Lietuvoje

2020.05.07 14:48

Stovėjimo aikštelės Trakų draustinyje detektyvas: pastatė, bet kilus abejonėms dėl legalumo užpylė žemėmis

valdininkai ginasi, kad tikrinti trukdo karantinas
Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.05.07 14:48

Šių metų pradžioje viename Trakų senamiesčio sklypų pradėjus statyti automobilių stovėjimo aikštelę, vietinio nacionalinio parko atstovai užvertė perspėjimais visas atsakingas institucijas. Aiškėjant, kad statybos saugomame kultūros paveldo objekte galėjo vykti nelegaliai, sklypo savininkas užpylė aikštelę žemėmis ir Trakų nacionalinio parko direktoriui pareiškė sodinsiąs čia žolę.

Kultūros paveldo departamentas laikosi pozicijos, kad stovėjimo aikštelės statybos vyko neturint visų dokumentų, bet Statybų inspekcija dabar sako negalinti atlikti patikrinimo dėl Vyriausybės paskelbto karantino.

Skundų nepaisė

Detektyvas dėl minėtos aikštelės prasidėjo vasarį, kai Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos darbuotojai pastebėjo, kad senamiestyje su ekskavatoriais kasamas archeologinis sluoksnis. Iki tol minėta vieta nebuvo užstatyta.

Direkcijos vadovas Gintaras Abaravičius LRT.lt pasakojo, kad kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą žinodamas, jog archeologiniai tyrimai žiemą be priežasties nevyksta.

Darbai vyko saugomoje teritorijoje – kultūros paveldo vietovėje Trakų senamiestyje ir urbanistiniame draustinyje.

Pasak G. Abaravičiaus, vasario 25 dieną atlikęs patikrinimą, Kultūros paveldo departamento darbuotojas pateikė privalomąjį reikalavimą nutraukti darbus.

Anot jo, parko direkcija du kartus kreipėsi į Statybų inspekciją, prašydama imtis veiksmų, o Kultūros paveldo departamentas pranešė, kad yra nepaisoma jo darbuotojo pateikto nurodymo.

„Nepaisant visko, toliau matėme, kad darbai tęsiasi, o po to prasidėjo ir pačios statybos – į iškastas tranšėjas pradėtos kloti komunikacijos, vamzdžiai“, – kalbėjo G. Abaravičius.

„Tikrai žinome, kad joks projektas toje vietoje nebuvo nei parengtas, nei pradėtas rengti, nei suderintas. Tikrinome atviruose duomenyse statybų leidimus, jokio leidimo nematėme“, – pridūrė jis.

„Žemo lygio buitinis sukčiavimas“

Nepaisant visų perspėjimų, automobilių stovėjimo aikštelė privačiame sklype iškilo. Tačiau antradienį G. Abaravičius pastebėjo, kad ji pradėta užpilinėti žemės sluoksniu.

„Aš sustojau, nes akivaizdu buvo, kad tai jau skepiami nelegalios statybos padariniai, norėjau nufotografuoti, bet paskui pribėgo kažkoks žmogus, kuris pradėjo aiškinti, kad čia visi leidimai yra ir viskas tvarkoje“, – kalbėjo parko direkcijos vadovas.

Anot jo, paskui žmogus, tikriausiai sklypo savininkas, pradėjo aiškinti, kad jis nutarė aikštelės vietoje auginti žolę.

„Akivaizdu, elementari logika sako, jog gatvės nėra asfaltuojamos, o paskui ant jų nėra pilama žemė tam, kad čia augtų žolė“, – piktinosi G. Abaravičius.

Jis tvirtino antradienį gavęs patvirtinimus iš Statybų inspekcijos, kad ši gavo skundus dėl minėto sklypo tiek iš vietos savivaldybės, tiek iš Kultūros paveldo departamento, bet patikrinimo šiuo metu atlikti negali, nes Lietuvoje dėl koronaviruso plitimo grėsmės yra įvestas karantinas.

„Galime ir mes toliau tyčiotis iš savo valstybės ir bendrapiliečių, bet turbūt neveltui tiek daug nelaimingų žmonių Lietuoje gyvena, nes vis ieškome kaip apgauti, kaip apsimesti kvailiu. Tai šitoje vietoje aš matau elementarų, žemo lygio buitinį sukčiavimą.

Net jeigu tai nebūtų nacionalinis parkas, net jeigu tai nebūtų Trakų senamiestis, bet kokiu atveju iš visų žmonių, kurie stato kažką Lietuvoje, yra reikalaujama parengti projektus ir išsiimti statybos leidimus. Tai kodėl kokia bobutė, statanti vištidę kaime, kur niekas neatvyks išskyrus jos anūkus, kodėl ji turi gauti statybai leidimą, o Trakuose tokie žmonės ne?“, – kalbėjo G. Abaravičius.

Su paveldosaugininkais projektas nederintas

Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vedėja Gerda Ožiūnaitė patvirtino, kad dar prieš kelis mėnesius institucija gavo skundą apie galimai vykdomą neteisėtą statybą Trakų senamiestyje, o į įvykio vietą buvo nuvykęs inspektorius.

„Jis įspėjo, kad darbai be projektinės dokumentacijos negali būti vykdomi. Bet kokiu atveju Karaimų g. 57 yra saugoma kultūros paveldo teritorija, tai bet kokiu atveju tokie darbai turi buti vykdomi su projektine dokumentacija“, – teigė G. Ožiūnaitė.

Ji tvirtino, kad fiksavęs atliekamus darbus Kultūros paveldo departamentas kreipėsi į Statybų inspekciją.

Anot G. Ožiūnaitės, aikštelės statybos minėtame sklype vyko nelegaliai jau vien dėl to, kad jos turėjo būti derinamos su Kultūros paveldo departamentu, o to nevyko.

„Pas mus tokio projekto į instituciją nebuvo atnešta, bet jis turėjo būti su mumis derinamas, nes sklypas yra kultūros paveldo teritorijoje“, – kalbėjo paveldosaugininkė.

Inspekcija patikrinti negali dėl karantino

Statybų inspekcijos atstovė spaudai Ieva Liutkutė LRT.lt sakė, kad Trakų rajono savivaldybė minėtame sklype dar 2009 metais išdavė statybą leidžiantį dokumentą, galiojantį iki dabar.

„Tačiau, ar šiuo metu minėtame sklype statybos darbai yra atliekami teisėtai, atitinka projektą, pagal kurį išduotas statybą leidžiantis dokumentas, Statybos inspekcija šiuo metu atsakyti negali, nes <...> patikrinimas dėl gautų skundų šio sklypo atžvilgiu yra atidėtas dėl Vyriausybės paskelbto visuotinio karantino“, – teigė atstovė.

Inspekcija patvirtino kovo mėnesį gavusi pranešimą iš Kultūros paveldo departamento, kuriuo persiųstas Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos skundas dėl galimai savavališkai statomos tvoros stulpelių ir trinkelių dangos.

I. Liutkutė sakė, kad bendruoju atveju sprendžiant ar reikalingas statybos leidimas automobilių aikštelėms, kurios yra grįstos trinkelėmis, atsižvelgiama į aikštelės dydį ir teritoriją, kurioje ji statoma.

Vis dėlto I. Liutkutės atsiųstame atsakyme teigiama, kad statybos leidimas yra privalomas statant tiek mažas, tiek dideles aikšteles tuo atveju, jeigu ji yra kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje ar kultūros paveldo vietovėje.

„Kai statybą leidžiantis dokumentas neprivalomas, nesudėtingieji statiniai valstybiniuose parkuose, valstybiniuose rezervatuose, valstybiniuose draustiniuose, biosferos rezervatuose turi atitikti specialiuosius projektavimo ir statybos reikalavimus.

<...> Dėl statinių atitikties saugomų teritorijų individualiuose apsaugos reglamentuose ir saugomų teritorijų regioniniuose architektūriniuose reglamentuose nustatytiems reikalavimams išvadas pagal kompetenciją teikia parkų direkcijos“, – kalbėjo Statybų inspekcijos atstovė.

Inspekcija patikrinimus vietoje karantino laikotarpiu atlieka tais atvejais, kai tai būtina padaryti siekiant išvengti galimos reikšmingos žalos ar realaus pavojaus grėsmės valstybei, visuomenei, kitų asmenų interesams, aplinkai bei esant kitiems pagrįstiems atvejams, kai patikrinimo negalima nukelti vėlesniam laikui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.