Lietuvoje

2015.10.23 17:53

VRM siekia lengviau susekti SIM buvimo vietą

BNS2015.10.23 17:53

Vidaus reikalų ministerija (VRM) parengė pataisas, kuriomis numatoma registruoti išankstinio apmokėjimo mobiliojo ryšio korteles įsigyjančių asmenų duomenis.

Pataisomis taip pat siekiama įpareigoti mobiliojo ryšio operatorius ir interneto tiekėjus neatlygintinai teikti savo klientų buvimo vietos duomenis nereikalaujant pačių asmenų sutikimo.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pabrėžia, kad pataisos leis padidinti visuomenės saugumą bei padės ieškant dingusių be žinios asmenų ar operatyviai padėti į nelaimę patekusiems žmonėms.

„Neregistruotos SIM kortelės yra pagrindinis nusikaltimus planuojančių ar vykdančių asmenų įrankis. Telefoniniai sukčiai, organizuotų nusikalstamų grupuočių nariai, pavieniai nusikaltėliai naudojasi būtent jomis. Maža to, korteles, neretai ir telefonų aparatus, jie itin dažnai keičia, o tai apsunkina ir sulėtina teisėsaugos veiksmus. Įvedę privalomą SIM kortelių registraciją gerokai apribotume nusikaltėliams veiksmų laisvę, o tyrimai būtų spartesni ir veiksmingesni“, – BNS atsiųstame komentare teigia S. Skvernelis.

Pasak jo, privaloma SIM kortelių registracija taip pat veiks kaip prevencinė priemonė prieš melagingus telefoninius pranešimus, taip pat, geopolitinės padėties atžvilgiu, – galimiems teroro aktams užkardyti ar juos tiriant“.

Ministras taip pat nurodo, kad kartu teikiama pataisa dėl asmenų vietos nustatymo būtų svarbi ir reaguojant į pagalbos šauksmą, ir tiriant sunkius bei labai sunkius nusikaltimus.

„Operatoriai tokiais atvejais būtų įpareigoti nedelsiant, realiu laiku, be abonento sutikimo – kuris arba neįmanomas, arba pakenktų tyrimui – pateikti teisėsaugininkams informaciją apie dabartinę asmens buvimo vietą. Be to, iškilus būtinybei pareigūnai galėtų iš operatoriaus sužinoti konkretaus abonento telefono numerį – pagal vardą ir pavardę arba asmens kodą“, – paaiškino VRM vadovas.

Šiuo metu operatoriai privalo registruoti tik fiksuoto ar mobiliojo ryšio abonentų duomenis.

Pataisomis numatoma, kad duomenis apie paslaugos gavėjų buvimo vietą, taip pat asmenų telefono numerius, operatoriai turėtų nedelsiant pateikti kriminalinės žvalgybos subjektams, žvalgybos institucijoms ir ikiteisminio tyrimo įstaigoms, kurios aiškinasi sunkius ir labai sunkius nusikaltimus.

Vyriausybės paskirta institucija galėtų mobiliojo ryšio operatoriams ir interneto tiekėjams nurodyti nedelsiant nutraukti paslaugų teikimą ar blokuoti skambučius tam tikrais numeriais asmenims, jei jie įtariami sukčiavimu. Beje, ministerija numato, kad tokie asmenys elektroniniu būdu būtų informuojami apie paslaugų nutraukimą.

Institucijos, prašydamos operatorių atlikti visus minėtus veiksmus, vadovautųsi patvirtintu „ribotinų veiksmų“, t.y. daromų nusikaltimų sąrašu.

Mobiliojo ryšio bendrovės teigia, kad tam reikia laiko, be to, kortelių registravimas joms kainuos papildomai. „Tele2“ skaičiavimais, tai bendrovei kainuos iki 10 mln. eurų, nes reikės ne tik registruoti korteles, bet ir vykdyti informavimo kampaniją. „Bitė Lietuva“ skaičiuoja, kad jai prireiks nuo 300 iki 600 tūkst. eurų, o „Omnitel“ – 1,8 mln. eurų.

„Tele2“: su pasiūlymu nesutinkame

Tokiu būdu ministerija bando įsitraukti į operatorių konkurencinę kovą, nes registravimas bus naudingas mažiausiai klientų turinčiam operatoriui, skelbia mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ savo pranešime.

„Be to, ministerija bando šaudyti iš patrankos į žvirblius - siūloma priemonė yra neproporcinga siekiamiems rezultatams. Jei jau siekiama apriboti telefoninius nusikaltimus, reikėtų pradėti nuo ryšio blokavimo įkalinimo įstaigose, kuris per daugelį metų jau virsta juodąja komedija. Išsprendus šį klausimą, telefoninių nusikaltimų sumažėtų kartais, o investicijos būtų nesulyginamai mažesnės, jau nekalbant apie tai, kad išvengtume neigiamų pasekmių niekuo dėtiems gyventojams“,– rašoma pranešime.

Taip pat jame pabrėžiama, kad nusikaltėliai toliau bendraus anonimiškai – aplinkinėse šalyse registracijos nėra, o Lietuvoje galima laisvai naudotis neregistruotomis latviškomis ar lenkiškomis SIM kortelėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt