Lietuvoje

2015.10.23 18:02

Grįžtantys emigrantai skuba aiškintis, ar gaus socialines išmokas

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2015.10.23 18:02

Pagal grįžusiųjų į Lietuvą emigrantų skaičių, 2014-ieji buvo rekordiniai metai: į šalį grįžo daugiau nei 19,5 tūkst. lietuvių. Projekto „Renkuosi Lietuvą“ koordinatorės Eglės Mačiulytės teigimu, pastaruoju metu užsienyje gyvenančius ir į Lietuvą svarstančius sugrįžti žmonės labiausiai domina socialinių išmokų, dokumentų registravimo Lietuvoje klausimai.

Statistikos departamento duomenimis, 46,8 proc. praėjusiais metais į Lietuvą grįžusiųjų emigrantų parkeliavo iš Jungtinės Karalystės. Iš Airijos grįžo 11,0, Ispanijos – 3,8 , JAV – 3, Norvegijos – 10,1 Rusijos – 2,3 , o iš Vokietijos – 5,8 proc. kadaise emigravusių lietuvių.

Tais pačiais metais Airijoje gyventi išvyko 3075, Ispanijoje – 937, Jungtinėje Karalystėje  – 16768, JAV – 1054, Norvegijoje – 2631, Rusijoje – 1275, Vokietijoje – 2906 lietuviai.

Tarptautinės migracijos organizacijos vykdomo projekto „Renkuosi Lietuvą“ koordinatorės E. Mačiulytės teigimu, per keturis veiklos  mėnesius pastebėta, kad grįžti ketinančius labiausiai domina socialinių išmokų klausimai.

„Projekto pradžioje buvo sulaukta užklausų apie verslo kūrimą Lietuvoje,  tačiau daugiausiai klausimų susilaukiame dėl pensijų, bedarbio pašalpų, motinystės išmokų. Taip pat kyla daug klausimų, susijusių su dokumentų registravimu Lietuvoje – kaip užregistruoti užsienyje registruotą santuoką, gimusį vaiką.

Nemažai domimasi ir klausimais, susijusiais su švietimu – kaip darželyje registruoti vaiką, stoti į aukštąsias mokyklas“, – pasakoja E. Mačiulytė.

Pašnekovė pasakoja, kad, pavyzdžiui, Airijoje ar Anglijoje tik prisiregistravęs žmogus iškart gauna bedarbio pašalpą. Tuo metu pas mus, norint gauti tokią pašalpą, paskutinė darbovietė turi būti buvusi Lietuvoje.

„Jei žmonės grįžta neturėdami darbo pasiūlymo, susiduria su problema, kad jiems nebus mokamos jokios darbo biržos išmokos. Daugelį tai kiek nustebina“, – kalba E. Mačiulytė.

Tačiau klausiančiųjų skaičius, pasak pašnekovės, nėra didelis, tad daryti apibendrintas išvadas apie grįžtančiųjų tikslus – ankstoka. Per keturis mėnesius į projekto „Renkuosi Lietuvą“  rengėjus kreipėsi kiek daugiau nei šimtas žmonių, tinklalapis, kuriame galima rasti informacijos įvairiais grįžtantiesiems svarbiais klausimais, iki rudens aplankytas maždaug 15 tūkst. unikalių vartotojų.

Pasak E. Mačiulytės, įvairiais klausimai dažniausiai kreipiasi žemos kvalifikacijos, nekvalifikuoti darbuotojai, mat aukštos kvalifikacijos darbuotojams, kurie į šalį grįžta jau su darbo pasiūlymu, klausimų nekyla arba atsakymus jie susiranda patys.

Populiariausi

Rokas Masiulis

Lietuvoje

2020.07.03 11:58

Masiulis buvo numatęs LAKD vadovo atleidimą: aš jau nesu ministras, tai Andrejevą greičiausiai irgi pašalins Landsbergis: atleidimas – žingsnis atgal; atnaujinta 12.57

8
Kauno oro uostas

Lietuvoje

2020.07.03 17:46

SAM atnaujino duomenis, iš kurių šalių gali atvykti užsieniečiai: pokyčiai dėl Liuksemburgo pasikeitė rekomendacijos dėl Čekijos; atnaujinta 18.01

5
Matematikos egzaminas

Lietuvoje

2020.07.03 15:39

Dėl vertimo klaidos matematikos egzamine koreguojamas jo užduoties vertinimas iš egzamino pašalintas vienas abiturientas; atnaujinta 15.56