Lietuvoje

2020.05.07 12:27

Gaižauskas: opozicija buvo sumalta į miltus, chaosas komitete pasibaigs

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.05.07 12:27

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas tvirtina esantis patenkintas Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) sprendimu nepradėti tyrimų dėl jo elgesio. „Valstietis“ tiki, kad NSGK, jei Seimas nutars padidinti komiteto narių skaičių, prie jo prijungiant dar vieną valdančiųjų atstovą, darbas taps sklandžiu.

EPK trečiadienį nutarė nepradėti tyrimo dėl D. Gaižausko veiksmų, kuris nenusišalino nuo opozicijos inicijuoto balsavimo dėl nepasitikėjimo juo, kaip NSGK pirmininku.

Praėjusią savaitę opozicijos atstovai NSGK inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo pareiškimo dabartiniu komiteto vadovu D. Gaižauskas. NSGK vadovas nenusišalino nuo balsavimo šiuo klausimu, nors jį tai padaryti ragino opozicijos atstovai. Balsams dėl nepasitikėjimo pasiskirsčius po lygiai, paties pirmininko balsavo tapo lemiamu – nutarta, kad D. Gaižauskas galės toliau vadovauti NSGK. Dėl šio D. Gaižausko poelgio į EPK kreipėsi NSGK esantys opozicijos atstovai.

Seimo etikos sargų sprendimą D. Gaižauskas vertina palankiai. NSGK vadovo teigimu, EPK sprendimas nepradėti tyrimo dėl jo veiksmų rodo, kad opozicija klausimą dėl nepasitikėjimo kėlė dirbtinai, esą nepaisydami Seimo statuto.

„Seimo statutas nenumato tokios procedūros, kaip nepasitikėjimo pareiškimas komiteto pirmininku. Seimo statute tik numatytas nepasitikėjimo pareiškimas Seimo pirmininku, Vyriausybe, ministru pirmininku, ministrais ir Seimo skirtų valstybių institucijų vadovais.

Kadangi tokia procedūra nenumatyta, buvo padarytas politinis šou, siekiant parėkauti ir atkreipti dėmesį į save“, – LRT.lt komentavo D. Gaižauskas.

„Etikos komisijos nariai pasakė, kad visą laiką – tą numato ir Seimo statutas – jeigu skiriamas ar atleidžiamas komiteto vadovas, pats vadovas gali dalyvauti balsavime. Tai nėra apkalta. Vakar opozicija buvo su savo melu sumalta į miltus“, – dėstė NSGK vadovas.

EPK trečiadienį taip pat nutarė nepradėti tyrimo ir dėl D. Gaižausko koronaviruso tyrimo bei neva pažeistų saviizoliacijos taisyklių. Opozicija kaltino NSGK vadovą nesilaikius saviizoliacijos, kai koronaviruso infekcija apsikrėtė jo padėjėja, galimai teikus melagingą informaciją, kad atliktų koronaviruso tyrimą.

Pats D. Gaižauskas anksčiau aiškino, kad koronaviruso testas jam buvo atliktas įprasta tvarka, tai yra paskambinus karštosios koronaviruso linijos telefonu ir tyrimą atlikus mobiliame patikros punktą.

„Visi atsakė, kad D. Gaižauskui saviizoliacija net nebuvo būtina. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atsakė, kad saviizoliacijoje buvo numatyta būti septyniems asmenims . [...] D. Gaižausko tame žmonių rate nebuvo“, – EPK sprendimu džiaugėsi NSGK vadovas.

Tiki, kad NSGK darbas bus sklandus

LRT.lt kalbintas D. Gaižauskas teigė, kad jam opozicijos metami kaltinimai susiję su NSGK vykdytu parlamentiniu tyrimu dėl Seimo narės Irinos Rozovos ryšių.

„Kaltinimai mano atžvilgiu buvo laužti iš piršto, politizuoti. Aš visa tai sieju su balandžio mėnesį vykusiu I. Rozovos tyrimu, kai konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas, Vytautas Bakas turėjo būti apklausti dėl galimos manipuliacijos žvalgybine informacija. Opozicijos atstovai atsisakė liudyti, sugriovė tyrimą, tai yra tyrimas nebuvo pabaigtas nustatytu laiku, bet tyrimas vis tiek keliauja į Seimą“, – aiškino NSGK vadovas.

Jis teigė tikintis, kad komitetas darbas taps sklandžiu, jei Seimas nuspręs padidinti NSGK narių skaičių, prie jo pridedant dar vieną valdančiųjų atstovas.

„Tas chaosas vienaip ar kitaip pasibaigs, nes mes, perskaičiavę kvotas, dar vieną komiteto narį gavome ir opozicija negalės dirbtinai griauti kvorumo“, – tvirtino D. Gaižauskas.

Šiuo metu NSGK dirba šeši valdančiųjų atstovai (keturi „valstiečiai“, vienas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas ir vienas „socialdarbietis“), keturi opozicijos atstovai (trys konservatoriai ir vienas liberalas), vienas Mišrios Seimo narių grupės atstovas ir vienas socdemų atstovė.

Valdantieji, perskaičiavę kvotas Seime, siūlo padidinti NSGK narių skaičių iki 13-kos, prie komiteto pridedant dar vieną valdančiųjų atstovą.