Lietuvoje

2020.05.08 15:12

Prokuratūra atmetė Danėliaus prašymą pradėti tyrimą dėl STT pareigūno piktnaudžiavimo tarnyba

atnaujinta 15.59
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.05.08 15:12

Generalinė prokuratūra nutarė nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūno piktnaudžiavimo tarnyba, prekyba poveikiu ir neteisėtu poveikiu teisėjui. Tokį prašymą prokuratūrai buvo pateikęs advokatas Giedrius Danėlius, kurio atžvilgiu pradėtas tyrimas dėl galimo neteisėto poveikio STT pareigūnui.

Tai, kad Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo STT pareigūno piktnaudžiavimo tarnyba, prekyba poveikiu ir neteisėtų poveikiu teisėjui, LRT.lt penktadienį patvirtino advokatas G. Danėlius.

„Gavau prokuratūros pranešimą apie atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą“, – teigė G. Danėlius.

Tai patvirtino ir Generalinės prokuratūra. Jos pranešime teigiama, kad advokato G. Danėliaus ir jo ginamo verslininko Antao Petrošiaus pareiškimuose nėra jokių duomenų apie STT pareigūno Renato Martišiaus galimą prekybą poveikiu, trukdymą teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai ar piktnaudžiavimą.

Prokuratūra pranešė, kad prašymo pradėti ikiteisminį tyrimą nagrinėjimo metu buvo apklausti liudytojai, taip pat iš institucijų ir asmenų gauti pareiškimų patikslinimai ir sprendimo priėmimui reikiami dokumentai.

„Patikrinus ir patikslinus pareiškimuose nurodytas aplinkybes konstatuota, kad pareiškimuose minimas STT pareigūnas arba nepadarė jam priskiriamų veiksmų, arba vykdydamas savo tarnybines pareigas veikė teisėtai, arba jo, kaip privataus asmens, veiksmuose nėra jokios nusikalstamos veikos požymių“, – teigiama Generalinės prokuratūros pranešime.

Pranešime taip pat pažymima, jog nutarime prokuroras padarė išvadą, jog STT pareigūnas kriminalinės žvalgybos tyrime, prašydamas informacijos iš Latvijos korupcijos prevencijos ir kovos su korupcija biuro, nepiktnaudžiavo ir veikė teisėtai, o pareiškimuose nurodyti duomenys, jog taip jis padarė nusikalstamą veiką, yra akivaizdžiai neteisingi.

Anot prokurorų, nepasitvirtino i pareiškimuose nurodyti teiginiai, jog STT pareigūnas trukdė teisėjams atlikti su baudžiamosios bylos tyrimu ir nagrinėjimu susijusias pareigas.

Generalinė prokuratūra taip pat skelbė nustačiusi, kad STT pareigūną R. Martišių ir socialinės apsaugos ir darbo viceministrę sieja asmeniniai draugiški santykiai bei bendraudamas su ja pareigūnas veikė kaip privatus asmuo.

„Pareiškime nurodyto bendravimo metu turtinės ar kitokios asmeninės naudos STT pareigūnas nesiekė, valstybės tarnautojos neteisėtų sprendimų priimti neprašė, jokio atlygio jai nesiūlė. Prokuroras taip pat konstatavo, jog pareiškimuose nurodyto bendravimo metu STT pareigūno šiai valstybės tarnautojai pateiktas prašymas suteikti viešo pobūdžio informaciją neturi jokios nusikalstamos veikos požymių“, – teigiama prokuratūros pranešime.

G. Danėlius, vertindamas prokuratūros sprendimą nepradėti ikiteisminio tyrimo po jo prašymo, neslėpė nuostabos. Advokatas kėlė klausimą, kodėl jo atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas, jei, anot G. Danėliaus, Generalinė prokuratūra jo pateiktuose duomenyse, kuriuos jis gavo iš STT pareigūno, nieko neteisėto neįžvelgė.

„Toks sprendimas leidžia klausti to paties klausimo – kam reikėjo inicijuoti ikiteisminį tyrimą prieš mane, jei jokios blogos informacijos neturėjau? Jei aš turėjau tik tokią informaciją, tai kodėl man reikėjo uždaryti į areštinę?“, – LRT.lt kalbėjo G. Danėlius.

Įtarimai pareikšti trims advokatams ir verslininkui

Generalinė prokuratūra balandį pranešė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio STT direktoriui Žydrūnui Bartkui ir vienai STT tyrėjai, atliekančiai ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje. Informuota, kad tyrimo metu buvo sulaikyti trys advokatai ir verslininkas. Kaip vėliau paaiškėjo, vienas iš sulaikytųjų buvo advokatas, buvęs prokuroras G. Danėlius.

BNS žiniomis, be G. Danėliaus, ikiteisminiame tyrime buvo sulaikyti advokatai Valdas Rakauskas, Dainius Baronas ir Nacionalinio kraujo centro byloje figūruojančios bendrovės „Solis Tribus“ akcininkas, verslininkas A. Petrošius.

Kaip skelbė prokuratūra, pas įtariamuosius rasta surinkta asmeninė ir tarnybinė informacija apie STT pareigūną. Teisėsauga įtaria, kad pasinaudojus šiais duomenimis galėjo būti siekiama, kad aukštas pareigas užimantys STT pareigūnai priimtų verslininkui palankius sprendimus Nacionalinio kraujo centro byloje.

Tikino susirašinėjimą gavęs iš paties STT pareigūno

Advokatas G. Danėlius, sulaukęs įtarimų dėl neteisėto informacijos apie privatų gyvenimą rinkimo, tikino, kad duomenis jis gavo teisėtu būdu – duomenis esą jam atsiuntė pats STT pareigūnas Renatas Martišius.

G. Danėlius, kuris yra verslininko A. Petrošiaus advokatas Nacionalinio kraujo centro byloje, tikino, kad iš STT pareigūno atsiųstos informacijos susidarė įspūdis, kad jo ginamasis tapo pagrindiniu minėtos bylos taikiniu, nors esą prieš pradedant tyrimų duomenų apie galimai nusikalstamas veikas nebuvo.

Advokatas G. Danėlius balandžio pabaigoje surengtoje spaudos konferencijoje pasakojo, kad iš STT pareigūno gautame susirašinėjime jis rado duomenų, jog pareigūnai galėjo susirašinėti su asmeniu, kuris yra jo ginamojo, tai yra A. Petrošiaus, verslo konkurentas iš Latvijos.

„Kilo pagrįstų įtarimų, manymų, kad galbūt šiuo ikiteisminiu tyrimu, kriminaline žvalgyba yra manipuliuojama tam, kad perskirstyti rinką ir tą rinką suteikti kitam asmeniui, tai yra Latvijos piliečiui“, – pažymėjo G. Danėlius.

Teisininkas taip pat pasakojo, kad jo turima informacija rodo, kad STT pareigūnas ikiteisminio tyrimo Nacionalinio kraujo centro byloje prieš teismo, kuris sprendė dėl bylos veikėjų suėmimo, posėdžius užeidavo į teisėjo kabinetą – tokiu būdu esą galėjo daryti neteisėtą poveikį teisėjui.

G. Danėlius tąkart tikino, kad šia informacija pasidalino su STT tyrėja, atliekančia ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje, tikėdamasis, kad tyrimas bus atliktas „visapusiškai ir išsamiai“. G. Danėlius tvirtino tikėjęsis, jog tyrėja supras, kad tyrimu galimai manipuliuojama.

Populiariausi

Saulius Skvernelis

Lietuvoje

2020.10.19 13:17

Po COVID-19 protrūkių Skvernelis siunčia žinią žmonėms: atėjo laikas padaryti pauzę visuomeniniame gyvenime visos savivaldybės pagal sergamumą bus suskirstytos į zonas; medikai gaus priedus

7
Valdemaras Tomaševskis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjunos rinkimų štabas

Lietuvoje

2020.10.19 12:44

Prokuratūra dėl Valinsko žodžių apie Tomaševskį pradėjo ikiteisminį tyrimą Tomaševskis: žodžius įvertins teismas; atnaujinta 17.57

5
COVID-19 testavimas

Lietuvoje

2020.10.19 14:58

Razmuvienė pranešė – COVID-19 nusinešė dar tris gyvybes Veryga: neatmestina, kad Vyriausybė ims riboti konkrečias sritis; atnaujinta 16.16