Lietuvoje

2020.05.06 09:30

Monkevičius: gegužę galėtų būti atvertos mokyklos pradinukams, birželį – ir 5–11 klasių mokiniams

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.05.06 09:30

Kaip antradienį paskelbė premjeras Saulius Skvernelis, vaikų darželius planuojama visuotinai atidaryti gegužės 18 dieną. Sprendimą Vyriausybė priims trečiadienį. Anot švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus, gegužę galėtų būti atvertos ir pradinės mokyklos. Be to, kiti mokslo metai, anot jo, prasidės kitokiu ritmu.

„Mano galva, jei mes, svarstydami tiek komitete, tiek Vyriausybėje, rasime sprendimą gal gegužę atverti kažkaip bent pradines mokyklas, kas be galo svarbu tėvams, grįžtantiems į darbą, pasisakome dėl to teigiamai, norime padėti mokykloms atsiverti atsižvelgiant į rekomendacijas. Ir tą padarysime, kai tik specialistai leis“, – kalbėjo ministras.

Anot A. Monkevičiaus, būtų svarbi gyvo mokymosi galimybė ir dvyliktokams.

„Abiturientams taip pat numatome galimybę, deriname sąlygas. Svarbu gyvos konsultacijos ruošiantis egzaminams“, – apie galimybes dvyliktokams dar šiemet nors kiek mokytis realiai mokyklose Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdžio metu trečiadienį kalbėjo ministras A. Monkevičius.

Be to, anot ministro, dar šiais mokslo metais į mokyklas galėtų grįžti ir 5–11 klasių mokiniai.

„Norėtume, kad bent birželį 5–11 klasių mokiniai pabuvotų mokyklose, pabaigtų ugdymo procesą, ugdymo planus, gautų tai, ką mokykla gali suteikti per neformalųjį ugdymą“, – kalbėjo ministras.

Anot jo, kitą savaitę bus svarstoma ir kada galėtų atsiverti ir specialiosios mokyklos.

„Izraelis atvėręs mokyklas susidūrė su užsikrėtimų skaičiaus šoktelėjimu. Tad mums reikėtų žengti žingsnis po žingsnio saugiai, pasirūpinant visais“, – pabrėžė A. Monkevičius.

Ne visų tėvai norės, kad vaikai grįžtų į darželius

Šiuo metu darželius lanko tie vaikai, kurių abu tėvai turi eiti į darbą ir negali dirbti iš namų.

Ministerijos duomenimis, šią savaitę apie 200 šalies darželių lankė 775 vaikai. Iš viso ikimokykliniame ir priešmokykliniame ugdyme yra apie 131 tūkst. vaikų.

Ministras pabrėžė, kad vaikai sugrįš į jau pasikeitusius ir toliau besikeičiančius darželius.

„Ugdymas darželiuose taps įvairesnis dėl kūrybiškų sprendimų, atsiradusių karantino metu. Iki šiol darželiai buvo vienos iš mažiausiai informacinėmis technologijomis aprūpintų įstaigų, bet karantinas duoda proveržį spartesniam jų atėjimui ir naudojimui“, – sako ministras.

Kaip Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdžio metu sakė ministras A. Monkevičius, nuo gegužės 18 dienos darželiuose būtų teikiamos nebe vien priežiūros paslauga, bet ir ugdymas, kaip ir anksčiau.

„Tikimės, kad atvėrus darželius viso vaikų srauto iškart ir nebus, darželiai tikrai nepajėgūs būtų visus 110 tūkst. vaikų susigrąžinti. Duomenys, kuriuos gauname apklausų metu, rodo, kad tas srautas augs tolygiai“, – per nuotolinį posėdį sakė A. Monkevičius.

Ministras mano, kad greičiausiai ne visi vaikai gegužę grįš į darželius, to galimai nenorės jų tėvai, tad pedagogai turės pasitelkti nuotolinio ugdymo priemones.

Be to, jis pabrėžė, kad apie penktadalį pedagogų priklauso rizikos grupei, tad kai kurie vaikų darželių pedagogai galėtų dirbti daugiau nuotoliniu būdu.

Ministras patikino, kad pedagogams apsaugos priemonių pirkti nereikės, jų saugumu bus rūpinamasi centralizuotai.

„Testavimo tvarką numatys Sveikatos apsaugos ministerija savo rekomendacijose“, – sakė ministras.

Anot A. Monkevičiaus, baigiamos rengti rekomendacijos ir dėl saugaus brandos egzaminų laikymo. Jos aptariamos su socialiniais partneriais, jas planuojama pristatyti penktadienį.

Taip pat joje numatyta pristatyti rekomendacijas mokykloms dėl ugdymo proceso organizavimo birželio mėnesį, neformalaus vaikų švietimo vykdymo.

Rengs planą dėl kitų mokslo metų

Pasak A. Monkevičiaus, iki birželio 15 dienos bus parengtas priemonių planas, kaip bus grįžtama rugsėjo mėnesį, bus aptariamos ir tolesnės nuotolinio darbo galimybės.

„Teks saugoti tuos žmones, kils problemų. Tam tikra dalis negalės dirbti kontaktiniu būdu“, – pabrėžė A. Monkevičius.

LRT.lt primena, kad Lietuvoje visuotinai nuotolinis ugdymas tiek bendrojo ugdymo mokyklose, tiek ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo įstaigose įvestas nuo kovo 30 dienos.

Prieš tai dvi savaites nuo karantino pradžios kovo 16-ąją daugelio mokyklų mokiniai atostogavo, o pedagogai rengėsi nuotoliniam mokymui. Dalis mokyklų dirbo be pertrūkio ir neatostogavo.

Požiūris vis keitėsi

Premjeras patikino, kad trečiadienį Vyriausybė priims sprendimus, susijusius su karantino režimo švelninimu. S. Skvernelis patvirtino, jog karantiną siūloma pratęsti dar dviem savaitėms.

Balandžio antroje pusėje švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sakė, kad geriausia iki birželio 1 dienos nesiblaškant tęsti nuotolinį mokymą bendrojo ugdymo mokyklose, o kada konkrečiai baigtųsi mokslo metai, spręstų pačios mokyklos. Be to, tuomet sakė ministras, dvyliktokai į klases galėtų grįžti ir anksčiau nei kad birželio 1-ąją.

Tiesa, balandžio viduryje A. Monkevičiaus nuomonė buvo kitokia – LRT radijui jis sakė manantis, kad mokslo metai šiemet bus trumpinami. Priežastis – nuotolinis mokymas yra varginantis procesas tiek mokytojams, tiek mokiniams, tiek tėvams.

Jau anksčiau skelbta, kad dėl koronaviruso grėsmės ir karantino užsitęsus brandos egzaminams ir nusikeliant priėmimui į aukštąsias mokyklas, turėtų keistis ir mokslo metų pradžia. A. Monkevičius yra sakęs, kad bendrojo ugdymo mokyklose šios datos neketinama keisti ir mokslo metai prasidėtų rugsėjo 1-ąją, o aukštosiose mokyklose – dviem savaitėmis vėliau.

Aukštosios mokyklos buvo išsakiusios nuomonę, kad pirmakursiams mokslai galėtų prasidėti rugsėjo 14-ąją, o aukštesnių kursų studentams – įprastu laiku, rugsėjo 1-ąją. Tačiau ŠMSM rekomenduoja visiems studentams pradėti mokslo metus rugsėjo 14-ąją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.