „rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,8 iki 1,2 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus“ tiek, kiek pagal ją leidžiamas iki 20 proc. rinkėjų vienmandatėje rinkimų apygardoje skaičiaus nuokrypis nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus, prieštarauja Konstitucijos 55 straipsnio 1 daliai.

Valdantieji socialdemokratai, užuot keitus apygardų ribas, siūlo pakeisti visą Seimo rinkimų sistemą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.