Naujienų srautas

Lietuvoje2013.02.11 11:39

Darbo partijos byloje liudija išvadą apie partijos finansinę ūkinę veiklą rengę specialistai

ELTA 2013.02.11 11:39

Pirmadienį Vilniaus apygardos teismas po daugiau nei savaitės pertraukos vėl atvertė Darbo partijos bylą. Posėdyje apklausiami penki specialistai, rengę Darbo partijos finansinės ūkinės veiklos ataskaitą už 2005–2006 metus. To prašė kaltinamųjų gynėjai.

Pirmadienį Vilniaus apygardos teismas po daugiau nei savaitės pertraukos vėl atvertė Darbo partijos bylą. Posėdyje apklausiami penki specialistai, rengę Darbo partijos finansinės ūkinės veiklos ataskaitą už 2005–2006 metus. To prašė kaltinamųjų gynėjai.

Specialistai rengė išvadą, kokio dydžio buvo partijos juodoji buhalterija.

Pirmadienio posėdyje dalyvauja visi kaltinamieji, į jį atvyko gausus būrys Darbo partijos jaunimo, parlamentarai „darbiečiai“ Viktoras Fiodorovas ir Jonas Kondrotas.

Teismo posėdžio pradžioje kilo nesusipratimas, mat teisėjų kolegija, kuriai pirmininkauja teisėja Daiva Pranytė Zalieckienė, ir advokatai naudojosi skirtingai sunumeruotais dokumentais.

Pirmoji liudijusi specialistė Nijolė Galvanauskienė aiškino, kaip buvo apskaičiuotas valiutos kursas, kuriuo specialistai naudojosi, skaičiuodami juodąją buhalteriją, versdami sumas iš JAV dolerių į litus.

Liudytoja pabrėžė, kad specialistai jokių valiutos ir ekvivalentų litais skaičiavimų neatliko, o naudojosi duomenimis, kurie užfiksuoti Darbo partijos neoficialioje apskaitoje. Byloje 23 tūkst. JAV dolerių konvertuoti į daugiau kaip 600 tūkst. litų – tikėtina, kad ši klaida padaryta ne ten padėjus kablelį. Pasak N. Galvanauskienės, šią klaidą greičiausiai galėjo padaryti neoficialią partijos buhalteriją vedusi buhalterė, kuri, rašydama valiutos kursą, suklydo ir perkėlė kablelį per vieną skaičių (kai kuriuose dokumentuose nurodytas 28,27 lito už dolerį valiutos kursas, – ELTA). Tačiau, pasak liudytojos, tai nekeičia galutinėje specialistų išvadoje nurodytos partijos neapskaitytos pinigų sumos.

Vienas iš kaltinamųjų, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas pareiškė, kad bendra suma dėl neteisingai taikyto JAV dolerio skiriasi daugiau nei milijonu litų. Kaltinamasis suabejojo galutine specialistų parengta išvada.

Liudytoja taip pat pareiškė, kad visos partijos buhalterijos už 2005 metus suvesti esą negalima.

„Visos buhalteriją suvesti neįmanoma, nes atsiskaitymai vyko per trečiuosius asmenis“, – kalbėjo specialistė.

Teismo posėdyje iki 11 val. buvo padaryta 15 minučių pertrauka. Toliau posėdyje numatoma apklausti liudytojus.

Šią savaitę Darbo partijos posėdžiai numatyti pirmadienį–ketvirtadienį. Juose planuojama apklausti gynybos ir kaltinamųjų prašytus asmenis.

Prokurorai Darbo partiją kaltina sistemingai vedus dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004–2006 m., tačiau pernai spalio 26 d. kaltinamųjų byloje veiksmai buvo perkvalifikuoti į sukčiavimą. Šie kaltinimai atsirado prokurorui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.

Skaičiuojama, kad partija neįrašė į oficialią apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų, daugiau kaip 23 mln. litų išlaidų, valstybei nesumokėjo daugiau kaip 3,8 mln. litų mokesčių ir įmokų.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. „Darbietis“ Vytautas Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, Darbo partijos vyriausioji iždininkė Marina Liutkevičienė – valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų – ir Vitalija Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi