Lietuvoje

2015.10.23 13:00

Lietuva, Belgija ir Liuksemburgas sutarė dirbti kartu užtikrinant saugumą

LRT.lt 2015.10.23 13:00

Penktadienį Krašto apsaugos ministerijoje susitikusi Lietuvos, Belgijos ir Liuksemburgo gynybos ministerijų ir kariuomenių vadovybė aptarė aktualius NATO ir Europos Sąjungos klausimus, dvišalio–trišalio bendradarbiavimo perspektyvas, rašoma pranešime spaudai.

Su užsienio svečiais susitikimuose dalyvavo užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, krašto apsaugos viceministro Antano Valio ir Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko vadovaujamos delegacijos.

„Turime dirbti kartu įgyvendinant saugumo užtikrinimo priemones, sutartas NATO Velso viršūnių susitikime ir tinkamai pasiruošti Varšuvos susitikimui“, – sakė ministras L. Linkevičus susitikime su Belgijos gynybos ministru Stevenu H. M. Vandeputu ir Liuksemburgo vicepremjeru, gynybos ministru Etienne‘u Schneideriu.

Ministras L. Linkevičius padėkojo Belgijai už aktyvų dalyvavimą NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse ir už šalies karininko paskyrimą į Lietuvoje veikiantį NATO štabą. Taip pat ministras dėkojo Liuksemburgo atstovui už šalies indėlį į NATO oro policijos misiją. Liuksemburgo teikiama finansinė parama leidžia kompensuoti misijoje dalyvaujančių šalių išlaidas.

Oficialiuose susitikimuose šalių ministrai aptarė pasirengimą NATO viršūnių susitikimui Varšuvoje, Aljanso stiprinimą grėsmių iš Rytų ir Pietų akivaizdoje. Kariuomenių vadai didžiausią dėmesį skyrė saugumo situacijos ir informacinių grėsmių regione klausimams, dalyvavimui tarptautinėse operacijose ir budėjimuose.

Gen. ltn. J. V. Žukas su Belgijos kariuomenės vadu generolu Gerardu van Caelenberge‘u ir Liuksemburgo kariuomenės vadu gen. Romainu Mancinelliu aptarė karių dalyvavimą bendrose pratybose Lietuvoje. Apie 300 Belgijos ir Liuksemburgo karių visą spalio mėnesį dalyvauja pratybose „Baltijos Piranija“.

„Pakviečiau Belgijos ir Liuksemburgo kariuomenių vadus ir toliau aktyviai prisidėti prie saugumo užtikrinimo priemonių mūsų regione siunčiant sausumos ir karinių oro pajėgų vienetus“, – po susitikimo sakė Lietuvos kariuomenės vadas.

Pirmąją vizito dieną Jonavoje ir Gaižiūnų poligone svečiai stebėjo tarptautines pratybas „Baltijos piranija“ (angl. „Baltic Piranha“), susitiko su jose dalyvaujančiais Belgijos ir Liuksemburgo kariais.

Belgija yra nuolatinė NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse dalyvė ir buvo pirmoji NATO valstybė, kuri vykdė šią operaciją 2004 m., Lietuvai tapus Aljanso nare. Iki šiol Belgijos kariai Šiauliuose oro policijos misiją vykdė tris kartus. Liuksemburgas šią NATO misiją remia finansiškai.

Belgijos ir Lietuvos karinės oro pajėgos aktyviai bendradarbiauja rengiant naikintuvų valdymo karininkus, taip pat organizuojant Lietuvos kariams kovinės paieškos ir gelbėjimo kursus. Belgijos karinės jūrų pajėgos aktyviai dalyvauja Baltijos šalių rengiamose tarptautinėse sprogmenų išminavimo operacijose „Open Spirit“. Belgija suplanavusi skirti vieną karininką tarnauti Lietuvoje veikiančiame NATO pajėgų integravimo vienete (NFIU).

Liuksemburgo ginkluotosios pajėgos prisidėjo prie Lietuvos karinių pajėgumų plėtros 2013 m., neatlygintinai perduodamos Lietuvai 20 vnt. visureigių HMMWV. Liuksemburgo žvalgų būrys 2014 m. dalyvavo Lietuvoje vykusiose tarptautinėse NATO pratybose „Geležinis kardas“.