Naujienų srautas

Lietuvoje2020.05.06 12:07

Nerimo ženklai dėl kovai su koronavirusu išleistų milijonų: prekes tiekė ir pramogų ar energetikos įmonės

Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenys rodo, kad kovai su naujuoju koronavirusu valstybė išleido apie 80 mln. eurų. Tačiau kai kurie pirkimai specialistams sukėlė nerimą, daugiausia – dėl įtartinų tiekėjų.

Laikinoji Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Jovita Petkuvienė sakė, kad 80 mln. eurų suma gauta suskaičiavus visas su COVID-19 susijusias sutartis, kurios matomos viešai. Dalis šių pirkimų vykdyti neskelbiamų derybų būdu.

Įtarimų institucijai sukėlė kai kurie prekių ar paslaugų tiekėjai.

„Pradėjome matyti, kad atsiranda tiekėjai, kurie niekada nesivertė viena ar kita veikla sutarčiai vykdyti. Kilo klausimas, kaip perkančiosios organizacijos iš viso apie tokias įmones sužinojo, apie jų galimybes teikti apsaugos priemones“, – trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje kalbėjo J. Petkuvienė.

VPT išanalizavo 123 abejonių sukėlusias sutartis, kurių bendra vertė siekė 4 mln. eurų ir kuriose buvo tiekėjai su nežinomais veiklos profiliais.

Pasak tarnybos vadovės, tose sutartyse nerimo kėlė avansai tiekėjams, kartais siekę ir 100 proc. pirkimo vertės.

„Jeigu mes kalbame apie nepakankamai patikimas ar nežinomas įmones, kyla labai didelė grėsmė ar rizika, kad tos sutartys nebus įvykdytos tinkamai“, – teigė specialistė.

Pasak jos, su laiku taip pat išryškėjo tiekėjai, kuriems viešuosiuose pirkimuose sekėsi geriausiai: „Buvo įdomu, kad iki to momento jie panašių sutarčių ar apskritai viešųjų pirkimų sutarčių neturėjo“.

Anot J. Petkuvienės, įtartinos įmonės pagal jų veiklos profilį turėtų verstis ekspedicijos paslaugų teikimu, sertifikavimu, energetika, prekyba ar net pramogomis.

Vis dėlto ji plačiai nekomentavo, kodėl kai kurių prekių ar paslaugų kainos valstybei kovojant su COVID-19 išaugo.

„Tai yra ekonomikos, pasiūlos-paklausos dėsniai. Kai paklausa yra tokia didelė pasauliniu mastu, o pasiūla yra ribota, natūralu, kad tos kainos auga“, – tvirtino VPT direktorė.

„Tai norint pasisakyti dėl kainų neproporcingumo reikia labai išmanyti pasaulięn rinką ir įvertinti pasaulinės rinkos aspektus“, – pridūrė ji.

Koronavirusas Lietuvoje buvo diagnozuotas 1428 žmonėms, 718 iš jų pasveiko, 48 mirė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi