Lietuvoje

2020.05.11 08:01

Epidemiologė: jei daugės koronaviruso atvejų, karantinas vėl galėtų būti griežtinamas

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.05.11 08:01

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro gydytojos epidemiologės Daivos Razmuvienės, penktadienį ir šeštadienį užfiksuoti 43 nauji COVID-19 atvejai rodo visuomenės atsipalaidavimą ir jei sergančiųjų skaičius augs, ji neatmeta galimybės, kad vėl galėtų būti griežtinamos jau atlaisvintos karantino sąlygos.

„Jei sergančiųjų skaičiai ir toliau augs, dabar yra dviejų dienų skaičiai, matysime, seksime situaciją toliau ir jei tai bus didėjimo linkme, vėl pradėsime tą virusą tarpusavyje dalintis, tai manau tos priemonės, kurios buvo lengvintos, jos gali sugrįžti į pradinę stadiją, bet tai yra mano nuomonė“, – LRT RADIJUI sako epidemiologė.

Ji pastebi, kad savaitgalį paskelbti užsikrėtimo skaičiai nestebina, tačiau ir nedžiugina. Jos teigimu, matant žmonių judėjimą miestuose, jie neužtikrina svarbiausių apsaugos sąlygų ir dėl to leidžia virusui plisti.

„Šie dviejų dienų skaičiai nestebina, bet ir nedžiugina, nes tokios prognozės, kad virusas nedingo iš mūsų tarpo, kad židiniai bus registruojami, mes apie tai kalbėjome, bet visa tai priklausė, ir dabar priklauso ,nuo mūsų elgesio. Aišku, medikai deda visas pastangas suteikdami susirgusiems asmenims pagalbą, bet kartais tas mūsų visuomenės atsipalaidavimas nerodo tam tikros pagarbos ir medikams, jeigu savaitgalį ir prekybos centrai, ir kavinės, ir didesnės turgavietės buvo labai gausiai lankomos, tai, aišku, tos apsaugos priemonės, kurias privaloma išlaikyti, visais atvejais buvo neišlaikomos, o virusas, kaip aš visada sakau, laukia galimybės išplisti“, – teigia D. Razmuvienė.

Kalbėdama apie koronaviruso židiniu gydymo įstaigose, epidemiologė išskiria, kad virusas paplinta dažniausiai dėl to, jog taip pat nesilaikoma nurodytų saugumo taisyklių, o tokie židiniai yra labai pavojingi dėl juose gydomų asmenų.

„Yra židiniai, ir jie nustatomi gydymo įtaigose, nepriklausomai nuo profilio. Tai ta vieta, kur ar gydomi, ar globojami asmenys, turintys aukštą riziką – tiek pagal amžių, tiek pagal gretutines ligas ir, aišku, paveikus šiam virusui, jiems yra ypač aukšta rizika. Medikai, kalbant apie globos namus, jie lanko šeimas, namus, kitus pacientus ir įnešti virusą, pasirodo, yra labai nesudėtinga, jei nebus laikomasi asmens saugos taisyklių ir infekcijos kontrolės reikalavimų, kaip šiuo atveju ir įvyko Antavilių pensionate. Tai protrūkis, kurio skaičiai kiekvieną dieną didėja. Šiai valandai mes turime jau virš 30 susirgusių asmenų – tiek globotinių, tiek darbuotojų, tačiau didesnė dalis yra globotiniai. Čia yra nustatyta virš 100 kontaktinių asmenų, nuo jų ištyrimo priklausys tie skaičiai. Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje daugiau nei 20 užsikrėtusiųjų ir virš 50 kontaktinių asmenų“, – tikina ji.

D. Razmuvienė sako, kad apie savaitgalį nustatytus pavienius atvejus kol kas neturima daug informacijos, jos bus daugiau pirmadienį ar antradienį.

„Buvo šeiminis protrūkis ir dėl kitų atvejų buvo aiškinamasi, nes reikia atlikti epidemiologinį tyrimą, reikia apklausti asmenis. Kaip žinome, buvo savaitgalis, ne visi buvo pasiekiami, todėl šiandien ar rytoj tas rezultatas bus išaiškintas – kokie tie asmenys, kaip jie vienas su kitu susiję, kodėl tie skaičiai taip išaugo, bet sugrįžtant prie mūsų elgesio viešose ir uždarose vietose, tikrai tas viruso plitimo sąlygas mes ir sudarėme“, – LRT RADIJUI teigia epidemiologė.

Nuo pirmadienio dar labiau švelninamos karantino sąlygos – Lietuva ir Lenkija atveria valstybių sienas vykstantiesiems darbo, verslo, studijų reikalais. Taip pat leidžiama rengti užsienio kalbos lygio mokėjimo egzaminus stojantiems į užsienio universitetus, ribojant žmonių skaičių ir užtikrinant socialinę distanciją. D. Razmuvienė pastebi, kad net lengvinant karantino sąlygas, reikia neužmiršti asmens apsaugos priemonių bei įvertinti situaciją savo šeimoje, ar čia nėra padidintos rizikos grupei priklausančių asmenų.

„Vienintelė viruso užkardymo priemonė – tai asmens apsaugos naudojimas, atstumo laikymasis ir asmenų, kurie priklauso rizikos grupėms, nesilankymas tokiose vietose, kur nėra būtinybės lankytis. (...) Reikia įvertinti riziką šeimoje – ar yra vaikų, kurie turi lėtinių ligų, ar yra vyresnio amžiaus asmenų, ar tie patys asmenys, tėvai, jaunesnio amžiaus, gali vaikus nevesti į ugdymo įstaigas, gal jie dirba nuotoliniu būdu (...). Jei nėra kitos galimybės, tada vaiką leisti į atsidarančias ugdymo įstaigas“, – sako ji.

Epidemiologė ragina ugdymo įstaigas įvertinti savo galimybes -ar jos gali užtikrinti saugų ugdymo procesą, ar nėra darbuotojų, kurie priklauso rizikos grupei. Ji taip pat perspėja, kad nereikia galvoti, kad antroji viruso bangas bus šaltuoju laikotarpiu, nes kol kas niekas negali pasakyti, kada bus antroji banga ir ar ji iš viso bus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.