Lietuvoje

2020.05.06 17:29

Seimo etikos sargai nesiims Gaižausko – už save balsavęs „valstietis“ tyrimo nenusipelnė

atnaujinta 18.04
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.05.06 17:29

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) trečiadienį nutarė nepradėti tyrimo dėl parlamentaro, „valstiečio“ Dainiaus Gaižausko veiksmų, kuris nenusišalino nuo opozicijos inicijuoto balsavimo dėl nepasitikėjimo juo, kaip Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininku.

Praėjusią savaitę opozicijos atstovai NSGK inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo pareiškimo dabartiniu komiteto vadovu D. Gaižausku. NSGK vadovas nenusišalino nuo balsavimo šiuo klausimu, nors jį tai padaryti ragino opozicijos atstovai. Balsams dėl nepasitikėjimo pasiskirsčius po lygiai, paties pirmininko balsas tapo lemiamas – nutarta, kad D. Gaižauskas galės toliau vadovauti NSGK.

Dėl šio D. Gaižausko elgesio NSGK esantys opozicijos atstovai kreipėsi į EPK, tačiau trečiadienį parlamento etikos sargai nusprendė, jog tyrimo dėl „valstiečio“ elgesio pradėti nereikia.

Už tai, kad būtų pradėtas tyrimas balsavo trys EPK nariai (opozicijos atstovai), tyrimo pradėjimui nepritarė 7 komisijos nariai (valdančiųjų ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai).

Skundą dėl D. Gaižausko EPK pristačiusi socdemų atstovė Dovilė Šakalienė, kuri yra ir EPK narė, teigė nusišalinusi nuo balsavimo dėl iniciatyvos pradėti tyrimą dėl D. Gaižausko elgesio, nors to daryti nebuvo būtina. D. Šakalienė užsiminė, kad valdančiųjų atstovai EPK pareikalavo jos nusišalinimo nuo balsavimo.

Parlamentarė neslėpė pasipiktinimo dėl D. Gaižausko elgesio. D. Šakalienė akcentavo, kad ji net EPK vykusiame balsavime nedalyvavo, siekiant išvengti interesų konfliktų regimybės, o, kaip primena Seimo narė, D. Gaižauskas NSGK posėdyje balsavo dėl savo likimo komiteto pirmininko kėdėje.

„Remdamasi teismų praktika, konkrečiais Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimais, taip pat Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatomis, tos pačios mūsų komisijos sprendimų precedentais dėl Viktoro Pranckiečio, vertinu, kad D. Gaižauskas pažeidė etikos normas ir pakliuvo į viešųjų ir privačių interesų konfliktą, ir padarė tai sąmoningai, suprasdamas, žinodamas, kad tai daro“, – tikino D. Šakalienė.

„Nežinau, kaip galima nesuprasti, kad siekimas savo asmeninės naudos, naudojantis tarnybine padėtimi, yra etikos pažeidimas. Proto trūkumu negali apkaltinti, nes šiaip žmonės su intelekto sutrikimu dažniausiai kaip tik turi ryškiai išreikštą etikos suvokimą ir sąžiningumą“, – pridūrė EPK narė.

D. Šakalienė, vertindama EPK sprendimą nepradėti tyrimo dėl D. Gaižausko, neslėpė apmaudo.

„Realiai mes turime Seimą, kur neteisėtų dalykų legitimavimą gali nulemti dauguma. Tai nėra tikroji demokratija, tai yra minios demokratija“, – EPK sprendimą komentavo D. Šakalienė.

„Valstietė“: reikia keisti statutą arba suskaičiuoti visus, kurie balsavo už save

EPK narė, „valstietė“ Asta Kubilienė, kuri nepritarė siūlymui pradėti tyrimą dėl D. Gaižausko elgesio, teigė palaikanti NSGK vadovo teiginius, kad Seimo statute nėra tokios normos, pagal kurią opozicija inicijavo nepasitikėjimą juo.

A. Kubilienė neslėpė, nieko blogo nematanti D. Gaižausko elgesyje, kai šis dalyvavo balsavime dėl nepasitikėjimo juo. „Valstietė“ pažymėjo, kad parlamentarai ir plenarinių posėdžiu metu balsuoja dėl klausimų, susijusių su jais.

„Kai Seimo narys iš vieno komiteto pereina į kitą, dėl to vyksta balsavimas plenariniame posėdyje ir tas žmogus taip pat balsuoja. Kai mes renkame Seimo pirmininką, kandidatas taip pat balsuoja. Kai renkame Seimo pirmininko pavaduotojus, jie taip pat balsuoja. Kai sudaromos naujos komitetų sudėtys, komitetų pirmininkai taip pat balsuoja. Tai mano siūlymas buvo: arba mes turime taisyti (Seimo – LRT.lt) statutą, arba taikyti visiems vienodus kriterijus. Tada reikėtų surinkti visus per visą kadenciją, kas balsavo už save ir lygiai taip pat įvertinti arba keisti statutą ir išaiškinti, nes kitaip būtų raganų medžioklė“, – dėstė A. Kubilienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt