Naujienų srautas

Lietuvoje2020.05.07 12:31

Švietimo ministerija turi dar vieną variantą dėl brandos egzaminų – laikyti tik vieną

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.05.07 12:31

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) yra parengusi dar vieną siūlymą, kaip vykdyti brandos egzaminų sesiją šiemet. Šiame siūlyme – galimybė laikyti tik vieną egzaminą. Ir tai galėtų būti nebūtinai lietuvių kalbos egzaminas, kuris, pagal egzistuojančią tvarką, yra privalomas.

„Tai neatsakingas, neapgalvotas ir prieš valstybinę lietuvių kalbą nukreiptas sumanymas“, – sakė šį raštą paviešinęs Seimo narys Gintaras Steponavičius.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius LRT.lt patikino, kad tai kol kas tik vienas iš galimų egzaminų sesijos, kurią reikia koreguoti dėl koronaviruso, variantų. Ministras pabrėžė, kad dėl to ir bus konsultuojamasi su Lietuvos švietimo taryba, mokiniais, mokytojais.

LRT.lt primena, kad šiemet brandos egzaminų sesija dėl karantino ir koronaviruso grėsmės pavėlinta.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija vyks birželio 22 d. – liepos 21 d., pirmasis priėmimo etapas į aukštąsias mokyklas truks iki rugpjūčio 18 d., papildomas priėmimas – iki rugsėjo 4 d.

Pagal dabar galiojančią tvarką, atestatui gauti pakanka išlaikyti du egzaminus, stojant į aukštąją mokyklą keliami aukštesni reikalavimai.

ŠMSM kreipiasi į Lietuvos švietimo tarybą konsultacijos dėl vidurinio išsilavinimo tvarkos šiais mokslo metais pakeitimo.

„Ar pritartumėte nuostatai, kad dėl ekstremalios situacijos vidurinio išsilavinimo įgijimo tvarka šiais mokslo metais būtų supaprastinta?“, – rašoma ministerijos parengtame rašte.

Kreipimesi pateikiami du variantai: galėtų būti laikomas arba vienas bet kurio dalyko egzaminas, arba lietuvių kalbos egzaminas.

„Jeigu šiai nuostatai pritartumėte, tai, siekiant sudaryti paprastesnes vidurinio išsilavinimo įgijimo sąlygas ir galimai sumažinti brandos egzaminų organizavimo krūvį, vykdymo mastą pačių mokinių apsisprendimu, siūlome, kad:

Viduriniam išsilavinimui įgyti pakaktų išlaikyti:

Vieną, bet kurio dalyko brandos egzaminą (valstybinį arba mokyklinį);

Vieną, tik lietuvių kalbos (gimtosios, valstybinės) brandos egzaminą (valstybinį arba mokyklinį).

Gavus suinteresuotų institucijų nuomones būtų keičiamas Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo 5 punktas“, – rašoma rašte.

Ministras patvirtino, kad vienas iš galimų variantų yra ir galimybė laikyti tik vieną egzaminą.

Viską pasvėrę, tikiuosi, iki rytojaus galėtume priimti sprendimus. Bet kol kas anksti apie tai kalbėti. Kol negavome išvados, nenorėčiau išsamiau komentuoti“, – sakė A. Monkevičius.

Jis pabrėžė, kad kur svarbesni kiti dalykai – apsaugoti mokinių, mokytojų, tėvų sveikatą ir gyvybę.

„Yra siūloma keletas variantų. Buvo įvairiausių siūlymų, kad ir išvis egzaminų nereikia, kad pakanka metinių pažymių“, – sakė ministras.

G. Steponavičius kritikavo šį ministerijos siūlymą.

„Siūloma sumenkinti vidurinio išsilavinimo svarbą sudarant galimybes praktiškai be jokių nacionalinio lygmens patikrinimų jaunuoliams baigti mokyklas.

Mano supratimu dangstymasis ekstremalia padėtimi ir karantinu yra nerimtas figos lapas. Artėja karantino pabaiga, netrukus bus sudarytos sąlygos visiems rengtis valstybiniams ar mokykliniams egzaminams. Tad tie sumanymai yra prieš pačių jaunų žmonių interesus, nes taip bus sunkiau vėliau sugalvojus stoti į aukštąsias mokyklas“, – kalbėjo G. Steponavičius.

Anot jo, nusprendus pavėlinti egzaminų sesiją nebereikia blaškytis ir visą dėmesį pravartu sutelkti į pagalbą abiturientams, tarkim, individualias konsultacijas, ir saugią egzaminų laikymo aplinką.

„Pastarąsias savaites bus skiriama daug dėmesio lietuvių kalbos įskaitai, kuri neturi jokio svorio. Ten, kur galima žengti žingsnius galint palengvinti padėtį abiturientams, nebuvo žengta, o dėl egzaminų einama neatsakingiausiu keliu.

Lietuvių kalbos egzaminas turėtų išlikti ir neturėtų būti keičiamas“, – pabrėžė Seimo narys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi