Naujienų srautas

Lietuvoje2020.05.06 14:10

Nuo vasario pradžios – daugiau nei tūkstantis klaidinančios informacijos apie koronavirusą

Lietuvoje nuo vasario pradžios užfiksuota 1036 klaidinančios informacijos atvejai apie koronavirusą, trečiadienį pranešė Lietuvos kariuomenė.

„Dezinformacijos, misinformacijos ir konspiracinių teorijų sklaida bei paplitimas kelia nerimą ir yra išaugęs. Nuo vasario pirmos dienos Lietuvoje, Lietuvos informacinėje erdvėje yra fiksuoti 1036 klaidinančios informacijos atvejai“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento vyriausiasis specialistas Mažvydas Kunevičius.

Anot jo, klaidinančia informacija siekta diskredituoti ir apsunkinti Lietuvos priimamus sprendimus kovoje su koronavirusu, skaldyti visuomenę, didinti informacinį triukšmą, stigmatizuoti sergančius, vyresnio amžiaus ar rizikos grupėse esančius žmones.

„Koronaviruso kontekstas buvo išnaudotas skleisti ir melagingas žinutes apie Lietuvos strateginius klausimus, tokius kaip narystė Europos Sąjungoje ar NATO“, – kalbėjo Lietuvos kariuomenės atstovas.

Prieš kelias savaites Krašto apsaugos ministerija pranešė apie įvykdytą informacinę ataką, kai krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio elektroninio pašto dėžutę pasiekė suklastotas neva NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo pasirašytas laiškas, pranešantis apie tariamai priimtą sprendimą išvesti iš Lietuvos NATO karius.

Kaip vėliau teigė pats J. Stoltenbergas, jo vardu melagingas laiškas apie tariamą karių išvedimą iš Lietuvos buvo išplatintas siekiant sukelti sumaištį ir pakenkti sąjungininkų vienybei, išnaudojant koronaviruso krizę.

M. Kunevičius sako, kad klaidinanti informacija dažniausiai skleista socialiniuose tinkluose, naujienų portaluose, interneto tinklaraščiuose, radijuje ar televizijoje.

„Dažnai buvo siunčiami imituoti elektroniniai laiškai, prisidengiant tam tikrų žurnalistų ar tarptautinių organizacijų vardais, norint paveikti tam tikrų ministerijų veiklą Lietuvoje ir diskredituoti priimamus sprendimus“, – spaudos konferencijoje sakė jis.

Klaidinanti informacija, anot Lietuvos kariuomenės atstovo, dažniausiai skleista rusų, lietuvių ir anglų kalbomis.

„Dažniausiai skatinta nesilaikyti priimto karantino reikalavimų – nedėvėti kaukių, protestuoti prieš priimtas karantino sąlygas, kurios neva pažeidžia žmogaus teises, nesitirti dėl galimos COVID-19 infekcijos, priešintis būsimai ir esamai vakcinacijai, nors vakcina dar nėra sukurta, (...) nesilaikyti saviizoliacijos, vengti dezinfekuoti rankas“, – sakė M. Kunevičius.

„Šiame kontekste itin suaktyvėjo antivakcinacinis judėjimas, būtent dabar jis yra vienas aktyviausių“, – pridūrė jis.

Lietuvos kariuomenės atstovas sako, kad per šiuos kelis mėnesius itin dažnai skleista melaginga informacija apie tai, jog „neva koronaviruso pandemijos nėra, o medikai yra verčiami klastoti informaciją“.

M. Kunevičius žmones ragina būti budrius ir nuolat tikrinti gaunamą informaciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi