Naujienų srautas

Lietuvoje2020.05.07 15:20

Po 200 eurų paramos gaus ir kai kurie Seimo nariai: vieni siūlo aukoti, kiti žada išdalinti

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.05.07 15:20

„Mes neturime gauti tos išmokos“, – portalui LRT.lt sakė Seimo narys Kęstutis Glaveckas. Vyriausybė nutarė, kad visi pensininkai turėtų gauti vienkartines 200 eurų išmokas. Tačiau pensinio amžiaus sulaukę politikai, panašu, nemano, kad turėtų gauti tokias išmokas. Tuo metu Seimo pirmininkas parlamentarams siūlo gautus pinigus paaukoti.

Ministrų kabinetas priėmė sprendimą, kad, kovojant su karantino sukeltomis pasekmėmis, vienkartines 200 eurų išmokas turėtų gauti visi senatvės pensijas gaunantys piliečiai. Portalas LRT.lt suskaičiavo, kad šiuo metu Seime yra 29 pensinio amžiaus sulaukę politikai. Jiems, iš viso, būtų išmokėta apie 5800 eurų. Vienkartinę 200 eurų išmoką ketinama išmokėti rugpjūtį. Iki tol į pensininkų gretas įkops dar keli parlamentarai.

Portalas LRT.lt susisiekė ir su Seimo vicepirmininke Irena Šiauliene. Jai taip pat priklausytų vienkartinė 200 eurų išmoka. Tiesa, ji tikino, kad Seimas nuspręs išmokas skirti pagal pajamas.

„Nebus šito, bus pagal pajamų lygį. Tikrai nepretenduojame. Kai buvo pasiūlymas, iš karto sakėme, kad reikia atsižvelgti, negali būti lygiai čia. Negali Vyriausybė savo ruožtu taip, tai yra biudžetiniai pinigai ir turi tvirtinti Seimas“, – komentavo I. Šiaulienė.

Visgi nutarta buvo kitaip. Seimas pritarė Vyriausybės siūlymams, o už tai balsavo net ir dauguma opozicijos atstovų. Prieš pasisakė trys liberalų frakcijos nariai, tuo metu vienas susilaikė, du konservatoriai buvo prieš, o trys susilaikė. Po vieną socialdemokratą buvo prieš ir susilaikė, nepritarė ir trys Mišrios Seimo narių grupės politikai.

Premjeras Saulius Skvernelis žurnalistams sakė, kad sprendimai yra tokie, kokie yra, ir juos reikia priimti, o jei vėliau bus poreikis, bus galima svarstyti apie kitus sprendimus.

„Tai liečia visas socialiai remtinas grupes. To reikia dėl to, kad jie patyrė papildomus sunkumus, kurie jų biudžete nenumatyti. Nei vienam senjorui, turbūt, įprastomis sąlygomis nereikėtų nei kaukių, nei dezinfekcinio skysčio“, – komentavo S. Skvernelis.

Kitu atveju, žmonės visada gali paaukoti šią sumą, tarkime, vaikų dienos centrams, nevyriausybinėms organizacijoms, kurios rūpinasi ir vaikais, ir seneliais ar neįgaliaisiais.

Galima ir paaukoti

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, paklaustas apie Seimo narius, kurie yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir todėl gautų 200 eurų išmoką, sakė, kad atsisakyti išmokos, greičiausiai, bus sudėtinga. Parlamento vadovas teigė, kad politikai galėtų pasirinkti gautą išmoką paaukoti.

„Skatinčiau, kad visi gaudami daugiau, galėtų ir dalintis daugiau. Manau, kad per tai, kad jie turi galimybę lengviausiai aukoti, o atsisakyti yra sudėtinga, mes turėtume keisti įstatymus. <...> O aukojimas yra kelias, kai gali pasidalinti ir nebūtina labai garsiai viešinti, kur, kam ir kiek padovanojai“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Pats Seimo pirmininkas dar nėra sulaukęs pensinio amžiaus – liepos 26-ąją jam sueis 62-eji.

Kaip portalą LRT.lt informavo socialinės apsaugos ir darbo ministro atstovė Eglė Samoškaitė, atsisakyti vienkartinės išmokos galima, tačiau tai reikėtų padaryti iki liepos mėnesio pabaigos.

„Kitu atveju, žmonės visada gali paaukoti šią sumą, tarkime, vaikų dienos centrams, nevyriausybinėms organizacijoms, kurios rūpinasi ir vaikais, ir seneliais ar neįgaliaisiais. Toks sprendimas būtų labai gerbtinas, nes toks metas ir nevyriausybininkams yra labai sunkus“, – komentavo ministro atstovė.

Siūlė žiūrėti į pajamas

Pensinio amžiaus yra sulaukęs ir socialdemokratas Algirdas Sysas. Visgi ji tikino, kad nėra protinga vienkartinę išmoką mokėti visiems pensininkams ir siūlė atsižvelgti į jų gaunamas pajamas: „Tai nėra prasminga, todėl registravau pataisas, kurioms, gaila, kad komitetas nepritarė, <...> kad būtų žiūrima į pajamas žmonių, jeigu laikomės tų principų, kuriuos pradžioje tiek ministras Linas Kukuraitis, tiek premjeras Saulius Skvernelis, kad tai yra pinigai kelti ekonomikai, skatinti vartojimui.“

Todėl ir siūlėme įvesti tam tikrą ribą <...>, šitie pinigai atitektų žmonėms, kurių pajamos mažos ir tikrai jas iš karto suvartotų

Anot politiko, tie žmonės, kurie turi didesnes pajamas, suvartos tiek pat, kiek ir iki šiol, net ir gavę 200 eurų išmoką. A. Sysas sakė, kad visiems mokami 200 eurų nepadidins vartojimo ir ekonomikai nepasitarnaus. Jo manymu, tie pinigai tiesiog atguls stalčiuose ar banko sąskaitose ir nepasitarnaus vartojimo skatinimui.

„Todėl ir siūlėme įvesti tam tikrą ribą <...>, šitie pinigai atitektų žmonėms, kurių pajamos mažos ir tikrai jas iš karto suvartotų, paremtų smulkųjį ir vidutinį verslą, tie pinigai patektų į mokesčius, įmokas ir tikrai tai pasitarnautų“, – sakė A. Sysas.

Parlamentaro paklausus apie V. Pranckiečio idėją aukoti gautas lėšas, A. Sysas sakė: „Kiekvienas iš mūsų aukoja, vieni tą daro labai afišuodamiesi, kiti daro tyliai. Manau, kad nereikia priiminėti įstatymą, kad pinigai pirma ateitų pas Algirdą Sysą, o po to Algirdas Sysas, kaip geradaris, kam nors paaukotų. Galima iš karto, tiesiogiai skirti tiems, kam tie pinigai reikalingi.“

Savo siūlymą dėl išmokų buvo įregistravęs ir liberalas K. Glaveckas. Jis kartu su kitais Seimo nariais siūlė padidinti išmokos dydį iki 300 eurų. Jų siūlymu, išmoka būtų mokama žmonėms, kurių praėjusių 3 mėnesių, iki vienkartinės išmokos paskyrimo, pajamos per mėnesį neviršijo 600 eurų. Ji būtų mokama dalimis, 150 eurų – liepą ir 150 eurų – rugpjūtį. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas tam nepritarė.

„Seimas apskritai yra pasimetęs ir kaip raitelis be galvos, nežino į kurią pusę, bet kur daugiau šieno šokinėja“, – sakė K. Glaveckas. Jis kalbėjo, kad subsidija gali būti, tačiau turi būti atsižvelgiama į realią situaciją. Anot politiko, dalis pensininkų daugiau 600 eurų pensiją, o dar kita dalis jų dirba ir gauna su pensija nesusijusias pajamas.

Todėl jis ir kiti politikai siūlė, kad pensijas ir kitos rūšies pajamas, siekiančias iki 600 eurų, gaunantieji gautų paramą, o tie kurių pajamos viršija 600 eurų į subsidiją nepretenduotų.

Jokių kalbų. Tokie, kaip aš, neturi jos gauti.

„Jeigu krizė kartosis, manau, kad to gali neužtekti ir tai gali nesuveikti, bet duok Dieve, kad ji baigsis ir mes iš to karantino išeisime. Tada ši priemonė tiems neturtingiems žmonėms tikrai turėtų padėti“, – sakė K. Glaveckas.

Pagal Vyriausybės nutarimą, K. Glaveckas taip pat turėtų gauti 200 eurų vienkartinę išmoką. Visgi politikas kategoriškai pabrėžė, kad tokia išmoka jam nepriklauso: „Jokių kalbų. Tokie, kaip aš, neturi jos gauti. Aš dirbu, daug uždirbu, kodėl aš turėčiau ją gauti? Ir tokių yra daug – 27 tūkst.“

Politikas juokavo, kad jei visgi gaus vienkartinę išmoką, nupirks tris statines alaus ir juo pavaišins eilinius žmones. Tai jis pakartojo ir Seimo salėje: „Aš pažadu, kad tuos 200 eurų skirsiu alui pirkti ir žmonėms išdalinti, kuriuos tik sutiksiu. Nežiūrint to, kad pažeisiu etiką. Tikrai jų nepanaudosiu ir dar pridėsiu savų, kad žmonėms būtų geriau, negu ta baimė, kuri juos sukaustė.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Pamoka
LRT ieško sprendimų 10